köpek eğitimi

Satılık Kopay

40 Big Dog Puppy Pictures 37

Satılık Kopay

Koku yardımı ile avını bulan ve kovalaya bir av köpeğidir. Transvilyanya tazısı olarak da bilinen bir cinstir. Kısa ve güçlü tüyleri vardır. Tüylerinin büyük bir kimi siyah olmakla beraber, başında, boynunda ve kuyruk ucunda bulunan tüyleri, kahverengi ya da beyaz lekeli bir görünümdedir. Boyu 55 ila 70 cm arasındadır. Ağırlığı ise 30 ile 35 kg arasında değişir. Bacak yapısı kısa olan bir türdür, Kopay ırkı. Ortalama yaşam süresi 15 yıla kadardır.

Eğitimi kolay bir hayvan olmasına rağmen, bu eğitimi yavruyken aldırmanız da fayda vardır. Kopay ırkını eğitiminde en önemli nokta, ilk önce temel itaat eğitimi almasıdır. Eğer temel itaat kurallarını öğretmediğiniz bir av köpeği cinsini, ava çıkardığınızda kaybolma ihtimali oranı çok yüksektir. Özellikle bir av köpeğinin gel komutunu çok iyi öğrenmesi şarttır.

Kopay köpeklerinin bakımı kolaydır. Kısa tüy yapısında dolayı arada bir fırçalamanız yeterli olacaktır. Kopayları en fazla ayda bir yıkamanız da yeterlidir. Enerji seviyesi çok yüksek bir hayvandır. Eğer apartmanda bakmak için kopay cinsi bir av köpeği edindiyseniz, bu hayvanı enerjisini atması için her gün en az bir saat tempolu bir yürüyüşe çıkarmanız gerekir. Eğer bunu yapamıyorsanız egzersiz yaptırarak hayvanın enerjisini atmasını sağlamalısınız. Sonuçta kopaylar av hayvanı oldukları için, ava götürdüğünüzde mutluluk hissederler. Avlanmayı sevmiyorum, ama bu ırkı çok beğendim ya da çocuğum istiyor diyorsanız, hayvanın ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir. Satılık Kopay aramadan önce, aileniz ile yaşamaya başlayacak olan bu ırkın özelliklerini ve bakımını öğrenmenizde fayda var.

Sağlık olarak baktığınız da güçlü bir tür olduğu için Kopay’ lar, sağlıklı hayvanlardır. Ama genede yatkın olduğu hastalıklar, her hayvan türünde olduğu gibi kopaylar da da mevcuttur. Bunlar neler diye merak edenlere bir sıralama yapmak gerekirse, kalça displazisi, dirsek displazisi, kalp hastalıkları ve katarakt bu ırkta çok sık görülen hastalıklardır.

Kopay ırkının kökeni Macaristan’ dır. Zeki, güçlü, bir hayvandır. Bakımı kolaydır. Satılık Kopay cinsi, bir köpek evde de egzersiz ihtiyacını karşılayarak rahatlıkla beslersiniz. İri yapılı bir hayvan olmasına, rağmen tabi ki mastiff cinsi gibi de değildir. Kopay cinsi bir köpeği av köpeği olarak kullanacaklar için, tavşan ve tilki avında bu ırkın çok kullanıldığını söylemekte fayda olduğunu düşünüyorum. Kopay köpeği avda kullanacağız takdirde de özellikle gel komutunu hayvana öğretirken, bunu düdük ile öğretmeniz daha uygundur. Çünkü arazide ava çıktığınızda hayvan düdük sesini daha rahat duyabilir. Dur konutunu da mutlaka öğretin ki, hayvan avını size getirdiğinde, avı hayvanın ağzından almanız çok kolay olur.

Kopayları evde beslediğiniz de kuru mama, .vs. şeylerle rahatça besleyebilirsiniz. Fakat hayvanı avlanırken kullanacaksanız, o zaman avınızdan ona da mutlaka bir kısmını vermeniz faydalı olur. Besin ihtiyacı yüksek olan bir tür olduğu için kopaylar, avlanırken doğal olarak daha fazla enerji yakarlar. Her av dönüşü hayvanı kontrol edip, genel bir bakım yapmalısınız. Özellikle patilerinin ve kulaklarının içinde yabancı madde olup olmadığına mutlaka bakın ve varsa temizleyin. Haftada bir veya iki kez hayvanın dişlerini fırçalayın. Evde bakıyorsanız, ava götürmüyorsanız bu kadar hassasiyete gerek yoktur.

Kopay cinsi bir köpek bakmaya karar verenler için faydalı bir yazı olduğunu düşünmek ile beraber, şunu söylemek istiyorum. Hangi türde bir köpek alırsanız alın, unutmayın ki köpekler dost canlısı, sadık ve çok zeki hayvanlar olmakla beraber, ilgi ve alaka bekleyen bir canlı türüdürler. Evinize balık alırsanız, günde bir defa yem veririsiniz yeterlidir ama köpekler öyle değildir. Bunu unutmayın lütfen.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

  • Fethi
    7 yıl önce

    fiyatını öğrenebilirmiyim

    yorum beğen

Sıradaki içerik:

Satılık Kopay