köpek eğitimi

Satılık King Charles Spaniel

dog training 1

Köpek cinsleri, köpek sahibi olmak isteyenler için büyük önem taşımaktadır. Bunun sebebi, köpeklerin cinslerine göre farklı huy ve karakterlere sahip olabilmeleridir. Bu açıdan bakıldığında, birlikte vakit geçireceğiniz köpeğinizin sizin yaşam tarzınıza uyum sağlayabilmesi için, huy ve davranışlarının beklediğiniz kriterlerde olmasının önemi göz ardı edilemeyecek bir hâl almaktadır. Köpek almak istediğinizde, özellikle cinslerine göre hangi köpeklerin ne tür davranışlara sahip olduğu bilgisini edinmeniz önemle tavsiye edilmektedir.

 

Cavalier King Charles Spaniel türü köpekler, Cavalier alt türünde ve bu türün süs ve av köpekleri kategorisinde yer almaktadırlar. İster ev köpeği, isterse av köpeği olarak alınsın, her iki durumda da sevgi dolu ve barışçıl bir tutum sergilemektedirler. King Charles Spaniel, Spaniel türü olarak adlandırılan türün en kısa boylu üyesidir. Sevgi dolu ve sabırlı bir karaktere sahip olan bu köpeğin tüyleri yumuşak ve pürüzsüz bir yapıdadır. Düz bir kuyruğa sahip olmasının yanı sıra, siyah, bronz-kahve ve beyaz olmak üzere üç renk özelliğine de sahiptir.

 

Her köpek türünde olduğu gibi bu türde de bazı hastalıklara yatkınlık gözlenmiştir. Bu türde en çok görülen hastalık ise ‘ikili kapakçık’ hastalığıdır. Cavalier türündeki köpeklerde sıkça rastlanan bu hastalık kalp yetmezliğine yol açmaktadır ve bir çoğu bu sebeple hayatını kaybetmektedir. King Charles Spaniel, sevecen bir köpek olmasının yanı sıra zeki ve itaatkar bir karaktere de sahiptir. Bu sebeple de av köpeği olarak sıkça tercih edilmektedir.

 

King Charles Spaniel’in zeki ve itaatkar yapısı, komutları kolayca anlamasını sağlar. Bu türde dikkat etmeniz gereken en önemli şey, köpeğin anne ve babasında genetik kalp rahatsızlığı olup olmadığıdır. Türün tek olumsuz yanı olarak nitelendirilen kalp rahatsızlığının, alacağınız köpekte olup olmadığını bu şekilde kontrol edebilirsiniz.

 

Dost canlısı olan bu tür, çocuklarla ve diğer köpek türleriyle de anlaşabilmektedir. Hiçbir canlıya karşı saldırgan bir tavır sergilememesi onun sakin yapısının en önemli göstergesidir. Dolayısıyla ani çıkışlar da yapmaz, ancak bunun yanı sıra hareket eden nesneleri kovalamaktan da çok hoşlanmaktadır. Sakin yapısından ötürü apartman dairesinde bakıma uygundur. Bu tür, her yaşta insanla uyumlu bir iletişim kurabilmektedir.

 

Bu türün bakımı ise, düzenli yapıldığı takdirde kolay olmaktadır. Düzenli olan belirli aralıklarda taranmalı, gerekli olduğu zamanlarda da banyo ve kuru şampuan ile temizlenmelidir. King Charles Spaniel beslemeyi tercih etmişseniz, su ile temasını en fazla ayda bir kere olacak şekilde ayarlamanız tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra derisi çok hassas olduğu için sık yıkanması önerilmemektedir. Ayrıca suyla temasından sonra kurutulmasına da özen gösterilmelidir. Bunların yanı sıra kesinlikle kendi şampuanınızla yıkamanız önerilmez. Bu tarz işlemler köpeğinizin deri değiştirmesine ve bunun sonucunda da kötü bir koku yaymasına yol açmaktadır. Bu durum köpeğin sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Köpeğinizi sık aralıklarla kontrol etmeniz ve uyarıları göz önünde bulundurmanız önerilir. Eğer köpeğiniz deri değiştiriyorsa onu güneşli ortamlardan korumanız gerekmektedir.

 

Köpeğinizin vücut ısısına ve kulağına su kaçırmamaya da dikkat etmeniz gerekir. Köpeğinizi, ani ısı değişimi ve yüksek ısılı ortamlardan koruyunuz. Bu tarz durumlar köpeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Satılık King Charles Spaniel için internet siteleriyle yahut pet shoplarla iletişime geçebilirsiniz. Bu türün pek çok yerde özenle bakımı ve tercihiniz dahilinde temini sağlanabilmektedir. Özellikle yavruyken alımı tercih edilen Satılık King Charles Spaniel, sakin ve sevecen yapısı sebebiyle pek çok kişi tarafından yetişkin haliyle de tercih edilebilmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık King Charles Spaniel