köpek eğitimi

Satılık Kangal

dog training collie

Anadolu’nun incisi Sivas’ın meşhur köpeğidir. Sivas denilince akla ilk kangal köpeği gelmektedir. Adını Sivas’ın Kangal ilçesine vermiştir. Orta Asya’dan göç eden Kangalı (kangal) Türk boyunun Orta Asya’dan göç ederken bu köpek ırkını da yanlarında getirdikleri düşünülmektedir. 11 Temmuz 2013’te 1. si gerçekleştirilen 1. Uluslararası Kangal Köpeği Sempozyumu’nda sunulan bildiride kangal köpeklerinin büyük Türk göçlerinin gerçekleştiği sırada Türkistan’dan Anadolu’ya getirilen bir köpek ırkı olduğu kabul edilmiştir. Oldukça güçlü bir köpek ırkıdır. Safkan bir köpek ırkı olan kangal köpekleri oldukça üstün ve çeşitli özelliklere sahip olmasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Güç olarak bir çok köpek ırkından oldukça üstündürler.

 

Oldukça güçlü köpekler olan kangal köpekleri Osmanlı Dönemi’nde yeni çeri askerleri tarafından orduda hem askeri işlerde hem de savaşlarda kullanıldığı bilinmektedir. O Dönemde kangal köpekleri Samsun olarak isimlendirilmekteydi. Bu köpeklerden sorumlu askeri birlikler de Samsuncular olarak isimlendirilmekteydi. Sahip oldukları üstün özellikler sayesinde uzun süredir askeri alanda kullanılmaya da devam etmektedir. Kangal köpekleri genel olarak çoban köpeği olarak bilinirler. Ancak kangal köpekleri diğer çoban köpeklerine göre daha üstün özelliklere sahiptirler. Bu üstün özellikleri onların bekçi köpeği sınıfına da girmesini sağlamaktadır. Kangal köpekleri özellikle sahiplerine duydukları sadakat ve bağlılıkla meşhurdurlar. Sahipleriyle hareketleriyle, çıkardıkları seslerle ve davranışlılarıyla iletişim halinde olan bir hayvan ırkıdır.

 

Bu bağlılık ve sadakat sebebiyle sahiplerinin sahip oldukları şeylere karşı da oldukça koruyucu hayvanlardır. Bu bağlılık ve sadakatten ötürü verilen görevlerine de oldukça bağlıdırlar. Görevleri için oldukça uzun süre, oldukça zor şartlara dayanabilirler. İçgüdüleri de oldukça yüksek hayvanlardır. Yüksek içgüdüleri onların çok iyi birer dövüşçü olmalarında da oldukça büyük etkendir. Yabani hayvanlara karşı oldukça iyi birer koruyucu olan kangal köpekleri güç bakımından da bu hayvanlara karşı oldukça da üstündürler. Sahiplerine karşı olan bağlılıkları sahibin aile bireylerine karşı da oldukça büyük oranda etkilidir. Oldukça cesur ve hızlı hayvanlardır. Sahip oldukları yüksek güçleri ile birleşen bu özellikler kangalları oldukça üstün bir ırk haline getirmektedir. Verilen çeşitli ihtimallere rağmen ırkta her hangi bir bozulma olmamıştır. Kan asaleti denilen saflığa oldukça bağlı hayvanlardır. Kangal köpeği ırkının üstün kabul edilmesini sağlayan en önemli özellikleri; yüksek düzeyde zekaları, yüksek dikkatleri, yüksek hızları, yüksek güçleri, yüksek cesaretleri, yüksek düzeydeki koruyuculuk-sadakat ve bağlılıklarıdır. Bu üstün özellikler kangal köpeğinin dünya düzeyinde bir üne sahip olmasını sağlamıştır. Kangal ırkının dış görünüş özellikleri; kısa, küt ve kuvvetli çene, sivri ve sağlam dişler, kafasına göre oldukça küçük yuvarlak gözler, iri ve güçlü bir boyun, adeleli bir göğüs, güçlü ve kaslı bacaklar, oldukça yüksekte kıvrık bir kuyruk, sıkı bir post en belirgin özellikleridir. Dişilerde ağırlığı 40-60, erkeklerde ağırlığı 50-60 arasında değişkenlik göstermektedir. Çiftleşme süreleri yaklaşık olarak 20 dakika olan hayvanlardır. Kangal köpeklerinde bir doğumda ortalama olarak 7-8 tane kangal köpek yavrusu doğumu gerçekleşmektedir. Ortalama doğum ağırlığı yaklaşık 550-600 gramdır. Doğacak yavru sayısının artması doğum ağırlığının azalmasına sebep olmaktadır. Kangal köpekleri etobur hayvanlardır. Kemik ve et yiyerek beslenirler. Yetişkin olan bir kangal köpeği günde tek öğün beslenmektedir. Vücutsal büyüklerinin fazla olmasına rağmen gıda tüketim miktarları boyutlarına göre oldukça azdır. Bu açıdan bakımları oldukça kolaydır. Bu özelliklere sahip Satılık Kangal oldukça revaçta olan bir alandır. Dünya düzeyinde ün sahibi olan bu hayvanlar köpek severlerin oldukça gözdesi durumundadır. Satılık Kangal ilanları oldukça ilgi görmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Kangal