köpek eğitimi

Satılık Kangal Köpekleri

Kangal dog with spikey collar Turkey

Satılık Kangal Köpekleri

Kökeni Türk boylarına dayanan dev ırk bir köpek cinsidir. Türkiye’de yetkili makamlar tarafından Dünya’nın her kuruluşuna saf kan bir ırk olarak tanıtılmak için uğraşılmaktadır. Orta Asya’dan göç eden Türklerin Sivas’ın Kangal ilçesine gelirken bu cins köpeği de getirmişlerdir. Adını da bu getirdikleri ilçeden aldığı düşünülmektedir. 17. yüzyıldan beri üretimi yapılmakta olan bu cins köpeklere Osmanlı Sultanları ilk başta ‘Samson’ adını vermiştir. Bu köpekler genellikle Çoban köpeği yada bekçi köpeği olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle Satılık Kangal Köpekleri çok fazla talep edilmektedir. Sürü kontrolü konusunda oldukça ustadırlar ve sahiplerine karşı çok dost canlısı davranırlar. Eğer evde besliyorsanız ailenin diğer fertleri ile ve çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Oldukça sevecen bir köpek cinsidir.

Kangallar boyutları sebebiyle dev ırk köpek kategorisine girmektedir. Boyutları en büyük köpek cinslerinden biridir. Erkeklerde 77 – 86 cm arasında değişmekte, dişilerde ise bu uzunluk 72 – 77 cm’ye kadar düşmektedir. Ağırlıkları ise erkeklerde 50 – 66 kg, dişilerde ise bu ağırlık 41 – 54 olmaktadır. Çok güçlü ve çok cesur bir köpek cinsidir. Boyutlarına rağmen çok hızlı hareket eden çevik köpeklerdir. Bir doğumda ortalama 7 – 8 yavru doğurabilirler. Bu nedenle Satılık Kangal Köpekleri çok yaygındır. Özellikle Sivas’ta 500 – 600 liraya satılık kangal yavruları bulabilirsiniz. Ortalama yaşan süreleri 14 – 15 yıl olan bu köpekler günlük olarak egzersiz ihtiyacı da duymaktadır. Eğer apartman dairesinde beslemeyi düşünüyorsanız bu hem sizin için hem de köpeğiniz için çok zor olacaktır. Çünkü kangal köpekleri günlük olarak uzun yürüyüş ihtiyacı duymaktadır. Bu kadar uzun zamanının olmazsa ona kısa koşular yaptırmalısınız. Bu nedenle onun rahat bir şekilde hayatını sürdürebilmesi için en azından bahçeli bir evinizin olması gerekir.

Çok akıllı bir köpek cinsi olduğu için de eğitimleri çok kolay olmaktadır. Köpeğin eğitimine 7 – 8 aylıkken başlamış olmanız gerekmektedir. Özellikle ona tuvalet eğitimi vermeniz sizin içinde çok iyi olacaktır. Ona günlük mama verme miktarınıza da dikkat etmelisiniz. Kilo alma eğilimi yüksek olan bir köpek ırkıdır. 10 kg bir köpek için günlük 750 gram kuru mama yeterli olacaktır. 15 kg ağırlığındaki bir köpek için ise 1 kg mama idealdir. 20 kg ağırlığındaki bir köpek için sie 1 kilogram ve 200 gram mama vermelisiniz. Bu mamaları günde 2 öğüne bölerek sabah ve akşam vermeniz daha iyi olacaktır.

Satılık Kangal Köpekleri almayı düşünüyorsanız köpeğinizde çeşitli sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bunlar deri rahatsızlıkları olabilir. Köpeğin boyutları bakımından da dev ırk köpek sınıfına girdiği için kalça çıkığı sorunu da görülebiliyor. Satılık kangal köpekleri sayısı gün geçtikçe artıyor. Yetişkin kangal köpekleri satışı bile mevcut. Onların fiyatları ise 1000 liraya kadar çıkabiliyor. Sivas’ta oldukça popüler olan bu köpeklerin adlarını dünyaya duyurması da çok uzak gibi görünmüyor.

Kangal Köpekleri çok hızlı büyüyen bir cins köpektir. Doğduğundan devam eden ilk 1 haftada gözlerini açabilmektedir. Kulakları ise ilk 10 gün kapalıdır hiç bir şey duymaz. Sivas’ta belgelerle tescillenmiş bu köpeklerin satışı oldukça yaygındır. Sivas Belediyesine ait internet siteleri bulunmaktadır. Köpekler ilk başta orada sergilenmektedir. Ardından Satılık Kangal Köpekleri almak isteyen kişiler Sivas’a giderek köpeklerini alabilirler. Çok sadık bir köpektir. Bu nedenle çok fazla kişi tarafından istenmektedir. Kangal Köpekleri sürüden ayrılan hayvanların başında bekler. Koruma içgüdüsü yüksek olan bu köpeğin günlerce aç susuz bir şekilde beklediği de olmuştur.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Kangal Köpekleri