köpek eğitimi

Satılık Kafkas Çoban

dog training advice

Kafkas çoban köpeği,  ülkemizin Kuzey Doğu Anadolu ve Kafkaslar’a özel ve tescilli olan bir ırkdır. Diğer adı da Kars Çoban Köpeği olarak bilinir. Oldukça iri yapılı ve güçlü bir hayvandır. Bölgenin sert iklim ve coğrafi şartlarına rahatlıkla uyum gösterdiğinden,  koruma, bekçi ve çoban köpeği grubunda yer alır. Genetik kökeninin Tibet’ten olduğu ihtimali yüksek bir ırktır.

 

Satılık Kafkas Çoban Köpeği arayanlar için biraz görünüşü hakkında bilgi vermek gerekirse;

Güçlü ve kuvvetli bir görüntüye sahiptir

Erkek cinsler,  dişiye göre biraz daha büyüktür. Göğüs ve gövdeye doğru aslan yelesi şeklinde tüyleri vardır

Gözleri ovaldir ve göz renkleri koyu kahve ve ya kızıl olabilir

Genelde olarak kahve,  siyah ve gri tonda renklere sahiptir

Güçlü çene yapıları vardır

Boyu ortalama olarak 75 cm. civarındadır

Yetişkin bir erkek Kafkas Çoban’ının ağırlığı 50 kg civarında olabilir

Çift katlı bir tüy yapısı vardır ve göğüs ile kuyruk tarafında tüyler daha da uzundur.

Ortalama ömrü 10 ila 13 yıl arasında değişmektedir.

Satılık Kafkas Çoban  Köpeğinin karakteri ile ilgili özellikleri ise ;

Bağımsız hareket etmeyi severler

Lider olma eğilimi gösterir

Oldukça cesur ve ataktır

Koruma içgüdüsü gelişmiştir

Ailesine ve ya sahibine bağlı ve düşkündür

Akıllı ve zeki bir köpek türüdür

Soğuk hava ve zorlu iklim şartlarına dayanıklıdır.

 

Satılık Kafkas Çoban köpeği arayanlara yardımcı olacak birkaç bilgi daha paylaşmakta yarar var. Bu ırk sahip olduğu karakter ve özellikler gereği ancak uzaman ve deneyimli kişilerce eğitilip sosyalleştirilebilir. İlk defa köpek alacaksanız ve çoban ırkı bir köpek eğitimiyle ilgili deneyiminiz yoksa bu cins ırklar tavsiye edilmez. Öncelikle,  bekçilik, koruma ya da çobanlık yapabilecek bir ırktır Kafkas Çobanı. Sert tabiatlıdır ama iyi eğitilmiş bir çobanı köpeği, sahip olduklarını koruma amaçlı gerektiğinde kendini feda etme derecesinde güçlü savunma güdüsüne sahiptir. Sahibi ve ailesi dışında gelen herkese,  koruma amaçlı saldırgan tavırda olabilir. Ortamında varsa başka evcil hayvanlarla uyum içinde olmaz,  gene saldırgan davranabilir. Özellikle,  çocuklarla tek başına kalmaması gereken bir çoban köpeği ırkıdır. Diğer köpekler arasından sıyrılıp lider olmak isteyeceğinden bu köpeklereler de uyum içinde yaşayamaz. Bu nedenlerden dolayı satılık Kafkas Çoban köpeği arayan kişilerin,  tüm bu özellikleri göz önünde bulundurması gerekir. Ayrıca sıcak ve ılıman iklimlerin ırkı değildir. Bu tip bölgelerde yaşayanların,  bulundukları ortama uygun başka bir ırk bulmaları daha uygun olacaktır.

 

Kafkas Çoban köpekleri 2 yaş gibi ergenliğe ulaşır ve yılda iki defa doğum yapabilir. Hamilelik süresi yaklaşık 60 gün kadardır ve tek seferde 7 ila 9 yavru dünyaya getirebilir. Ömürleri boyunca da ortalama 16 – 17 defa doğum yapabilmektedirler.

 

Geniş arazi ve bahçelerin korunması,  küçük ya da büyük baş hayvanların çobanlığı ve korunması için ideal bir ırk olan Kafkas Çobanın sahibine sadakati gerçekten çok güçlüdür. Tek başına eğitim görmemiş bir Kafkas Çoban Köpeği çok tehlikeli olurken,  doğru ve uzman kişilerce eğitildiğinde,  zekâsı sayesinde tam bir koruma köpeği haline gelmektedir. Ancak zaten dominant bir yapıya sahip olan bu ırkın köpek eğiticileri,  sıradan köpek eğitimi uygulayamazlar. Eğitmen ancak Kafkas Çoban Köpeğinden daha dominant bir tavırda ise eğitim sonuç verir.

 

Unutulmaması gereken,  bağlı olduğu coğrafyanın ırkıdır ve farlı koşullarda yaşamada zorluk çekerler. O nedenle,  Kafkas Çoban Köpeği almak isteyenlerin,  yüksek rakımlı ve sert ilkimde yaşıyor olmaları gerekir. Şehir ya da ev köpeği olabilecek özellikte olmayan bir ırktır. Zaten şehirlerde pet-shop denen evcil hayvan mağazalarında bu ırkı bulamazsınız. Bu ırkın bulunduğu coğrafyadaki insanlar zaten bu çoban köpeği ırkına sahiptir ve doğal üreme sürecinde de devamlılığı sağlanmaktadır. Gene de bu ırktan bir köpek edinmeniz gerekiyorsa,  internet siteleri üzerinden ve sahiplerinden,  yetişkin ya da yavru satışı yapılmaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Kafkas Çoban