köpek eğitimi

Satılık Kafkas Çoban Fiyatları

Bu köpek cinsinin Kafkasya’ya Tibet’ten geldiği söylenmektedir. Normal köpeklerden daha iri yapıya sahiptir.  Bir köpek sahiplenmek istiyorsanız ve özellikle yavru ise öncelikle yavrunun anneden ayrılması ve bağımsız olması gerekir. Buda tüm köpek cinsleri için 3-4 ay gibi bir sürede gerçekleşir. Satılık Kafkas Çoban Köpekleri iri yapıda bir çoban köpeğidir. Yurdumuzun kuzeydoğusunda yetiştirilir. Bu bölgede at ve sığır çobanlığı yaparlar. Kafkas Çoban Köpekleri ‘Kars Çoban Köpeği’ ismi ile de bilinmektedir.

Kafkas Çoban Köpeğinin Cins Özellikleri

  • Kuzeydoğu deniz mesafesinden yüksek bir bölge olduğu için, kışları soğuk ve sert geçer. Bu cinsin tüyleri oldukça kalın olduğu için bu şartlardaki iklime çok iyi uyum sağlar. Fakat sıcak iklim bu köpekler için pek uygun değildir çünkü yetiştirildikleri bölgeye göre adapte olmuşlardır.
  • Kafkas Çoban Köpeği çok güçlü bir cinstir. Öyle ki tasması ile bir insanı çok kolay bir şekilde sürükleyebilir.
  • Diğer cinslere nazaran eğitimleri biraz güçtür. Kendi kafalarına göre hareket ederler.
  • Yabancı kişilere karşı oldukça saldırgan olabilirken sahibine ve özellikle de çocuklara karşı çok sakin bir yapıdadırlar.
  • Hizmet etmeye yatkındırlar. İyi derecede algı ve kolay kavrama yetisine sahiptirler.
  • Yerden yükseklikleri 72-70 cm, Ağırlığı ise 45-70 arasında değişebilmektedir. İyi bakılmış bir kafkas çobanı 90-100 kg ağırlığa ulaşabilir.
  • Koruyucu özelliğe sahiptirler. Bu yüzden kullanım alanı bekçiliktir.  -Kırsal kesimlerde küçük ve büyük baş hayvanları kurt gibi yabani hayvanlardan korumak için kullanılırlar.
  • Sahibine bağlı bir hayvandır. Fabrika ve iş yerleri tarafından daha çok tercih edilmektedir.
  • Ev ve bahçe gibi dar alanlarda bakıma uygun değildir. Geniş alanlarda bakılması tavsiye edilir.

Kafkas Çoban Eğitim Aşaması:

Kafkas çoban köpeği de diğer cinsler gibi erken yaşlarda eğitilmeye başlanmalıdır. Çünkü eğitimi zordur ve öğretilen bir şeyin yanlış öğrendiği takdirde değiştirilmesi oldukça zordur. Fakat öyle bir yanı var ki sevginizi hissettiği anda size oldukça dost olacaktır. Bu cinsin eğitiminde tutarlı ve dengeli komut ve davranışlarda bulunmak gerekir. Örneğin; doğru yaptığı bir hareket takdir edilip ödüllendirilirken, yapamadığı cezalandırılmalıdır ve bu tutarlılık devamlı olmalıdır.

Kafkas Çoban Beslenmesi:

İlk zamanlar mama ile beslenmesi daha sağlıklı olabilir. Diğer cinsler gibi fazla et tüketimine izin verilmemeli yoksa ishal ile sonuçlanabiliyor. Tabi iri yapıya sahip bir cins olduğundan devamlı mama ile beslenmesi maliyetli olacağından hem yemek artı mama ya da sadece yemek ile beslenebilir.

Kafkas Çoban Bakımı:

Bu cins uzun tüylü ve kalın tüylere sahip olduğu için tüylerin düzenli bir şekilde taranması gerekir. Aynı zamanda diş sağlığı için sert kemikler verilmeli ve ayda bir kez tırnak kesimi yapılmalıdır.  Sizlerde bir kafkas çoban köpeği sahibi olmak istiyorsanız öncelikle fiyat araştırması yapanlar için yavrularda fiyatlar her şeyde olduğu gibi değişkenlik gösterebiliyor. Kafkas çobanı edinmeden önce ilk başta yaşayacağı ortamın sağlanması yavru içinde sizin içinde uygun olacaktır. Ev ortamında besleyecekseniz etrafta ısırabileceği kablo vs ortadan kaldırılmalıdır. Balkon gibi yerler açık bırakılmamalı, tehlike arz etmeyecek bir ortam sağlanmalıdır. Bahçede beslenecekse ortam ona göre düzenlenmelidir. Yeni bir ortama giren her şeyde olduğu gibi Kafkas Çoban’ın da bir uyum süreci olacaktır. Yeni ortam onun için ilk zamanlar yabancılık çekmesine ve ürkek davranmasına sebep olacaktır, fakat sizin sevgi ve çabanız ile oda daha iyi hissedecektir.  Düzenli bakımlarının ve aşılarının yapılabileceği bir veteriner edinmeniz sizin ve köpeğiniz için olmazsa olmazlardan biridir. İsminin yazılı olduğu bir tasma, yiyecek ve su koyacağınız kabın çelik malzemeden olması daha sağlıklı olacaktır. Rahatlıkla ısırıp oynayabileceği oyuncaklar edinmeniz bu geçiş döneminde hem köpeğinizin ısırma ihtiyacını karşılayacak hem de rahatlamasını sağlayacaktır. .

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Kafkas Çoban Fiyatları