köpek eğitimi

Satılık Jack Russell Terrier

Dog Training Columbus

Jack Russel adında bir rahip tarafından üretilen bu cins adını av tutkunu olan bu rahipten almıştır. Bull terrier ve beagle ırkları başta olmak üzere birçok ırkın karışımı olduğu düşünülen bu hayvanlar, bir çok filme de konu olmuştur. Küçük boy köpek ırklarından olan Jack Russell Terrier hiperaktif bir köpektir. Renkleri beyaz ağırlıklı olan bu cinsin yüzde elli biri beyazdır ve kafa bölgesi sarı ve kızılımla beneklerdedir. Gözleri badem gibidir ve keskin bir görüşe sahiplerdir.

 

6 kiloluk bu canlıların omuz ölçüleri 30 – 35 cm arasıdır. Isırdığı nesneyi bırakmayan bu canlılar iyi bir avcı köpeğidir. İlgi görmediği zaman etrafa zarar verene bu köpekler sürekli ilgilenilmesi gereken cinslerdir. Vitmek tükenmez bir enerjileri vardır ve bu nedenle hareketli ve sportmen kişilere uygun cinslerdir. Jack Russell Terrier ırkı köpekler başarılı bir eğitimle yarışmalarda dereceye giren köpeklerden olabilirler.

 

İngiltere’de av amaçlı olarak kullanılan bu ırk, çok sıcakkanlı ve ilgi odaklıdır. Eğitimi kısa sürede kavrayan ve akıllı bir köpek olan Satılık Jack Russell Terrier almak isteyenler, iyi düşünüp karar vermeli ve yalnız kalmayı sevmeyen sürekli hareketli ve hiperaktif olan bu köpeği bakmayı göze almalılardır. Kazmayı ve havlamayı seven bu köpekler, inatçı ve başına buyruk olduğu için diğer köpeklerle kavga edebilirler. Bu nedenle dikkatli bir sosyalleştirme süreci gerekmektedir. Sosyalleşme sağlanmadığında diğer köpeklerle ve evcil hayvanlarla uyumsuz olabilir.

 

Avcılık içgüdüsü olduğundan küçük hayvanlarla yalnız bırakılmaması uygundur. Tasmasız gezdirilmemelidirler. Çok hareketli olduklarından dolayı sağa sola koşma eğilimleri vardır. Çevredeki diğer canlılara zarar verebilirler bu yüzden dikkatli davranılmalıdır. Av köpeği olarak geliştirildiklerinden dolayı çok hızlı koşabilirler ve tuttukları avlarını dişleri arasından çok zor bırakırlar. Çocuklarla iyi geçinirler ve iyi bir aile köpeği olabilirler.

 

Jack Russell Terrier Apartmanda Beslenir Mi?

Ev ve apartman hayatına uygun bir köpek cinsidir. Kazma alışkanlıkları ve havlamaları sorununa çözüm bulunabilirse apartman hayatı için bir sıkıntı teşkil etmez. Evdeki diğer canlılarla küçük yaştan itibaren birlikte olduğu takdirde uyumlu olabilir. Sosyal olan bir Jack Russell Terrier herkesle iyi anlaşır. Sevgi dolu ve sahibi ile uyumak isteyen bu ırktan bir çok kişi memnundur ve aile için tercih edilir. Ancak enerjisinin iyi bir şekilde boşaltılması önemlidir.

 

Jack Russell Terrier Nereden Satın Alınır?

Veteriner hekimlere danışarak Jack Russell Terrier satışı yapan yerler ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Bazen evcil hayvanları yavrulayan kişiler veterinere bildirmekte ve yavruları sahiplendirmektedir. Böyle bir yöntemden de yararlanma imkânınız varsa veterineriniz sizi bilgilendirecektir. Ayrıca ülkemizde birçok köpek üretim çiftlikleri vardır. Bu çiftliklerde safkan yavrular bulabilmeniz mümkün olmaktadır. Ancak Satılık Jack Russell Terrier pahalıdır ve bir çok kişi sahiplenmeyi tercih eder.

 

Jack Russell Terrier Bakımı Zor Mu?

Jack Russell Terrier cinsi köpeklerin bakımı zor değildir. Düzenli taranmaları tüylerin bakımı için yeterli ve uygun olur. Çok hareketli bir köpek olan Jack Russell Terrier özenli bakılmalı ve ilgi gösterilmelidir. Evin içinde de sürekli hareket halinde olan ve sürekli oyun isteyen bu ırk, inatçı ve huysuz olabileceğinden küçük aylardan itibaren eğitime gönderilmesi ve ısrarcı bir eğitim alması şarttır.

 

Jack Russell Terrier Fiyatı Ne Kadardır?

Birçok kişi ücretsiz olarak sahiplendirmek için para almadan, iyi bakabilecek olan kişilere yavruları vermektedir. Ancak çiftliklerde ve petshoplarda 500 liradan başlayan ve daha da artan fiyatlarla satılmaktadır. Çok isterseniz barınakları ziyaret ederek, sokağa terk edilmiş bir hayvanı da alabilirsiniz. Ancak safkan bir yavru istiyorsanız ve bakabilecekseniz veteriner hekiminize danışabilir ya da köpek üretim çiftliklerine başvurabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Jack Russell Terrier