köpek eğitimi

Satılık Jack Russel Terrier

Jack Russell Terrier 5687866

Satılık Jack Russel Terrier

İngiltere kökenli olan bu köpekler ilk olarak 19. yüzyıllarda görülmeye başlanmıştır. Ardından tilki avları yapılması için özel olarak eğitilmişlerdir. Boyutları nedeniyle yeraltındaki tünellere girip tilki avlayabilen bu cins oldukça güçlü koku alma yetisine sahiptir. Ortalama olarak 13 ile 16 yıl arasında yaşayan bu köpekler Amerika’da bulunan köpek kulüpleri tarafından da tanınmaktadır. Ne kadar İngiltere kökenli olsalar da Amerika’da da çok fazla popülerdir. Genellikle 2 renkten oluşan bu köpekler siyah beyaz ya da siyah ve kızıl olmaktadırlar. Siyah ve kızıl renkleri en çok görünen türlerdendir. Yer altındaki tünellere daha rahat girebilmesi için kuyruğu 2. boğumdan itibaren kesilmektedir. Satılık Jack Russel Terrier Türkiye’de çok yaygın değildir. Özel olarak getirtebileceğiniz bu köpeklerin fiyatları ortalama olarak 1000 lira olduğu bilinmektedir.

Jack Russel Terrier Özellikleri

Çok hareketli bir köpek ırkıdır. Yaşama çok bağlı olan bu köpekler apartman hayatı için çok uygun olmamaktadır. Genellikle bahçeli evlerde yetiştirilmesinin önerilmesin nedenlerinden bir tanesi de Jack Russel Terrier’ler eşyaların arsından dolaşmaktan, küçük deliklerin içine girmekten çok hoşlanırlar. Burunlarının üst kısmında yanlara uzanan uzun tüyler bulunmaktadır. Boyutları küçük olmasına karşın hiç bir şeyden korkmayan bu hayvanlar, kendilerinden 3, 4 kat büyük köpeklere baskınlık kurmaya çalışırlar. Yavruyken alınması daha çok tercih edilmektedir. Çünkü yetişkin Jack Russel Terrier’lerin farklı yerlere, ailelere uyum sağlaması biraz uzun sürmektedir. Yavruyken aldığınızda bu iş daha kolaydır ve yavru Jack Russel’ların sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Eğer sizde Satılık Jack Russel Terrier sahibi olmak istiyorsanız köpeğinizi günlük 2 saat kadar dolaştırmanız ona koşu yapma imkanı sağlamanız gerekmektedir. Bazı köpeklerle çok iyi anlaşırken bazıları ile de oldukça kavgacı olabilirler.

Boyutları ise şu şekildedir. Yetişkin erkeklerde uzunluk yerden omuzlara kadar 25 ile 35 santimetre arasında olabilmektedir. Dişilerde ise bu uzunluk hemen hemen aynıdır. 24 ve 34 santimetredir. Kilo olarak Yetişkin erkekler 7 – 8 kilo olurken, dişiler ise 6 ve 8 kilo arasında değişim göstermektedir. Bu köpek en uzun ömürlü olan köpek ırklarından bir tanesidir. Çoğu köpek ortalama olarak 11-12 yıl yaşarken Jack Rusel Terrier cinsi köpekler 15 yılın üzerinde yaşayan sayılı ırklardan biridir. Bu köpek İngiltere’de Parson Jack Russel adında bir din adamı tarafından geliştirilmiştir. O günden bu zamana kadar çok fazla bir fiziksel değişime uğramamış olan bu köpek yetiştiricisinin adını taşıyan nadir köpeklerden biridir. Satılık Jack Russel Terrier almak isteyen hayvan severler öncelikle köpeğin karakterine dikkat etmelidirler. Yavruyu alırken köpeğin annesini de görme imkânı olanların annenin karakterine de bir göz atmakta fayda vardır.

Jack Russel Terrier’lerin eğitimleri de biraz zor olmaktadır. Tuvalet eğitimlerini almaları biraz zaman alacaktır bu nedenle biraz sabır göstermeniz eğitimin devam etmesi için iyi olacaktır. Evin diğer üyeleri ile de çok iyi anlaşan bu köpekler ile 24 saat boyunca oyun oynasanız bile hiç yorulmadan oyuna devam etmek isterler. Çok sportif olmaları da buradan gelmektedir. Çok fazla sağlık sorunları yaşamazlar. Tüyleri tıraş gerektirmemektedir. Bakımları çok kolay olan bu köpekler sadece banyo ihtiyacı duyabilirler. Yeraltında tilki avlamak için kullanıldıkları dönemlerde tüm kürkleri çamur olduğu zamanlar banyo yaptırılmaktadır. Banyo yaptırırken kuru şampuan kullanılması onların deri hastalıkları geçirmesinin önüne geçebilmektedir. Oldukça inatçı oldukları dönemler olduğu gibi zaman zaman başına buyruk davranabilirler. Böyle dönemlerde onlar kötü metotlar kullanarak ceza verilmemelidir. Çok fazla oyun oynayamazlarsa evdeki eşyalara zara verebilir, koltukları kemirebilirler.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Jack Russel Terrier