köpek eğitimi

Satılık Husky

dog training10

Sibirya kurtları yani husky cinsi köpekler, birçok farklı renkte olan, soğuk iklim hayvanlarıdır. Sibirya kurtları soğuk ve sert hava koşullarına dayanıklı olan köpeklerdir. Aslında kurt köpekler demek daha uygundur. Çünkü Huskyler, bir kurt çevikliğinde ve hafifliğinde hareket ederler. Renkleri beyazdan, siyaha kadar farklı renk tonlarında bulunan bu hayvanlar ülkemizde siyah beyaz ya da kızıl beyaz renklileri ile tanınmaktadır. Mavi ya da kahverengi göz rengine sahip olan Sibirya kurtları, krem rengi tonlarında da vardır.

 

Özgürlüğüne çok düşkün olan huskyler, kafalarına göre hareket etmeyi severler. Mutlaka düzenli olarak gezdirilip enerjisini atmasını gerek Sibirya kurtlarının beslenme şekilleri de kuzu eti ya da dana eti ile olur. Tavuk eti çoğu Sibirya kurduna alerji yapar. Çok sıcak havaları sevmeyen bu hayvanlar, kısa sürede tuvalet eğitimini öğrenirler ve oldukça zekidirler. Ancak çok inatçı olabilen huskylerin, istediği olmadığı zaman evin çeşitli yerlerine işeyebileceğini aklınızda bulundurmanız gerekir. Düzenli egzersiz ile enerji fazlasını atan bu ırkın en büyük özelliği kızak köpekleri oldukları için yoğun aktiviteyi sevmeleridir. Ortalama ömürleri 15 yıldır.

 

Sibirya Kurtlarının Bakımı Nasıldır?

Sibirya kurtlarının yoğun bir tüy yapısı vardır. Bu sayede dış etkenlere karşı dayanıklıdırlar. Yılda iki kez ciddi bir tüy dökme dönemi geçirirler ve yeni tüyler çıkarak eskileri dökülür. Bu yüzden tüy bakımlarına ekstra biz özen gösterilmesi gerekir. Her gün en az 5 dakika taranması ve tüy damlası ile tüylerin sağlıklı görünmesi sağlanmalıdır. Farklı bir iklimde yaşadığı için iklim koşullarına adaptasyonu bu şekilde olmaktadır.

 

Sibirya Kurtları Nasıl Beslenir?

Sibirya kurtlarının hassas bir ciltleri vardır. Bu yüzden özellikle tavuk etine ciddi bir hassasiyet gösterebilirler. Diyetlerine uygun olan kuzu etli mamalar tercih edilmelidir. Sebze yemeklerine kuzu kemiği atılıp verildiğinde oldukça severek tüketirler. Çiğ et verilmesi tavsiye edilmemektedir. Hazır mamalardan Sibirya kurtları için özel olanlar tercih edilmelidir. Böyleye hem hassas ciltlerinin hem de tüylerinin bakımlı olması sağlanırken, karınları da kolayca doyar.

 

Bunun yanında günde iki kez tuvalete çıkarılmaları uygun olmaktadır. Genelde tuvalet ihtiyacını gidermeden yemek yemezler. Bu yüzden düzenli saatler belirlenip tuvalet ihtiyacı için imkân tanınması şarttır.

 

Sibirya Kurtları Nasıl Bir Kişiliğe Sahiptir?

Öncelikle çok oyuncu olan bu hayvanların uluma problemleri olabileceğini unutmamalısınız. Özellikle ilk zamanlar ezan okunduğunda ya da gürültüler olduğunda ulumaya başlayabilir. Bu yüzden uluma konusunda eğitim vermeniz şarttır. Sonuçta o bir kurt ve ulumak içgüdü sel bir ihtiyaç. Aynı zamanda çok inatçı ve burnunun dikine giden, çabuk küsen bir mizaca sahiplerdir. Her an oyuna hazırdırlar. Uyukladığını bile görseniz, oyun oynamak için hareketlendiğinizi gördüğünde hemen enerjisini toplayacak ve canlanacaktır.

 

Sibirya Kurtlarına Nasıl Sahip Olunur?

Birçok hayvan çiftçiliği husky üretimi ve satışı yapılmaktadır. Satılık husky ilanı veren birçok kişi vardır ve çoğu kaçak yollarla bu hayvanları satmaktadır. Orijinal satış yapan yerlerde hayvanların sertifikalarının da verildiği bilinmektedir. Genellikle veteriner hekimlerden nasıl satın alabileceğiniz ve nereden satın alabileceğiniz ile bilgiler verilmektedir. Ancak bakamayacaksanız ve ilgi gösteremeyecekseniz boş yere bu tür işlere girişmemeli ve hayvanların da psikolojisi ile oynamamalısınız. Son yıllarda yapılan bu tür işlemler sonucu satılık husky ya da başka bir ırk köpeği satın alan kişiler ciddi bir mülakattan geçirilmektedir. İki gün sonra sokağa atacağınız bir hayvanı bırakmaya vicdanınız el verecekse, tabi ki bu sizin seçiminizdir. Ancak bir hayvan beslemeyi çok istiyorsanız, barınaklara giderek ücretsiz sahip olabilir ya da veteriner hekimlere danışarak yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Husky