köpek eğitimi

Satılık Husky

siberian husky dog breed pictures 5

Satılık Husky

Kurt köpekleri ve köpekler, neredeyse insanlığın başlangıcından beri insan ırkının en iyi hayvan dostu olmuştur. Köpekler insanlara son derece sadıktır, bir kez size güvendiler mi hayatları boyunca sizi hayatı pahasına korumaya başlar. Sokak köpeklerini bir defa da olsa beslediğiniz zaman, gözlerinde iyi insan olursunuz ve zor durumda yardım edilecek kişi olarak görülürsünüz. Bir rivayete göre ilk kurdu ve köpeği bir Türk kavmi olan Hun Türkleri evcilleştirmiştir. Hal böyleyken, köpekler ve kurtlar insanların, insandan sonraki en iyi dostu ve en iyi yardımcısıyken sizce de bir köpek edinmenin vakti gelmedi mi?    

Kuzeyin dondurucu soğuklarında hayatta kalmayı başarabilen nadir kurtlardan birisi de Sibirya kurdu, yani Husky cinsi kurt köpeğidir. Husky cinsi köpekler, Sibirya buzullarının donuk mavisini gözlerinde taşır. Asaletli ve kendine güvenir duruşları, diğer kurt köpekleri arasından sıyrılmayı başarır niteliktedir. Sibirya kurtlarının kabarık tüyleri, gözlerinizi alamayacağınız kadar parlak ve güzeldir. Bu kurt türü insanları çok sevmekle beraber, sahibinin ve kendi bölgesine giren yabancılara da sevgi gösterir. Yine de bu onların hırsızlara ve düşmanlara karşı sevecen olacağı anlamına gelmez. Dostlarına ve sahibine zarar verildiğini anladığı anlarda yırtıcı bir aslana dönüşen Sibirya kurtları, sizleri asla yarı yolda bırakmaz. Husky’ler iyi bir aile köpeği olmak için gereken her şarta sahip olmakla beraber, vereceğiniz basit işleri yapmakta son derece zeki ve güvenilirdir. Eğer varsa çocuklarınız ve küçükler ile çok iyi anlaşır. Husky ırkı sosyal olmayı sever, bu nedenle canları sıkıldığında sokağa veya bahçeye kaçmasıyla bilinir.

Bu durumda tedbirli olmakta fayda var, zira kurdun boynuna takılan bir tasmaya telefon numaranızı yazmakta fayda var. Apartman yaşamanı pek sevmezler, doğaları gereği Sibirya kurtlarının doyasıya gezmesi gerekir. Husyk yetiştirmek için müstakil ve bahçeli evler idealdir. Sibirya kurtlarının tüyleri diğer kurtlara göre daha kalın olduğundan, sık sık bakıma ihtiyaç duyar. Çokta sert olmayan bir tarak ile düzenli olarak taranmasını tavsiye ediyoruz. Sibirya kurdu diğer ırklara göre daha hareketli olduğundan dolayı, ayak bakımına dikkat edilmesi gerekir. İçinde bulunduğumuz kavurucu yaz sıcaklarından dolayı Husky’ler tüy dökebilir. Sağlığınız için bu kurtları düzenli olarak yıkayın ve tüylerini temizleyin. Kurt köpeği ırklarının içinde en enerjik olduğunu bildiğimiz Sibirya kurdu, yani Husky her 3 günde bir uzun yürüyüşlere çıkarılmalıdır.

Husky cinsi kurt köpeklerinin sosyal olduklarını söylemiştik, eğer bu köpeklerle ilgilenmeyi keserseniz size küsecektir. Bunun sonucunda psikolojileri bozulabilir ve yaşama isteklerini kaybedebilirler. Satılık Husky ırkı köpeklerin eğitimi ise diğer kurt köpeklerine nazaran daha zordur. Bu kurtlar inatlı ve güçlü olmalarıyla bilinir, onları kızdırmamaya özen gösterin. Oldukça zeki olduklarından dolayı verilen kolay komutları yerine getirmek için çalışır. Daha zor komutlar için ise uzun bir eğitim süreci geçirmeleri gerekir. Husky cinsi kurt köpeklerini eğitirken, uzmanların da tavsiye ettiği gibi Alpha (Lider) taktiğini kullanabilirsiniz. Bu taktiği kullanmak, evcil köpeğiniz üzerinde mutlak otorite kurabileceğiniz anlamına gelir. Unutmayın ki birçoğu gibi Sibirya kurtları da sahibinin karakteristik özelliklerini yansıtır. Eğer evcil köpeğinizin yanında haddinden fazla sinirleniyorsanız köpeklerde size ve diğer insanlara karşı sinirli hareketler sergileyecektir.

Sonuç olarak; Daha önce söylediğimiz gibi Husky’ler enerjik yaşantıları dolayısıyla apartman hayatına uygun değildir. Bu demek olmuyor ki apartmanda yaşayamaz. Yine de Satılık Husky cinsi neşeli ve enerjik bir evcil hayvan almak isterseniz, varsa müstakil evinizde beslemenizi öneririz. Unutmayın ki Sibirya kurtları da bir canlıdır, lütfen onlara gerektiği gibi davranın.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Husky