köpek eğitimi

Satılık Golden Setter

beagle eating watermelon 1

KÖKENİ: Gordon Setter’in kökeni 17. yüzyıla dayanır. Gordon Setter Gordonlu İskoçya dükü 4. Alexander tarafından geliştirilmiştir. Av köpeği olarak Avrupa ve Amerika’da yetiştirilmiş ve ırk özelliklerini günümüze kadar kurulmuştur.

 

KARAKTERİ: Cesur ve sadık bir köpek cinsidir. Yeterince sosyalleştirilerek büyütülürse çocuklarla ve hatta küçük yaştan itibaren birlikte büyüdüğü kedilerle bile anlaşabilir. Sahiplerine karşı sevecen olmasına rağmen yabancılara karşı temkinlidir. Yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Bu yüzden bahçede beslense bile evde uyumalıdır. Ayrıca aileye düşkün bir köpektir. Neşelidir ve bulunduğu ortama pozitif enerji verir.

 

DIŞ GÖRÜNÜŞ: Genelde siyah renkli olan Gordon Setter ayakları, göğsü, ağız çevresi ve çenesinde kahverengi, sarı, kızıl veya pas rengi desenlere sahiptir. Tüyleri uzun ve yumuşaktır. Kuyruk, kulak, boyun ve ayaklarındaki tüyleri daha uzun ve saçaklıdır. Kuyruğu yukarıya doğru uzun ve kıvrıktır. Kulakları orta büyüklükte ve sarkık olmasına rağmen uzun tüyleri sayesinde daha büyük görünür. Duruşu kendinden emin ve diktir. Av köpeklerinin ayırıcı özellikleri gordon Setter’in duruşunda kendini gösterir. Orta büyüklükte bir ırktır. Erkeklerinin boyu ortalama 65 santimetredir. Dişilerin boyu 60 santimetreye çıkabilir. kilosu ise erkeklerde 36, dişilerde 32 kilograma kadar ulaşabilir.

 

BAKIMI: Satılık Gordon Setter ararken önce ona bakabileceğinizden emin olmalısınız. Uzun tüyleri dökülmesinin en az seviyede olması için haftada iki ya da üç kere fırçalanmalıdır. Böylece tüylerinin dalgalanmasının da önüne geçilir. Yılda iki kere yokun olarak tüy dökmektedirler. gordon Setter’in cildi suya dayanıklıdır ve yıkanmayı sever. Bu yüzden sık sık yıkamakta sakınca yoktur.

 

EGZERSİZ: Satılık Gordon Setter ilanıyla ilgilenen bir hayvan severin bir de bol zamana ihtiyacı vardır. Çünkü av köpeği kökenli olan bu köpek sık sık uzun yürüyüşlere çıkarılmalıdır. eğer yeterli egzersiz yapmazsa hırçınlık ve itaatsizlik gibi davranışlar gösterebilir. Hareketli ve enerjik bir köpek olduğu için bol bol oyuna ihtiyaç duyar. Geniş arazilerde koşmayı sever. Gençliğini koruyan ve geç yaşlanan bir yapısı olduğunda uzun yıllar hareketli bir yaşamı olacaktır.

 

YAŞAMA ALANI: Gordon Setter insancıl ve cana yakın olduğundan aile içinde yaşamaya uygun bir köpektir. Ancak apartmanda yaşaması iyi egzersiz yapmasına bağlıdır. Enerjisini atamazsa apartman dairesinde mutsuz olabilir. En iyi yaşama ortamı bahçeli evlerdir. Bekçi köpeği özelliği olduğundan iyi bir ev koruyucu olabilir. Geniş bahçelerde koştuğunda mutlu olur. Yalnızlığı sevmediği için uzun süre evde yalnız bırakılması önerilmez. Ayrıca bahçede yaşasa de geceleri ev içinde uyuması önerilir. Erken yaşta eğitime başlanması da iyi sonuç verir. Enerjik olduğundan eğitime heveslidir. Pozitif yaklaşımla kolay eğitilebilir. Böylece inatlaşmadan eğitimi tamamlanmış olur ve yaşadığı ortama daha kolay uyum sağlar. Bol çocuklu, gece gündüz içinde insanların hareket halinde olduğu büyük bahçeli evlerde yaşayan geniş aileler Gordon Setter için en uygun yaşama alanıdır.

 

ORTALAMA YAŞAM SÜRESİ: Gordon Setter genelde sağlık problemi yaşamayan bir köpektir. Bu ırkta en çok rastlanan sorun kalça çıkığıdır. Gençliğini ve enerjisini uzun süre koruyabilir. Ortalama ömrü on ile on üç yıl arasındadır. İyi bir bakımla bu süre bir miktar uzatılabilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Golden Setter