köpek eğitimi

Satılık English Setter

EnglishSetterjacksonjacksonStand

Satılık English Setter

Adından da anlaşılacağı gibi English Setter cinsi köpekler İngiltere kökenlidir. Avcı olan bu köpekler ilk olarak 17. yüzyıllarda görüldüğü bilinmektedir. Pointer’lsr ile Spanyöller’in çiftleştirilmesi ile oluşan bu köpeklerin boyları ortalama olarak 63 santimetre olmaktadır. Ağırlıkları ise yetişkin bir setterde 27 kilogramdır. Ortalama yaşam süreleri 10 ile 12 yıl arasında değişim göstermekte olan English Setter’ler İngiltere’nin Galler bölgesinde avcılık için kullanılmaktadır. Birçok rengi bulunan setter’lerin en popüler renkleri beyaz üzerine siyah olan lekelerdir. Sarı, gri renkleri olan Setter’lerde düz renkler oldukça nadir olarak görülmektedir. Av ile uğraşmayan toplumların da beslediği bu köpek süs köpeği olarak da çok fazla tercih edilmektedir. 3 çeşit setter bulunmaktadır. İsimleri ise Gordon Setter, İrlanda Setter ve English Setter’dir. Bu 3 cins köpekte aynı familyadan olduğu için avcıdırlar. İrlanda setterler kuş avlama konusunda oldukça başarılıdır.

Satılık English Setter köpekler ülkemizde birçok köpek çiftliğinde vardır. Özellikle Avcılık kulüplerine birçok üye olan kişi köpeklerini eğitim için de buraya getirmektedir. Köpek satışları da yapan bu kulüpler satılık english setter almak isteyen kişilere köpek hakkında bilgiler vermektedir. Tüyleri uzundur ve birazda dalgalıdır. English setterler oldukça arkadaş canlısı köpeklerdir. Çok hareketli olmalarının yanında sahiplerine gönülden bağlanabilir. Avcılığın vermiş olduğu içgüdü ile etrafta sürekli bir şey arar gibi görünürler. Orta derecede uzun sakalları da olan bu köpekler biraz tüy dökmektedir. Tüylerinin hemen hemen her gün fırçalanması gerekmektedir. Banyo ihtiyacını zaman zaman karşılamanız gereken bu cins köpeklerin eğitimleri sırasında biraz sabırlı olmanız gerekmektedir. Oldukça sadık olan bu köpekler zaman zaman çok fazla başına buyruk takıldığı da görülmüştür.

Eğer sizde bir köpek almayı düşünüyorsanız bu köpek English setter olabilir. Satılık English setter oldukça yaygın olmayla birlikte çok fazla insan tarafından da istenmektedir. Apartman hayatı için çok fazla uygun olmayan bu köpekler sportif bir ırktır. Çok hareketlidir ve enerjisi kolay kolay tükenmez. Günlük olarak toplamda 2, 3 saat egzersiz ihtiyacı duyan bu köpekler düz koşu yapmaktan da oldukça hoşlanmaktadır. Bahçeli bir ev onun yaşantısı normal bir şekilde sürdürmek için çok güzel olacaktır. Diğer insanlara karşı da çok nazik ve iyi huylu davranabilir. Ailedeki çocuklarla arasında bir problem çıkmamaktadır. Oyun oynamaktan oldukça zevk alan bu köpekler sizin sürekli ona bir şeyler atmanızı ister ve hiç sıkılmadan attığınız şeyleri geri getirir. Bu onun avcılık içgüdüsünden gelmektedir ve bu tarz egzersizler onu çok daha güçlendirmektedir.

Eğitimleri biraz sıkıntılı olduğu için yardım almadan yapmanız biraz riskli olmaktadır. Tecrübeli bir eğitmen English Setter’lerin dilinden anlamaktadır. Eğitimleri uzun sürelerde tamamlanır ve biraz sabır ile başarılı sonuçlar almanız mümkündür. Satılık English Setter almak isteyen hayvan severlerin bilmesi gereken bir şey de tuvalet eğitimleri konusundadır. Tuvalet eğitimi biraz zor kazandırılmaktadır. Çok fazla havlayan bir yapısı vardır. Eğitildiği sırada bunu da kontrol altına alınması iler ki zamanlarda sorunlar çıkmasını engelleyecektir. Genellikle kalça sorunu, mide rahatsızlığı yaşarlar. Düzenli olarak aşıları ve kontrolleri ihmal edilmeden yapılmalıdır. Genellikle ılıman bölgeleri seven bu cins köpekler soğuğa karşı çok dayanıklı değillerdir. Çocuklarla arası oldukça iyidir onlara adeta dadılık yapmaya başlayacaktır. Evinizde başka herhangi bir evcil hayvan varsa da onlara karşı da iyi huylu olan bu köpeklerin sevgiye muhtaç bir yapısı bulunmaktadır. Bu köpeklerin fiyatları da köpeğin yaşına ve karakterine göre değişmektedir. Ortalama olarak 300 400 lira olduğu bilinmektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık English Setter