köpek eğitimi

Satılık Doberman

Satılık Doberman

Dobermen ırkının kökeninin Almanya’ya dayandığı bilinmektedir. Birçok köpek ırkının aksine çok eski bir mazisi yoktur. Doberman köpekleri hem işçi köpeği sınıfına hem de bekçi köpeği sınıfına dâhil edilen bir köpek ırkıdır. Çeşitli eğitimlerden geçirilerek, farklı alanlarda çalıştırılmak için de kullanılabilirler. Sahip oldukları yüksek zekâları ve bir çok köpek ırkına göre oldukça kolay bir şekilde eğitilebilir olmaları, doberman köpeklerinin bir çok alanda diğer köpek ırklarından daha çok tercih edilmesinin başlıca sebeplerindendir.

Doberman Köpeklerinin Sahip Oldukları Fiziksel Özellikleri

Daha çok koruma içgüdüleri ağır basan doberman köpekleri oldukça güçlü bür gövde yapısına, kaslı bir vücuda ve güçlü fiziksel özelliklere sahiptirler. Dişi ve erkek doberman köpekleri fiziksel boyut olarak bir birine oldukça yakındır. Erkek doberman köpeklerinin boyları yaklaşık olarak altmış beş cm ile yetmiş iki cm arasında, dişi doberman köpeklerinin boyları ise altmış cm ile altmış yedi cm arasında değişiklik göstermektedir. Birçok köpek ırkına göre uzun bir boya sahiptirler. Doberman köpeklerinin boy uzamaları belirli dönemlere kadar devam etmektedir.

Doberman köpekleri büyük boyutlarda kilo alamayan bir köpek ırkıdır. Erkek doberman köpeklerinin ağırlıkları otuz kg ile kırk iki kg arasında, dişi doberman köpeklerinin ağırlıkları ise yirmi dokuz kg ile kırk kg arasında değişiklik göstermektedir. İyi bir bakım ve düzenli egzersizler ile doberman köpekleri yaklaşık olarak on üç yıl ile on beş yıl arasında yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Doberman köpeklerinin kürk yapıları oldukça karakteristik bir forma sahiptir. Doberman köpekleri oldukça kısa tüylere sahiptir. Aynı zaman da birçok köpek ırkından farklı olarak parlak bir tüy yapısına sahiptirler.

Kısa ve parlak tüyleri genel olarak siyah ve ya kızıl tonlarında olmaktadır. Kürk renkleri her ne olursa olsun, vücutlarının bazı bölgelerinde doberman ırkının karakteristik kürk özelliği olan pas ve ya açık kahve tonlarında bölümler bulunur. Kısa tüy yapıları aynı zaman da oldukça sıkı bir forma sahiptir. Kürkleri oldukça sıkıdır. Tüy yoğunlukları fazladır. Belirli dönemlerde tüy dökme problemi oluşturmaktadırlar. Kısa tüy yapıları doberman köpeklerinin soğuğa karşı dayanıksız olmalarına sebep olmaktadır. Sağlam bir psikolojik yapıya sahip olan bir köpek ırkıdır. Oldukça kararlı bir yapıya sahiptirler. İçgüdüsel olarak aşırı bir koruyucu yapıları vardır. Koruma köpeği olarak eğitilmeden de koruma köpekliği yapabilmektedirler. Sahiplerini koruma durumu söz konusu olduğunda oldukça kararlı ve korkusuz tavırlar sergilerler.

Aşırı koruma isteği sahibe karşı olan düşkünlüğü de beraberinde getirmektedir. Sahipleri ve onların aileleri ile vakit geçirmekten oldukça hoşlanır. Sahiplerinin ailelerine karşı da oldukça koruyucudurlar. Ancak koruma tavırlarının yanı sıra bazen, mesafeli davranabilirler. Yabancı insanlara karşı oldukça mesafelidirler. Her hangi bir şeyden rahatsız olduklarında oldukça saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Yabancı olan köpekler ve farklı hayvanlar ile de hiç anlaşamazlar. Oldukça enerji dolu ve hareketli bir köpek ırkıdır. Bakımı, bu konuda tecrübeli olan insanlar için daha kolaydır.

Günlük olarak düzenli egzersiz programları vardır. Fiziksel aktivitelerden uzak kaldıkları zaman oldukça gergin olabilirler. Düzenli bir şekilde bakımları ve fiziksel aktiviteleri yaptırılan doberman köpekleri, ev ortamında yetiştirilmek için uygundur. Yüksek zekâları, yüksek koruma içgüdüleri, satılık doberman ilanlarına olan ilgilerin daha da artmasına sebep olmaktadır. Son dönemlerde doberman köpeklerinin daha sosyal yetiştirilmesi için, çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Doberman köpekleri için oldukça faydalı olan, özel eğitim programları hazırlanmaktadır. Bu çalışma ve eğitimlerde amaç doberman köpeklerinin daha sosyal bir yaşam sürmesini sağlamaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Doberman