köpek eğitimi

Satılık Dalmaçyalı

dog show obey t640

Dalmaçyalıların kökeni hakkında bitmek bilmeyen bir tartışma vardır. Bilinen kesin tek bilgi bu ırkın çok eski zamanlara kadar dayandığıdır. Yugoslav kökenli olup olmadığı kesin olarak bilinmemekle birlikte bu yöndeki düşünceler ağırlıktadır. Dalmaçyalılar Ortaçağ döneminde av köpeği olarak kullanıldığı gibi küçük araçları çekmekte ve atlara bekçilik yapmakta da kullanıldı. Daha sonraları ise bekçi köpekliğine de uygun görülerek bu görevi de aldılar.

 

Dalmaçyalılar uzun bir süre insanlar tarafından beslenmek için tercih edilmiş köpeklerdir. Fiziksel özellikleri bakımından göze hitap ederler. Ortalama boylardadırlar ve oldukça dayanıklı köpeklerdir. Vücudunda siyah ya da kahverengi benekler bulunur. Bu benekler birbirinden farklı desenlerdedir ve bir dalmaçyalının benekleri ne kadar belirginse o köpek o kadar değerlidir demektir. Bu beneklere göre renk alan tatlı mı tatlı burunları ve güzel gözleri vardır. Dalmaçyalı yavrularının kürkleri beyazdır, benekler sonradan ortaya çıkar.

 

Karakteristik yönden ise oldukça neşeli ve sadık hayvanlardır. Sosyaldirler ve yalnızlığı pek sevmezler. Eğer yalnız kalırlarsa depresyona girmeleri kaçınılmaz olacaktır.

 

Dalmaçyalıların evde beslenip beslenmemesi konusuna gelince, dalmaçyalılar evde beslenebilirler fakat her canlı gibi onların da harekete ihtiyacı vardır. Ona her gün yeteri kadar hareket edebileceği yer ya da zaman ayırırsanız evde beslemeye çok uygun köpeklerdir. Ancak yeteri kadar koşamaz, hareket edemezse bu durumda evdeki eşyalara zarar vermesi kaçınılmaz bir durum olacaktır. Bir diğer konu ise tüy döküp dökmeme konusudur. Dalmaçyalılar yılda iki kez olacak şekilde yoğun şekilde tüy dökerler. Bu dönemler dışında az tüy dökmesi sebebiyle tüy konusunda takıntılı bireyler tarafından tercih sırasından önlerdedir. Her gün taranma ihtiyaçları vardır. Bunlara ek olarak dalmaçyalılarda köpeklere has olan kötü koku yoktur. Çok az koku bırakırlar. Hatta çok gerekmedikçe yıkanmasına bile gerek yoktur. Ancak bu köpeklerin çamurdan ve pislikten hoşlanmadığını suyu ve sabunu sevdiğini de eklemekte fayda var. Kediler gibi kendilerini temizlerler. Eğer onları besleyecek bir bahçeniz varsa bile kışları onu eve almanız gerekir. Çünkü soğuktan üşüme olasılıkları yüksektir. Onları kış aylarında mutlaka yanınıza almalısınız. Dalmaçyalıların sosyal bir hayvan olduğunu söylesek de diğer köpeklerle anlaşması biraz zor olabilir. Kızdırılmaktan hoşlanmayan bu ırk, kendine yapılan kötülüğü asla unutmaz. Dalmaçyalılar biraz da inatçı köpeklerdir. Bu yüzdendir ki eğitimleri sabır ve zaman gerektirir. Eğer sert bir tavırla onlara yaklaşmaz, doğru bir şekilde eğitimini verirseniz sizin için koruma ve bekçilik görevini de üstlenebilecek kapasitede hayvanlardır. Yaklaşık 15 tane yavrularlar ve bu yavruların eğitimi tamamen sizin elinizdedir. Ayrıca dalmaçyalılar avcı köpeği olduklarından çok havlarlar.

 

Dalmaçyalıların olumlu özellikleri arasında neşeli, sadık, şakacı, az koku bırakan, kuvvetli hafızalı olduğu gibi özellikler saydık. Olumsuz özellikleri arasında ise soğuğa dayanıksız olmaları, çok havlamaları, yeteri kadar hareket imkânı sağlanmazsa şarkılaşabileceği ve kıskanç olmaları yer alır.

 

Eğer sizde evinizde oyuncu bir arkadaş, sadık bir dost istiyorsanız; benim ona ayıracak zamanım var, onunla oyun oynayabilir, onu yürüyüşlere çıkarabilir, gönlünce koşturabilirim diyorsanız, satılık dalmaçyalı arkadaşlarımıza bir göz atabilirsiniz.

 

Özellikle yalnız yaşayan insanlar kendilerine bir ses bir nefes olacak bir arkadaşa çok ihtiyaç duyarlar. Evinizi paylaşabileceğiniz, işinizin ve hayatınızın tüm stresini onlarla oynayarak, zaman zaman beraber uzun yürüyüşlere çıkarak, birlikte koşarak atabileceğiniz, eğitimi ve onun için gerekli ilgi alaka ile zaman geçirirken ruhunuzu da dilendireceğiniz tatlı bir arkadaş için satılık dalmaçyalı almayı bir düşünün. Unutmayın ki sizin onlara ihtiyacınız olduğu kadar onlarında size ihtiyacı var.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Dalmaçyalı