köpek eğitimi

Satılık Dalmaçyalı

dalmacyali1

Satılık Dalmaçyalı

Dalmaçyalı köpek ırkının kökeninin Hırvatistan’dan geldiği düşünülmektedir. Çok eski bir tarihe sahip olan bir ırktır. Dalmaçyalı köpek ırkı büyük oranda av köpeği statüsüne dâhil edilmektedir. Birçok köpek ırkına göre daha fazla havlamaları, av köpeği ırkı olduklarını kanıtlayıcı niteliktedir. Av köpekleri arasında büyüklük olarak sınıflandırıldığında, orta boy av köpekleri arasında yer alır. Orta boy bir vücut formuna sahip olmasına karşın, birçok köpek ırkına göre daha dayanıklı bir vücut yapısına sahiptir. Oldukça güçlü bir iskelet ve eklem yapısına sahiptir.

Dalmaçyalı Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri

  Dalmaçyalı köpekleri fiziksel boyut olarak orta boy sınıfına dahil edilen bir köpek ırkı olmasına karşın, fiziksel güç olarak bir çok büyük köpek ırkından daha güçlü ve dayanıklıdır. Dişi ve erkek dalmaçyalı köpekleri arasında küçük fiziksel boyut farkları dışında her hangi bir farklılıkla karşılaşılmaz. Erkek dalmaçyalı köpeklerinin boyları yaklaşık olarak elli cm ile altmış bir cm arasında, dişi dalmaçyalı köpekelerinin boyları ise kırk sekiz cm ile elli yedi cm arasında değişiklik göstermektedir. İyi bir şekilde beslendiklerinde kilo alabilen bir köpek ırkı olmalarına karşın, çok ciddi oranda kilo problemi olan dalmaçyalı köpekleri ile pek karşılaşılmaz.

Erkek dalmaçyalı köpeklerinin ağırlıkları yaklaşık olarak yirmi üç kg ile yirmi altı kg arasında, dişi dalmaçyalı köpeklerinin ağırlıkları ise yirmi üç kg ile yirmi altı kg arasında değişiklik göstermektedir. Dalmaçyalı köpek ırkı sıkı tüylü bir kürk yapısına sahiptirler. Belirli aralıklarla tüy dökerler. Evde bakım sırasında tüy dökümü problem oluşturabileceği için, düzenli tüy bakımı şarttır. Kürk renkleri çok fazla çeşitlilik göstermez. İlk doğdukları zaman kürk renkleri beyaz iken, zamanla beyaz kürk üzerinde siyah ve ya kahve rengi tonlarında benekler oluşmaya başlar. Böylece dalmaçya köpeklerinin karakteristik özelliği olan, dalmaçyalı kürk figürü ortaya çıkar. Dalmaçyalı köpek ırkı iyi bir şekilde bakıldığında yaklaşık olarak on ile on üç yıl arasında yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Fiziksel özelliklerinin yanı sıra duygusal olarak da çok gelişmiş bir köpek ırkıdır. Oldukça sadık bir doğaları vardır. Sahiplerinin emirlerine tam itaat halindedirler. Ancak bu durum için iyi bir eğitim şarttır. Dalmaçyalı köpek ırkının oldukça inatçı bir yapısı vardır. Bu yüzden eğitimleri birçok köpek ırkına göre daha da zor olmaktadır. Çeşitli cezalandırma yöntemleri ile eğitilmeleri daha da zordur. Neşeli yapıları gereği, oyun oynamayı çok seven bir köpek ırkıdır. Bu yüzden dalmaçyalı köpek ırkının eğitimleri, oyun formatına dönüştürülüp uygulandığında, ortaya daha başarılı sonuçlar çıkmaktadır. Dalmaçyalı köpek ırkı sahibine düşkünlüğünün yanı sıra, insanlara karşı oldukça sevecen olan bir köpek ırkıdır. Kalabalık ortamlarda bulunmaktan oldukça hoşlanırlar.

Birçok av köpek ırkının aksine insanlarla vakit geçirmeyi ve oyun oynamayı çok sever. İnsanlara karşı sevecen doğaları, duyarlı bir karaktere sahip olmalarını da sağlamıştır. Kalabalık ortamlardan hoşlanmaları gereği, yalnız kalmaktan pek hoşlanmayan bir köpek ırkıdır. Yalnız kaldıkları süreçte, psikolojik olarak çeşitli problemler yaşayabilirler. Çevrelerine ve yabancı insanlara karşı daha saldırgan tavırlar sergileyebilmektedirler. İnsanlarla iç içe yaşadığı durumlarda bile, yabancı köpeklere karşı saldırgandırlar. İnsanlara karşı gösterdikleri düşkünlük, dalmaçyalı köpek ırkının ev ortamında yaşamak için oldukça uygun olan bir köpek ırkı olduğunu göstermektedir. Kapalı ortamlarda rahatça kalabilmelerine karşı, günlük fiziksel aktive uygulamaları için düzenli olarak açık ortamlara çıkarılması gereken bir köpek ırkıdır. Güçlü hafıza yapıları ve eğlenceli doğaları insanların satılık dalmaçyalı ilanlarına olan ilgilerinin daha da artmasına sebep olmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Dalmaçyalı