köpek eğitimi

Satılık Collie

Dog training

Collie köpek cinsi bir İskoç çoban köpeği türüdür. Collie köpek cinsinin isminin kömür karası kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Bu köpek ırkı çoğunlukla İskandinav ülkelerince benimsenmiştir. İskandinav ülkelerinde bu köpek türüne sıkça denk gelinmektedir. Bu türe ismine veren Collie, çoğu zaman pek çok köpek cinsi içinde kullanılmıştır. Ancak Collie köpek cinsi kendi başına bir köpek türünü teşkil etmektedir. Collie köpek türü tek bir özelliğe sahip bir köpek ırkını teşkil etmemektedir. Collie köpek cinsi kendi içinde de pek çok köpek türüne ayrılmaktadır. Collie köpek türünü kendi içinde farkılık gösterirken Collie köpek türü içinde en çok bilinenleri uzun tüylü collie köpekleridir. Bu köpekler Collie türü içerisinde uzun tüyleri ile dikkat çekmektedir. Genellikle kahverengi tüyleri vardır. Uzun tüylü collie köpeklerinin boyun kısmı ise genellikle beyaz tüylerle örtülüdür. Bu köpeklerin yüz kısmı ise genel Collie özellikleri göstermektedir. Bu türler içerinde en yaygın olan başka bir Collie türü ise kısa tüylü collielerdir. Bu köpekler isminden de anlaşılacağı gibi diğer Collie cinslerine göre tüyleri oldukça kısadır.

 

Görünüm itibariyle av ya da çoban köpeklerine benzeyen bu köpekler yüz hatları itibariyle diğer Collie köpekler ile ortak özellikler taşımaktadırlar. Bu köpeklerin tüyleri ise genellikle siyah ve kahverengidir. Collie köpek cinsi arasında başka bir tür ise Welsh Sheepog köpekleridir. Bu köpekler ise kısa tüylü collielere benzemesine karşın çok küçük farklar ile kısa tüylü collielerden ayrılmaktadır. Collie cinsinin küçük boylu köpek türleri ise Border Collie, Bearded Collie ve Shetland Collie türleridir. Bu üç köpek diğer collielere göre daha küçük boydadırlar. Ancak Satılık Collie almak isteyenler daha çok küçük boylu collie köpekleri tercih etmektedir. Küçük boylu collieler diğer collie cinslerine göre insanlara daha çekici gelmektedir. Bu collie köpek cinsinin tümü ise son derece insana yakın köpek türleridir. Bu köpek türü Lessie adlı dizi ile üne kavuşmuştur. Lessie dizisi sebebiyle bu köpek türü Collie yerine Lessie olarak bilinmektedir. Ancak Lessie sadece bir köpek ismidir. Bu diziden sonra dünyaca bilinmeye başlayan collielere çok sayıda talep olmaya başlamıştır. Bu talep ile beraber bu köpek türü dünyanın her yerinde yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Bu köpek türünün en belirgin özelliği oyuna düşkün olmasıdır. Oyuna düşkün olan bu köpekler aynı zamanda insanlarla vakit geçirmekten oldukça mutluluk duymaktadırlar.

 

Bu köpek türü sahiplerini çok iyi tanır. Bu köpeklerin en sevmedikleri özellik ise yalnız bırakılmalarıdır. Belki de köpek cinsleri arasında sahibiyle vakit geçermeye en düşkün olan köpek türlerinin collieler olduğu söylenebilir. Bu köpek türü uzun süre yalnız bırakıldığı zaman çevreye zarar verebilmektedir. Bu köpekler eğitime de son derece açıktır. Bu köpek türü yapılan araştırmalara göre en zeki köpek türünü oluşturmaktadır. İnsanlarla iletişimi iyi olduğu gibi vahşi değillerdir. Ancak kendince tanımadığı kişilere karşı tadirgin davranmaktadır. Bu köpek cinsi özellikle de çocuklarla vakit geçirmeyi çok sevmektedir. Satılık Collie ilanları çocuğu olan aileler için takip edilebilir. Beslenmesi ve eğitimi bakımından sıcak havalarda sıkça su aramaktadır. Yetiştirilme ve eğitim şartları olarak bu köpeklerin ev içerisinde beslenmesi uygun değildir. Bu köpek cinsi sürekli olarak öğrenmeye açık olduğundan kendisince geniş yerlerde gezinmek istemektedir. Eğer bir apartman dairesinde tutulursa ev içerisinde sahibine olmasa da bir takım eşyalara zarar verebilmektedir. Dolayısıyla bu köpek türü özgürlüğüne düşkün olduğundan geniş yerlerde eğitiminin verilmesi yararlı olacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Collie