köpek eğitimi

Satılık Collie Fiyatları

kopus1 177

Çoban köpeği familyası içerisinde yer alan collie cinsi köpeklerin diğer isimleri; scottishcollie, İskoç kolli diye de geçer. Renkleri siyah, beyaz, gri, mavidir. İskoçya kökenli bu köpekler 1800’lü yılların başlarında dayanan geçmişe sahiptirler. Collie köpeklerinin ortalama yaşam süreleri 8 ile 12 yıl arasındadır. Erkek collie köpekleri ile dişi collie köpekleri arasında fiziksel farklılıklar görülebilmektedir. Erkek köpeklerin ortama kiloları 27 ile 34 arasında değişir. Dişi collie köpeklerinin ise kiloları 23 ile 29 arasındadır. Erkek collie köpeklerinin boyları 61 ile 66 cm arasında iken dişilerin boyları 56 ile 61 arasındadır.

Collie Köpeklerinin Temel Özellikleri

Birbirleriyle çelişen huylara sahip olan bu köpeklerin apartman da yetiştirilmesi pek de tavsiye edilmez. Çok hareketli olmamalarına rağmen bahçe tarzı alanlarda çevreleri çitlerle örülü orta büyüklüklerdeki yaşam alanlarında rahatlıkla beslenebilir. Sıcak ve nemli havalardan kolaylıkla etkilenebilen bu köpeklerin yaşam alanlarında bol suya ve serin, gölge bir köşeye ihtiyaçları olabilir. Saldırgan olmayan collie cinsi köpekler rahatsız edildikleri insanlara ve ya diğer hayvanlara karşı saldırganlaşabilir ve kuşkulu davranmaya eğilimi olan köpeklerdir. Narin, kibar ve ılımlı yaklaşıldığı taktirde bu köpekler kolaylıkla ikna edilebilir ve eğitilebilir. Aksi takdirde bu şekilde olmayan bir yaklaşım tarzıyla bu köpekler en basit şeyleri bile öğrenmeyi reddeder ve bir şey öğretmek çok zorlaşabilir. Tüylerinin güzelliğiyle de tanınan bu köpeklerin bu güzelliklerini koruması için tüylerinin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Çok sık olmamakla birlikte belirli aralıklarla yıkanması tavsiye edilir. Güneşten ve sıcak havadan rahatsızlık duyan bu köpeklerin serin ve gölge alanlarda yaşaması uygundur.

Collie Cinsi Köpeklerin Eğitimleri

Zeki ve asil duran bu köpeklerin eğitimi kolaydır. Çevreye ve insanlara duyarlı, şirin ve sadık olan bu köpekler güzel bir yaklaşımla istenilen her şeyi öğrenmeye müsaittir. İnatçı huyu yüzünden bu cins köpeklerle inatlaşmamak ve kuşkulandıracak, sinirlendirecek hareketler yapılması eğitimlerini zorlaştırır. Bebeklerin ve küçük yaşlardaki çocukların mükemmel bir dostları olabilir collieler. Collie cinsi köpekler 10 ile 12 hafta aralığını atlattıktan sonra tuvalet eğitimi almaya müsait bir hale gelebilir. Dostane tavra sahip olmasına ve iyi olmasına rağmen yabancılara karşı temkinli davranır ve mesafelidir. Özellikle çocuklara ve sahiplerine karşı çok bağlı koruma iç güdüleriyle sahip çıkar. Collie cinsi köpekler saldırgan değillerdir ancak yabancılardan ve tanımadıkları insanlardan kuşkulanırsa saldırganlaşabilir. Collieler güçlü, dikkatli, aktif köpeklerdir. Çoban köpeği cinsi olan ırkları son yıllarda daha evcilleştirilmesine rağmen hala çoban köpeği olarak kullanılmaktadır. Zeki ve güçlü oldukları için bekçi ve koruma köpekleri olarak da tercih edilmektedir. Zekaları sayesinde görme engelli çocuklara aileleri tarafından rehber köpek olarak seçilmektedir.

Collielerin Tarihçesi

kopus1 190

Şimdilerde dünyanın her bölgesinde en popüler köpekler arasında bulunan collie cinsi köpeklerin ırkları İskoçya’ ya dayanmaktadır ve 1800’lü yıllarda başka hiç bir yerde tanınmamaktaydı. Yüzyıllar boyunca çobanlara eşlik eden bu köpekler hayvan sürülerini koruması sayesinde çobanların vazgeçilmez dostları olmuşlardır. Collie cinsi köpeklerin isimlerinin ‘colley‘ adı verilen siyah İskoç koyunundan esinlenerek konulmuştur. Collielerin popülerliğini kazanmasında en büyük rolü oynayan İskoçya kraliçesi Victoria’ nınBalmoral Kalesinde bu cins köpekleri beslemesidir. Daha sonraları bu köpekler herkes tarafından daha çok tanınmış ve yetiştirilme oranı artmıştır. Güzellikleri sayesinde geçen yıllar içerinde show köpeği olarak da kullanılmışlardır.

Collie cinsi köpekleri belediye ve kurum kuruluşların barınaklarından ücretsiz sahiplenilebilir. Aynı zamanda bu köpeklerin fiyatları yaş, eğitim durumu ve değişik özelliklere göre farklılık gösterebilmektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Collie Fiyatları