köpek eğitimi

Satılık Chow Chow

download 9

Satılık Chow Chow

Halk arasında ismine ‘Çov Çov’ da denilen bu köpek Çin aslanı olarak da bilinmektedir. Yani Çin kökenli bir köpek ırkıdır. Aslan Köpeği de denilen bu köpek oldukça ilgi çekici bir görünüme sahiptir. Çok kararlı olan bu köpekler zaman zaman hırçın tavırlar sergileyebilmektedir. Fakat genellikle iyi huylu aile köpeği davranışları sergilerler. Satılık Chow Chow bulmak biraz zordur. Ayrıca fiyatları birazda fazla olabilmektedir. Bazen Satılık yavru chow chow’lar 500 dolar ile 750 dolar arasında değişim göstermektedir. Yetişkin olanlarda ise bu fiyat 1000 dolarlara kadar çıkmaktadır. Siyah, mavi, kırmızı hatta krem renginin de bulunduğu bu cinsin ortalama yaşam süresi 9 ile 12 yıl arasında değişim göstermektedir. Eğitimleri oldukça zordur. Boyun eğmek istemezler ve diğer köpekler arasında baskın olmak isterler. 2 3 aylık oldukları zaman sosyalleştirilmeleri gerekir. Aksi takdirde çok hırçın olabilirler. Fakat buna rağmen çocuklara karşı oldukça sevecen ve cana yakındır.

Bu cins köpekler dilleri mavi, siyah arası bir renkte olmasıyla bilinmektedir. Apartmanda yaşamaya en uygun köpeklerden bir tanesidir. Fakat günlük olarak gerekli egzersizleri yaptırmanız onun sağlığı açısından iyi olacaktır. Bununla birlikte Chow Chow’lar tembelleşebilir. Bütün gün yattıkları yerden kalkmadıkları olmuştur. Bu şekilde davrandıklarında ise kilo alma eğilimleri artmaktadır. Eğer siz de Satılık Chow Chow almak istiyorsanız onu günde 1 saat kadar yürüyüşe çıkarmanız, sosyalleştirmeniz gerekmektedir. Genellikle uslu köpeklerdir fakat bekçilik de yaptıkları için bazen koruyucu olabilir ve saldırganlaşabilirler. Dünyada bulunan en inatçı köpeklerden bir tanesidir. Sahiplerine çok bağlanırlar. Evin diğer üyelerini de sadık olurlar fakat genellikle tek kişi onların en bağlı kişidir.

Çok fazla itaat etmelerini beklememek gerekmektedir. Boyut olarak erkekler 20 ve 32 kilogram arasında değişim gösterir. Dişilerin ağırlığı ise 18 ve 30 kilogram arasındadır. Uzunlukları ise erkeklerde 43 ve 51 cm olurken, dişilerde bu uzunluk 42 – 50 cm arasındadır. Çok hareketli bir cins olmadıkları için bazı sağlık sorunları yaşayabilirler. Bu sorunlar genellikle deri hastalıkla ve katarakt olabilir. Ölümlerinin çoğu yaşlılıktan ve hastalıktan kaynaklardır. Birçok Chow Chow’un kanser sebebiyle hayata veda ettiği bilinmektedir. Bunun daha önceden önlemini almak için de düzenli olarak veteriner hekim kontrolünde olmaları gerekmektedir. Sizde Satılık Chow Chow arıyorsanız onunla iyi ilgilenebileceğinizden emin olmanız gerekmektedir. Çünkü bakımları biraz zor alabilir. Yoğun tüyleri sebebi ile her gün fırçalanmak isterler ve ayda 1 defa banyo yapmak onların hoşuna gitmektedir. Çok hassas bir yapıya sahip olan bu köpeklere besin değerleri yüksek mamalar yedirmeye de özen göstermelisiniz.

Besin değerleri yüksek mamalar onların günlük olarak ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayacaktır. Chow Chow’lar çok fazla tüy dökerler. Tüyleri çok yumuşaktır ve tıraş ihtiyacı duymazlar. Soğuğa karşı çok dayanıklı olan bu köpekler eski zamanlardan beri soğuk iklimli olan yerde yaşamışlardır. Kalça diplisi de karşılaştığı hastalıklardan bir tanesidir. Sportif olmayan bu köpek dünyaca ünlü birçok kulüp tarafından da onaylanmıştır. Dış görünüş olarak oldukça güzel görülen bu köpekler, köpekler için düzenlenen güzellik yarışmalarında her zaman dereceye girmektedir. Bir çok sitede Satılık Chow Chow bulma imkanınız vardır. Ama köpeği almadan önce gidip annesinin ve kardeşlerinin nasıl bir karakterde olduğuna bakmakta fayda vardır. Sonuçta bu dostunuz sizinle ortalama olarak 9 – 12 yıl arasında yaşayacaktır. Hırçın yapıda oldukları dönemde onların üstüne gitmemeniz ve ceza metotları uygulamamanız gerekmektedir. Kendi hallerine bırakıldıkları zaman bir süre sonra normale döneceklerdir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Chow Chow