köpek eğitimi

Satılık Cavalier King Charles

dog ranch dog hotel training

Hepimiz köpek alırken köpeğin huylarına, özelliklerine dikkat ederiz. Öyle ki çevreyle uyumlu, eve uyumlu olması bizim için daha da çok önem arz eder. Bunlara dikkat etmeliyiz tabi ki. Neticede alacağımız köpek, bir ömür dostumuz olacak. Köpeğinizi ne kadar iyi tanırsanız ona vereceğiniz eğitimde bir o kadar iyi olur unutmayın. Peki her açıdan uyumlu köpek cinslerinin başında ne gelir? Evde köpek beslemek denilince aklımıza ilk hangi ırk gelir? Tabiki cavalier king charles cinsi köpekler. Satılık Cavalier King Charles cinsi köpekleri petshoplar da, çiftliklerde bulabilirsiniz. Söz konusu cins köpekle ilgili bir kaç küçük ayrıntıya yer verelim;

 

Genel Özellikleri, Geçmişi

Bilimse adı, Canis lupus familiaris olan ortalama yaşam süresi 9-14 yıl olan köpeklerdir. Köken olarak ise Birleşik Krallığa dayanır. İngiltere Kralı II. Charles’ın favorisi olan bu köpek isminden de anlayabileceğimiz gibi kraliyet soyuna dayanır. Kucak köpeği olarak sınıflandırabileceğimiz bir köpektir. Irkın standart özelliği olarak renkleri; üç renkli (siyah/beyaz/bronz-kahve), siyah ve bronz-kahve ve kızıl olarak 4’e ayrılır. Her ırkta olduğu gibi cavalier king charles ların da bazı hastalıklara yatkınlıkları vardır. Bunların başında ikili kapakçık hastalığı gelir bu da kalp yetmezliğine sebebiyet verir. Irkın genel ölüm sebebi bu olsa  da, her ırk illa bu hastalığa yakalanacak diye bir kaide yoktur. Yalnızca yatkınlıkları söz konusudur. Bu konuda önlem almak istiyorsanız eğer, aldığınız köpeğin semeresine mutlaka bakın ve anne babasının bu hastalığa yakalanmadığından emin olun.

 

Irk Davranışları

Dost canlısı, uyumlu ve sahibiyle iyi anlaşmaya çalışan bir karaktere sahiptir. Başka köpeklerle ve petlerle gayet iyi geçinir. Avcılık güdüleri çok kuvvetlidir. Koku alma ve takip duygusu çok gelişmiştir. Ancak ilgi hep onun üstünde olsun ister ve sahibinin sevgisine çok ihtiyaç duyar. O yüzden başka petleri sıklıkla kıskanır. Her yaştan insanla iletişim kurabilir (Bebek, çocuk, yaşlı ve yetişkin). Bu cins köpekler hareket halinde olan şeyleri kovalamayı çok severler. Ancak bu köpeklerde avcı iç güdüleri olmasına rağmen koruma köpeği olarak doğru bir tercih olmayacaktır. Çünkü fazla dost canlısı olduklarından gece evinize giren hırsıza dahi hoşgörülü davranabilirler.

 

Bakımı

Cavalier King Charles cinsi köpekler uzun ve düz tüylere sahiptirler. Düzenli olarak taranması ve fırçalanması gerekir. Ayda bir kez yıkamaya dikkat edebilirsiniz. Hatta kışın bu yıkama aralığını daha bile geniş tutabilirsiniz. Çünkü bilinen en büyük yanlış köpekleri de kendimiz gibi düşünmemizdir. Oysa onların derileri oldukça hassastır. Siz her yıkadığınızda derilerinin üzerindeki ince yağ tabakasına zarar verirsiniz. Ve buda köpeğinizin daha da çok kokmasına sebep olur. Çok sık yıkamak zorunda kaldığınız zamanlarda şampuan kullanmak yerine yalnızca suyla yıkamanızda onlar için yeterli olacaktır. Banyo sırasında kulaklarına ve gözlerine ekstra özen göstermeniz gerekecektir. Tabi ki her köpekte olduğu gibi doğru beslenmede tüy kalitesini oldukça etkileyecektir. Ev yemekleri vermemeye daha çok protein açısından zengin kuru mamalar yedirmeye özen göstermeliyiz.

 

Yaşam Ortamı

Cavalier King Charles cinsi köpekler apartman yaşamına gayet uygun köpeklerdir. Sakin köpek oldukları söylense de aslında gayet oyuncu ve akıllı köpeklerdir. Çok sıcak havayı sevmezler, ılık iklimin köpekleridirler. Bu cins köpekler egzersiz ihtiyaçlarını yürüyüşle ya da evde oyun oynayarak gayet rahat karşılayabilirler. Akıllı köpekler olduklarından eğitim almaları gayet kolaydır. Komutlara itaat ederler.

 

Ayrıca bu cins köpek denizde yüzmeyi de çok sever. Ancak derisinin hassas olduğunu unutmadan, çok sık denize götürmemeye özen göstermeliyiz. Popüleritesinin arttığı bu dönemde satılık Cavalier King Charles bulmak çokta zor değil. Ancak safkan olmasına dikkat etmeyi ve seceresini incelemesi unutmamak gerek.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Cavalier King Charles