köpek eğitimi

Satılık Çatal Burun

dog obedience

Çatal burun köpeklerinin Türkiye kökenli olduğu düşünülmektedir. Mersin de özellikle Tarsus da yetiştirilen bir köpek cinsidir. Genel olarak yabancı ülkelerde Turkısh Poınter adıyla bilinen bir köpek cinsidir. Çatal burun köpek cinsi genel olarak av köpeği olarak kullanılan bir köpek cinsidir. Çatal burun cinsi köpeklerin isimleri burun yapılarından gelmektedir. Bir çok köpek cinsinden farklı olarak burunları tam ortadan ikiye bölünmüş gibi durmaktadır. Bu burun yapısı çatala benzetildiği için bu köpeklere çatal burun denmiştir. Ancakbaşta kötü gibi gözüken bu burun yapıları onların koklama duygularının daha gelişmiş olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden yüksek koku algılama yetenekleri sayesinde çok iyi birer avcı köpeği olabilmektedirler. Genel olarak orta büyüklükte köpeklerdir. İyi bir şekilde beslenirlerse özellikle erkek olanları bir miktar irileşebilmektedirler. Vücut görüntüleri karakteristiktir. Sağlam bir çene yapısı vardır.

 

Çenesi makas modeliyle kapanmaktadır. Genel olarak ayrık dudak yapısına sahiptirler. Biraz büyük ve ayrık burun deliklerine sahiptirler. Bu burunlarının çatal yapısından kaynaklanmaktadır. Oldukça esnek ve gösterişli bir deri yapıları bulunmaktadır. Genel olarak açık sarı ve bal sarısı renklerinde gözleri vardır. Nadiren kahve rengi gözlü olanları da görülmektedir. Burunları genel olarak ten rengi ve kahverengi tonlarında olmaktadır. Genel olarak kısa bir tüy yapıları vardır. Tüyleri çok sıkı değildir. Genel olarak seyrektir. Tüy renkleri; kahve beyaz tonları karışımı ve ya kahverengi tonları çoğunlukla görülmektedir. Omuz yükseklikleri genel olarak kırk bir ile kırk altı cm arasında değişiklik göstermektedir. Orta boylu köpekler olmalarına karşın küçük boy av köpekleri kategorisine girerler. Oldukça geniş bir göğüs yapısına sahiptirler. Kısa bir boyuna sahiptirler. Bacakları da vücuduyla orantılı bir uzunluktadır. Bacaklarının güçlü bir kas ve adale yapısı vardır. Çatal burun köpek cinsi bir çok köpek cinsine göre oldukça sevecen bir köpek cinsidir. Özellikle çocuklara karşı çok sevecen tavırlar sergilemektedirler.

 

Sahiplerine karşı oldukça itaatkardırlar. Sahiplerinin emirlerine oldukça bağlıdırlar. Yerine getirebilmek için ellerinden geleni yaparlar. Sahiplerine karşı hafif düzeyde bir koruyuculukları da vardır. Sahiplerine olan tutumlarının yanı sıra sahiplerinin yakınlarına da karşı oldukça koruyucu ve sevecen olabilmektedirler. Genel olarak havlamayı seven bir köpek cinsidir. Oldukça sakin bir doğası olan bir köpek cinsidir. Genel olarak saldırgan tavırlar sergilemezler. Ancak yabancı insan ve hayvanlara karşı her hangi bir tehlike durumunda saldırgan tepkiler verebilmektedirler. Genel olarak oldukça hareketli bir köpek türüdür. Günlük olarak yapması gereken egzersizleri vardır. Çok küçük ev ortamların da yetiştirmek için pek uygun değildir. Böyle bir şarta mecbur kalsa bile günlük düzenli olarak dış ortamlara çıkarılıp egzersizlerini gerçekleştirmesi sağlanmalıdır. Genel olarak kısa ve seyrek olan tüy yapısı sayesinde tüy dökülmesi problemiyle pek karşı karşıya kalınmaz. Tüy bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Tüy bakımına ilaveten tırnak balımı ve diş bakımı da düzenli olarak takip edilip yapılmalıdır. Aşılarına veteriner kontrolünde devam edilip düzenli olarak takip edilmelidir. Ortalama olarak on bir ile on üç yıl arasında yaşam süren bir köpek cinsidir. Odlukça itaatkar olan yapıları sayesinde eğitimleri bir çok köpek cinsine göre oldukça kolay olmaktadır. Av köpekliğinin yanı sıra narkotik köpeği gibi farklı alanlarda da eğitile bilinmektedirler. Genel olarak ilk tuvalet eğitimi ve temel komut eğitimleri ile başlanır. Son zamanlar da Satılık Çatal Burun ilanları oldukça fazla ilgi görmektedir. Özellikle av köpeği arayanlar için Satılık Çatal Burun ilanları bir çok av köpeği cinsine göre üst sıralarda gelmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Çatal Burun