köpek eğitimi

Satılık Bulldog

Satılık Bulldog

 Bulldog ismini ortaçağlarda boğalarla güreştirildiği ve ortaçağlardan beri dövüş köpeği olarak kullanıldığı için almıştır. Güçlü, yırtıcı, saldırgan ve korkutucu görüntüsü olsa da bugünü bulldog cinsi tam bir ev köpeğidir. Bu korkutucu görüntüsünün altında sadık, iyi huylu, gururlu, temiz, iyi bir arkadaş, eğlenceli, sıcakkanlı ve oyuncu bir köpek yatar. Tüm evcil ve diğer hayvanlarla iyi geçinir. Aşağıda daha detaylı olarak anlatacağımız bu cins köpekle ilgili bilgileri edinmeden Satılık Bulldog ilanına arama yapmayın. Çirkin Güzel lakaplı bu köpek için gerçekten zaman ayıracaksanız, bu köpek için sorumluluk alabilirsiniz.

Bulldogların şişman ve tembel görüntüsüne aldanıp bütün gün evde yatan, adım atmaya hali olmayan bir köpek gibi düşünmeyin çünkü aldanırsınız. Yukarıda da bahsettiğim gibi geçmiş çağlarda dövüş köpeği olarak kullanılan bu köpeğin günlük egzersiz ihtiyacı fazladır. Günlük bir egzersiz programı sağlıklı gelişimleri için de önemlidir. Bunun yanında beslenmeleri de önemlidir. Uzman bir veteriner hekim veya satın aldığınız kişiden köpeğinizle ilgili beslenme programı için bilgiler edinebilirsiniz. Bunun yanında köpek maması üreticisi olan firmaların web sitelerinde de ırklara ve yaşlara göre beslenme programları bulunmakta olup buralardan da yardım alabilirsiniz. Genel olarak Bulldog köpeği yemek yemeyi sever ve yedikçe de kilo alır. Bu da köpeğinizin fizyolojik yapısının bozulmasına, yağlanmasına ve obez olmasına sebep olur. Bu nedenle ideal bir beslenme programı Bulldoglar için çok önemlidir.

Bulldoglar fırçalanmayı severler ve en az haftada 3 kez tüylerinin fırçalanması gerekir. Kısa tüylü bir köpek olduğuna bakarak tüy bakımına ihtiyaç duyulmadığı düşünülebilir ancak gerçek öyle değildir. Kısa sert bir fırça ile bahsettiğimiz aralıklarla fırçalanmalı hatta tüy dökme dönemleri olan ilkbahar ve son bahar aylarında daha da fazla ilgi gösterilmeli ve fırçalanmalıdır. Bu şekilde tüylerin daha parlak olması sağlanırken, ölü tüyler vücuttan atılmış olur ve derisinin daha sağlıklı olması sağlanır. Yıkama işlemi ise köpeğiniz kirlendiğinde ve hatta kokmaya başladığında özel köpek şampuanlarıyla yapmalısınız. Diğer bir önemli bakım isteyen kısmı ise yüz bölümüdür. Yüz ve burun çevresi mutlaka her gün temizlenmeli, temizleme için köpek şampuanı veya bebek şampuanı dökülen bir bez alkolsüz bebek mendili kullanılmalıdır. Sonrasında durulama yapılarak temizleme işlemi tamamlanır. Ayrıca gözyaşı lekeleri en sık rastlanan ve bakım istenen problemleridir. Bununla ilgili veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Bu bakımları yaparken köpeğinizle duygusal bir bağ kurmanız çok daha kolaylaşır. Çünkü Bulldoglar bu bakımları ve kendileriyle bu şekilde ilgilenilmesini çok severler. Ayrıca kulak ve kuyruk bölgelerinde de nadiren de olsa sıkıntılar görülebilir. Yine temizleme işlemleri dışında profesyonel yardım da alabilirsiniz.

Bulldoglar yemeyi ve her şeyi ağzına almayı çok severler. Meraklı olduklarından her şeyi kurcalarlar ki bu da farklı rahatsızlıkların çıkmasına sebep olabilir. Özellikle ev temizlik malzemelerini ortada ve ağzı açık bırakmayın, evde böcek fare problemi var ise mutlaka halledin, İlaçları yine ortada bırakmayın. Bu anlamda küçük bir çocuğa benzer ancak bu merakları yüzünden başınız da çok ağrıyabilir. Bunların dışında çikolata, soğan, kayısı, kuru üzüm, kafein, alkol, tütün gibi ürünlerden uzak tutmanız gerekmektedir.

Satılık Bulldog için araştırma yaparken çok dikkatli olun, profesyonel çiftliklerden veya kişilerden bu alımı yapmaya özen gösterin. Zeki, insanları kolay etkileyen, sevimli, yumoş yumoş ve kırış kırış suratlı bu hayvanı gördüğünüzde hemen alıp götürmek isteyebilirsiniz, ancak satış sözleşmesinden tutun da soy kütüğüne ve aşı kartlarına kadar her türlü belgeyi kontrol etmeniz ve almanız çok önemlidir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Bulldog