köpek eğitimi

Satılık Border Collie

55003ff78e640 ghk dogs alaskan malamute

Satılık Border Collie

Dostlarınız çok olsa da bazen huzur verebilecek başka bir dosta ihtiyaç duyabilirsiniz. Dört ayaklı dostlardır onlar. Hayatında evcil hayvanlara yer vermiş kişilerin daha anlayışlı, daha sevgi dolu oldukları bir gerçektir. Hayvan haklarına bağlı, merhamet ve sorumluluk duygusu yüksek kişiler başka kişilere de örnek olabilmektedir. Bu duyguların çocuklara kazandırılmasında da köpek veya başka bir evcil hayvan beslemek yardımcı olacaktır. Günümüzde otistik veya düşük zekâya sahip çocukların tedavisinde de hayvan terapisi başarıyla uygulanmaktadır. Evde yaşayanlardan birinin alerjik bir sorunu yoksa hayvan beslemenin herkesin psikolojisi üzerinde olumlu etkileri olacaktır. Tüm olumlu yanlarına rağmen evine evcil hayvan, özellikle köpek almayı düşünenlerin gerekli koşulları sağlayabileceğinden emin olması gerekir. Yeterince zamana sahipseniz, günde en az iki kez düzenli yürüyüşlere çıkarabilecekseniz, mamalarını düzenli hazırlayıp önüne koyabilecekseniz, sabah 8, akşam 5 veya daha ileri saate kadar çalışmıyorsanız bir köpek almayı düşünmelisiniz. İlk zamanlar evine yeni alışmaya çalışan köpeğinize karşı yeterince hoşgörülü, eğitimlerinde sabırlı olabilecekseniz evlerinizin bahçeli olup olmamasına göre kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz bir köpek ırkı seçerek işe başlayabilirsiniz. Bu koşulları sağlayamadığınızı görüp aldığınız bir hayvanı bir süre sonra kapı dışına bırakırsanız onun üzerinde psikolojik bir travma oluşturacağını hesaba katmalısınız.

Her şey tamamsa ve bir çoban köpeği almaya karar verdiyseniz dünyanın en zeki köpekleri arasında yerini almış olan Satılık Border Collie çoban köpeklerinden birini seçebilirsiniz. Collie ırklarının birkaç çeşidi vardır. Tüylü Collie, Border Collie, Sakallı (Bearded Collie) ve Tüysüz Collie.

Border Collie özellikleri

Border Collie içlerinde en zeki olanıdır. Yıllarca çoban köpeği olarak yetiştirilmiş ve kullanılmıştır. Border Collie cinsi köpekler hala bazı yerlerde çoban köpeği olarak kullanılmakta olan düz ya da dalgalı siyah, beyaz, kızılla karışık beyaz, griyle karışık siyah renkli tüylere sahip olan bir cinstir. Beyaz ucu olan kabarık ve uzun olan kuyruğu Kızıl Tilkinin kuyruğunu andırmaktadır. Avustralya çoban köpeğine de benzeyen enerji dolu, kıpır kıpır bir köpektir. Border Collie’lerin uzun tüylü ve kısa tüylü olan ayrı iki türü bulunmaktadır.

Yüksek enerjileri nedeniyle sürekli hareket halindedirler. Yeterince zaman ayıramazsanız enerjilerini siz yokken evde harcamaya çalışacaklar, eşyalarınıza zarar verebileceklerdir. Bu nedenle Satılık Border Collie için bahçeli bir ev daha uygun olacaktır. Çocuklar için iyi bir koruyucu olan Border Collie eğer çekingen bir yapıya sahipse itaat konusunda sorun yaşanmayacağı için erken dönemde iyi bir eğitime tabi tutulmalı ve sosyalleştirilmelidirler. İngiltere kökenli olan Border Collie’ler koyun gütme bakımından çok iyidir. Öyle ki bu içgüdüleri nedeniyle çocukların, yabancı kişilerin topuğuna ısırıklar atarak kontrol etmeye yani kendilerince onları gütmeye meyillidirler. Bomba ve narkotik aramaları için tercih edilen türlerden biridir. Yerden yükseklikleri 48–56 cm arasındadır. 12–20 Kg ağırlığındaki Border Collie’lerin ömrü 12–15 yıl kadardır.

Eğitimleri zor mudur?

Çok zeki olduklarından eğitilmeye çok uygundurlar. Komutlara çok iyi yanıt vermektedir. Bunun da yarışmalarda ödüller almasında etkisi olmaktadır. Ödüllendirilmeyi, övülmeyi çok seven bir köpek cinsidir. Sevgi, yoğun ilgi beklediklerinden dolayı da bunu ihmal etmeyip ufak tefek görevler verilebilir. Eğitimi kolay olduğundan bir yarışma programına çıkarmayı düşünenler için de en uygun cins Border Collie olacaktır.

Bakımı nasıl yapılmalı

Tüylerini düzenli fırçalamak iyi görünmesini sağlayacaktır. Arada bir yıkanmalı, kulak içleri ve kürkleri kenelere karşı kontrol edilmelidir. Her iklimde yaşamaya uygun Border Collie yeterli zamanı ayırıp, bitip tükenmez enerjilerini harcama imkânı verebilirseniz mutlu olacaklar, sizi de çok mutlu edeceklerdir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Border Collie