köpek eğitimi

Satılık Border Collie

23 border collie ana

Satılık Border Collie

İngiltere ve İskoçya sınırında yaşayan bu köpekler işçi sınıfına giren köpeklerdir. Bekçilik yapma ve koyun sürmede kullanılan bu köpekler oldukça sportif köpeklerdir. İlk olarak 1800!lü yıllarda kullanılmaya başlanmış olan bu köpekler oldukça da zekidir. Çok akıllı olmaları onların kolayca eğitilmesini sağlamaktadır. Birçok yarışmada favori isim olarak gösterilen Border Collie cinsi köpekler oldukça uysal ve cana yakındırlar. Genellikle 2 renkli olan bu köpekler siyah ve beyaz olabilir ya da tarçın rengi ve beyaz olabilmektedir. Çok nadir olarak 3 renkli olanlara da rastlanmaktadır. Ortalama olarak 40 ve 55 cm uzunluğunda olan bu köpeklerin ağırlıkları da değişmektedir. Erkeklerde ağırlık 23 kiloya kadar çıkabilirken, dişiler ise en 15 – 20 kg arasında değişmektedir. Erkek ve dişiler arasında 2 3 cm ve 2 3 kg değişim göstermektedir. Eğer siz de Satılık Border Collie arıyorsanız ortalama olarak 450 – 500 lirayı gözden çıkartmanız gerekmektedir. Çünkü bu köpekler ülkemizde çok fazla üretilmemektir.

Bakımı biraz zaman alsa da apartmanda yetiştirilebilen bir cinstir. Ama günlük egzersiz ihtiyacını karşılamak için yürüyüşe çıkarılması gerekmektedir. Uzun tüylere sahip olan cinsleri günde 1 defa fırçalamak gerekir ve ayda 1 kere banyo yaptırdığınız takdirde çok mutlu olacaklardır. Daha fazla banyo yaptırmak onlar için daha iyi olmayacaktır. Ayda 1 defadan fazla banyo yaptırdığınızda köpeğin sahip olduğu yağ dokuları zedelenecektir. Bu da köpeğin daha fazla pis kokmasına neden olacaktır. Bu nedenle banyo yaptırırken kuru şampuanlar kullanılması önerilmektedir. Kolay eğitimi, eğitime hızlı cevap vermesi konusunda en akıllı köpeklerin başında gelmektedir.

Sahiplerine çok sadık bir köpek cinsidir ve eğer doğru bir eğitim verilmişse verdiğiniz bütün emirlere itaat edecektir. Çok fazla ilgi bekleyen bu köpekler ile bütün gün oyun oynasanız bile hiç sıkılmayacaklardır. Günlük gerekli egzersiz ihtiyaçlarını karşılayamazlarsa birçok sağlık sorunu da beraberinde gelecektir. Ne kadar apartman için de uygun olsa da bahçeli bir evde bakmak oldukça iyi olacaktır. Çünkü oldukça hareketli bu köpekler sürekli koşmak, oyun oynamak istemektedir. Bu nedenle Satılık Border Collie fiyatları biraz yüksektir.

Satılık Border Collie köpeklerde yetişkin olanların fiyatı 1.000 liraya kadar ulaşmaktadır. Son zamanlarda ülkemizde de oldukça ilgi gören bu köpekler dünyada da birçok kulüp tarafından da tescillenmiştir. Ortalama olarak 12 – 15 yıl yaşarlar. Çok hareketli bir köpek olduğu için kalça diplisi çok yaygın olarak görülmektedir. Ve gözlerinde görme bozukluğu olabilmektedir. En sevdiği oyunlardan bir tanesi frizbi yakalamak olan bu köpekler deniz kenarlarında oynamaktan çok hoşlanmaktadır. Yarışmalarının aranan köpeği ve itaat köpeği olan bu cinsler bir dönem narkotik ve bomba bulma konusunda polis köpeği olarak da kullanılmıştır. Bir görev köpeği olan bu köpekler sürekli ona görev verilmesini ister ve bütün gün o görevlerle uğraşabilirler.

Eğitime yatkın olan köpekler olması onların çok fazla tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesidir. Bu köpekler akıllarını en çok kullanan köpeklerin başında gelmektedir. Satılık Border Collie sahibi olmak istiyorsanız köpeğinizle sürekli ilgilenmeniz gerekecektir. Asla yorulmak bilmeyen bu köpekler gözleri ile diğer hayvanları hipnotize etme özelliği olduğu bilinmektedir. Köpeğinizi düzenli olarak veterinere götürmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir. Aşılarını düzenli olarak yaptırmalısınız. Çünkü Border Collie’lerin uyuz hastalığına yakanıma oranı çok yüksektir. Uyuz tedavisi için kullanıla ilaçlar da bu cins köpeklerde yan etki yaratmaktadır bu nedenle veteriner hekim gözetiminde bu tedavilerinin yapılması gerekmektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Border Collie