köpek eğitimi

Satılık Bobtail Fiyatları

kopus1 183

Bobtail köpekleri İngiltere kökenli çoban köpekleridir. Old english sheepdog olarak da bilinir. Uzun tüylü, çift katmanlı, düz ve yumuşak tüylere sahip olan bobtail köpekleri mavi, gri ve ya bu iki rengin karışımı olarak farklı renklere sahip olur ve bu renklerin üzerinde beyaz desenler olabilir. Genel olarak bekçi ve çoban köpeği olarak kullanılır. Ortalama 10 ile 12 yıl arasında yaşarlar. Daha çok bahçeli alanlarda yaşamaya müsait olsa da normal apartman içerinde de yaşayabilirler. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi bu köpeklerin çok fazla tüy dökmesidir. Seçilen yaşam alanının bu duruma uygun olması ve ya hazırlıklı olunması gerekir.

Bobtail Köpeklerinin Özellikleri

Uysal, nazik, sevecen ve zeki olan bu köpekler aynı zamanda çok dik başlıdırlar. Bu dik başlılığının getirdiği kötü huylardan birisi de sahibine itaat etmek yerine daha çok kendi istediğini yapmaya eğilimli olmasıdır. Önceleri sinirli ve güvenilmez olarak bilinen bobtail köpekleri zaman içerisinde bu düşünceden sıyrılarak nazik, sevecen, zeki, sadık ve koruyucu bir köpek haline gelmiştir. Gütme özelliğine sahip olan bu köpekler içgüdüsel olarak insanları gütme eğilimi de bulunur. Özellikle ailesindeki küçük çocukları gütmeye çalışabilir. Büyükbaş yerine küçükbaş hayvan gütmesi için yetiştirilen köpeklerden biri olan bobtailler gütme eğilimlerini diğer çoban köpeklerinin aksine topuklardan ısırarak değil çarpıp düşürerek yapmaya çalışır. Bunun dışında çocuklar ve bebekler ile iyi anlaşır ve ailesine bağlıdır. İnatçılık yapmaları ve dikbaşlı olmaları eğitime ihtiyaç duymalarını gerektirir. Sahiplerinin emirleri yerine kendi düşünlerini yapmak isteyen tipik bir çoban köpeği olan bobtail köpekleri bağımsız kararlar almaya çok müsait oldukları için eğitimleri boşlanmamalı ve üstüne düşülerek yavruyken yoğun bir şekilde yapılmalıdır. Motivasyona yönelik eğitimler bu köpeklere istenileni vermekte ve verilen eğitimleri daha kolay kavrayabilmelerinde etkili olacaktır. Çoban köpeği olarak yetiştirilen bu köpekler zor işler başarma konusunda üstün başarılara sahip enerji düzeyleri yüksektir ve koşmayı çok severler bu sebeple ev içerisinde yaşayan bobtail cinsi köpeklerin egzersizleri yeteri derecede yapılmalıdır aksi takdirde eklem rahatsızlıkları yaşayabilirler.

Bobtaillerin Bakımı

kopus1 196

Uzun ve çift katmanlı kürklerinin canlı ve iyi durumda tutulabilmeleri için devamlı bir bakıma ihtiyaçları vardır. Haftalık en az 3 ve ya 4 defa alt tüylere ulaşacak şekilde derinlemesine taranması gerekir. Aksi taktirde kaba olan tüyleri arada kalan kısımlarda düğümlenme yaşanır ve deri problemlerine yol açar. Tüylerin uzatılması gibi bir amaç yoksa bunlar ortalama iki ayda bir kısaltılmalıdır. İlkbahar özellikle nisan ve mayıs aylarında çok fazla tüy döker bu dönemde tüy kısaltma işlemlerine daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Göz çevresi ve anal çevresinin tüylerinin ucu küt bir makas ile kısaltılması bu köpekler için önemlidir. Çoban köpeği olarak kullanıldığı yerlerde bobtail köpeklerinin sahipleri tarafından süre içerisindeki koyunlar ile birlikte kırpıldığı bilinmektedir.

Bobtail Köpeklerinin Kökenleri

Bu köpeklerin kökenleri konusunda çeşitli değişik teoriler mevcuttur. Bununla ilgili 3 farklı düşünce vardır. Bunların hepsi de farklı köpek ırklarından köken alarak Baltık Denizi üzerinden İngiltere sınırlarına getirilmesini savunur. Bu köpeklerin isimlerinin bobtail olmasının sebebi ise genel düşünceye aykırı olmamakla birlikte kuyruksuz olmaları ve ya kuyruklarının kesilmelerini neden olduğu düşünülür. Bobtail köpekleri uzun ve kaba tüyleri sayesinde soğuk havalara daha elverişli oldukları için geyik gütmek için de kullanılmıştır.

Satılık bobtail köpekleri genel olarak yavru haldedir. Her çoban köpeği gibi bu köpeklerin de makbul olanı yavru halde alınıp yetiştirilmesidir. Bu sebeple piyasada çok fazla erişkin bobtail köpekleri satılmamaktadır. Yavru halde satılan köpekler ise değişen fiyatlara alıcı bulabilmektedir.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Bobtail Fiyatları