köpek eğitimi

Satılık Belçika Kurdu

cats dogs trimmed ppt compress

Belçika Kurdu en değerli köpek ırklarından biri olarak kabul görmektedir. “Groenendael” ve “Chien de Berger Belge” olarak da bilinmektedir. İsminden anlaşılacağı üzere 1800’lerin sonlarında Belçika’da üretilmeye başlanmıştır. 1912 yıllarından itibaren Amerika birleşik devletleri başta olmak üzere birçok ülkede cesareti, zekâsı ve güçlü fiziki özellikleri nedeniyle polis köpeği olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda koruma köpeği ve bekçi köpeği olarak da oldukça başarılıdır.

Belçika Kurdunun 3 farklı türü vardır. Bunlar tüy yapı özelliklerine göre birbirlerinden kolaylıkla ayırt edilebilir. Malinois, kısa tüylüdür. Rengi düz siyahtır. Laekenois, uzun, dalgalı tüylüdür. Vücut rengi kahve tonlardadır. Yüzünde siyah maskesi vardır. Groenendael, uzun ve yumuşak tüylüdür.

 

Fiziksel Özellikleri

Belçika kurdu genel olarak atletik yapılı ince yüz şekline uyumlu uzun burun yapısına sahiptir. Genellikle siyah bir yüz maskesine sahiptir. Kulakları dik muntazam üçgen şekline sahiptir. Kahve ve kızıl renk tonlarına sahip sık ve uzun tüylere sahiptir. Tüy dökümü yıl boyu gerçekleşebilir. Belirli bir zaman dilimi yoktur. Tüylerinin gür ve uzun olması nedeniyle haftada en az iki ya da üç kez fırçalanarak temizlenmelidir. Yaklaşık ömrü 10-15 yıl kadardır.

 

Erkek köpekler için Boyu: 61-66 cm Ağırlığı: 24-29 kg

Dişi köpekler için Boyu: 56-61 cm Ağırlığı : 27-29 kg

 

Karakteri: Belçika Kurdunun diğer köpeklerden en belirgin özelliği zekâsıdır. Küçük yaşlarda eğitilmelidir. Köpek çiftliklerinden satılık Belçika kurdu temin edilip sosyalleştirilmelidir. Aksi halde içine kapanık saldırgan bir yapıya sahip olur. Buda tatsız olayların yaşanmasına neden olabilir. Bir başka temin edebilme olasılığı ise sahibinden satılık Belçika kurdu ilanlarıdır. İnanılmaz bir çalışma azmine sahiptir. Eğitime çabuk cevap verişi takdire şayandır. Dünyanın en zeki köpek ırkları arasında yer alan Belçika kurdu özel bir ırktır. Öğrendiği yeteneklerini göstermek oldukça koşuna gider. Sahibiyle duygusal bağ kurmakta hiç zorlanmaz. Temel itaat eğitiminde başarılıdır. Bekçi köpeği olarak eğitilen Belçika Kurdu fazlasıyla saldırgan asabi ve tehlikeli bir karakter sergilerler. Bunun nedeni yeteri kadar sosyalleşememelerinden ve bağlı olduklarından kendilerini kısıtlanmış ve huzursuz hissedeler. Genel olarak diğer hayvanlarla uyumlu oldukları bilinmektedir. Yapı olarak kendisinden korkan ve kaçan hayvanları kovalamaktan hoşlanır. Amaçları onlara zarar vermek değildir.

 

Bakımı: Evde ve bahçenizde rahatlıkla bakabilirsiniz. Kendine ait bir alana ihtiyaç duyar. Sahiplenme duygusu fazladır. Kendisini ailenin bir ferdi olarak hissetmek ister. Oldukça enerjiktir. Temel ihtiyaçlarını karşılamak için günde en az bir saat ayırmalısınız. Çocuklarla iletişimi küçük yaşlarda olursa uyumlu ve sevecen olur. Aile ortamında uyumlu tavırlar sergileyebilir. Ilıman iklimleri sevmesine rağmen güçlü kas yapısı ve sık tüyleri nedeniyle çok soğuk ve çetin kış günlerinde bile rahatlıkla yaşayabilir. Sahibinin ilgisine ve sevgisine fazlasıyla ihtiyaç duyan Belçika kurdu egzersiz açısından ve özgürlüğüne düşkünlüğü nedeniyle güvenli bölgelere götürülmeli ve tasmasız hareket etmesine izin verilmelidir. Belçika kurdunun genel temizliğinde dikkat edilmesi gereken önemli bir konu ise sudan ve yıkanmaktan hoşlanmamasıdır. Çok gerekli durumlarda yıkanması tavsiye edilir. Çünkü yağ tabakasına sık yıkanması zarar verebilmektedir.

 

Sağlık durumu: çok sık görünen bir hastalığa yatkınlık durumu olmayan Belçika kurdu nadiren de olsa kalça çıkığı problemiyle karşılaşılmaktadır. Yemek yemeği fazlasıyla sever hatta obur olduğunu bile söyleyebiliriz. Güçlü ve uzun kaslara sahip olması aşırı hareket kabiliyeti enerji sarf etmesine neden olduğundan dolayı bu kadar çok yemek yemesine şaşırmamak gerekir. Akıllı sadık ve koruyucu içgüdülerine sahip bu muhteşem hayvanlara insanların hayran kalmalarına şaşırmamak gerekir. Karakteristik özelliklerine uygun ortamda üretilerek hayatlarına sorunsuz devam etmelerine yardımcı olmalıyız.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

  • Ankerslaan
    4 yıl önce

    satlık bakıyom

    yorum beğen

Sıradaki içerik:

Satılık Belçika Kurdu