köpek eğitimi

Satılık Alabay

alabay

Satılık Alabay

Tibet’li göçebe insanların çoban köpekleri ve Mezopotamya’nın dövüşçü köpeklerinin kanını taşımaktadır. Ovcharka bekçi, sürü, çoban köpeği anlamında kullanılmaktadır. Alabay yani orta Asya çoban köpeği Eski Rusya’nın parçalanması ile kurulan Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Şimdiki Rusya topraklarında yaygın olan bir türdür. Alabay köpek cinsinin ataları bilinmemekle birlikte 4000 yıllık geçmişleri olduğu düşünülmektedir. Yapısı bakımından çok kuvvetli olan köpekler özgürlüklerine düşkün oldukları kadar dominant bir yapıya da sahiptir. Çoban köpeklerinin en iyi özelliklerini alan bu köpekler, ev dışında yaşamalıdır ve kendilerine ait özel bir alanları olması gerekir. Bu köpeklerin eğitimi kolay değildir ve zaman alır. Görünüşleri hantal gibi gözükse de aslında çevik yapıları vardır. Eğitimleri sırasında azarlanmamalı ve şiddet kullanılmamalıdır. Sahiplerini lider olarak gördükleri zaman onlara ancak itaat ederler. Bu köpekleri sahiplenmek zordur çünkü bu köpekler herkesi lider olarak kabul etmezler.

Vefakâr ve sevgi dolu bir köpek olduğundan ailesini benimsediği zaman onları yabancılardan korur. Başka köpeklere ve yabancılara karşı hep şüpheyle yaklaşır. Küçük çocuklarla yalnız bırakılmaması lazımdır. Farkında olmadan sert hareketler yapabilir. Çoban köpeği ile yakın özellikler gösteren bu köpeklerin yavruları da iddialıdır ve asla geri çekilmezler. Bu köpeğe mutlaka bir görev vermelisiniz. Evi korumak, çiftliği beklemek gibi görevler ile kendini aileye daha ait hissedebilir. Küçük mekânlarda kendilerini kıstırılmış hissettiklerinden dişleme ve eşeleme yaparlar. Bu köpek genellikle müstakil evler için daha kullanışlıdır. Erken yaşlarda çocuklarla bir araya getirilirse eğer çocuklarınızı canı pahasına korur. Tüyleri tıraş olmaya ihtiyacı olmaz. Mevsime bağlı olarak arada tüyleri taranma ihtiyacı duyar.

Köpeğinize liderin kim olduğunu ve kimin sözünün dinlenilmesi gerektiğini öğrenmeniz lazım. Kapıdan önce siz çıkmalısınız ve tasmasını kısa tutarak yolda sizden geride yürümesini sağlamalısınız ki liderin siz olduğunu anlasın. Köpeğiniz sizin gel komutunuzu öğrenmesini istiyorsanız ona sadece tek bir komutla seslenmelisiniz. Gel buraya, çabuk ol gel gibi komutlarda sakınmalısınız ki köpeğinizin kafası ilk başta karışmasın.

Doğru bir sosyalleştirme ile size parkta, sokakta rahatça eşlik edebilir ve yabancılara karşı şüpheyle yaklaştığından dışarıda olan insanlara saldırmasını istemiyorsanız onu erken yaşta eğitin. Sizin verdiğiniz eğitim sayesinde saldırganlığı azalacaktır. Herhangi bir tıraşa ihtiyaç duymazlar. Yalnızca sık sık taranarak dökülen tüylerinden kurtarabilirsiniz. Bu köpeklerin koruma özelliği çok kuvvetlidir. Bu köpekler oyuncudur. Alabay köpek eğitimi veren kişiler onunla ne derece uyumlu hareket ederlerse ve ona iyi bir ortam sağlarlarsa bu köpekleri tercih ettikleri için hiç pişman olmayacaklardır. Bu köpekler Sibirya soğuğundan çöl sıcaklarına kadar her türlü hava şartlarına uyan bir köpek ırkıdır. Bu köpeklerin eğitimleri 6 ya da dokuz aylıkken verilmelidir. Bu köpekler sert olduğu için altı aylıkken eğitilmeye başlanması daha doğru olur. Temel itaat kurallarını bu köpeklere vermek önemlidir. Bu temel itaat kurallarını benimseyen köpek sahibine kolaylık sağlar. Bu köpeğin çok fazla egzersizse ihtiyacı yoktur.

Ayrıca köpeğinize kızarak ona gel komutunu vermeyin çünkü siz her gel dediğinizde kendisine kızılıyor zanneder. Bırak ve hayır komutunuzu gerçekleştiren köpeğinizi ödüllendirerek onun bu davranışını pekiştirebilirsiniz. Köpeğiniz size kendisini sevdirmek için geldiğinde onu sevmeyin, siz çağırın yanınıza ve onu sevin. Köpeğinizle yan yana olduğunuzda ondan daha yüksekte durun asla aynı boyda onunla kalmayın ki liderin kim olduğunu şaşırmasın. Köpeğinizin yemeğini belli saatte verin ve yirmi dakika verin ve önünüzden tabağı alın. Alabay köpek cinsinin koruyuculuğunu keşfettikten sonra başka köpek almak istemeyeceksiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Alabay