köpek eğitimi

Satılık Akita İnu

dogs picture 23

Akita inu köpek cinsi Japonya’da ortaya çıkmış ve yıllarca kralları korumak için kullanılmışlardır. Bazı kötü amaçlı kişiler tarafından dövüşlerde de kullanılan bu ırk günümüzde evcil olarak beslenen köpek cinslerinden biridir. 1600’lü yıllardan beri, özel bir ada olan Akita bölgesi dışına pek çıkmadıkları için saf ırk olma özelliklerini kaybetmemişlerdir. Satılık Akita inu bazen bu adadan getirilmekte, bazen de ülkemizdeki üretim çiftliklerinde üretilerek satılmaktadır. . Akita inu satışı yapılan birçok yerde bu canlıların bir çok farklı rengini görürsünüz. Siyahtan beyaza kadar birçok farklı renkte olan ve koyu kahverengi gözleri ile kendine has bir yapısı olan bu hayvanların kuyrukları kıvrık, kulakları bir birine yakın ve diktir. Kaslı bir vücudu olan bu köpekler, oldukça güçlüdür ve oyun oynamayı da çok severler. Sevimli bir ayıya benzetilen bu köpekler, birçok kişi tarafından çok sevilir ve çift olarak beslenir.

Çok fazla egzersiz ihtiyacı olan bu hayvanları satın almak isteyenler akitaları bahçeli evlerde yaşatmalı ya da sık sık gezdirip oynatmalıdır. Ortalama ömürleri 10-15 yıl olan bu canlıların oldukça hassas olan derilerinin yıpranmaması için tavuk ya da şeker içeren gıdalar verilmemesi gerekir. Ayrıca satılık Akita inu alacaksanız, mutlaka iki tane alın. Çünkü yalnızlıktan çok sıkılırlar. İyi bir bekçi köpeği olabilen bu ırkın eğitimi ısrarcı olmalıdır. Çünkü başına buyruk hareket etmeyi seven ve özgür ruhlu olan bu hayvanlar iyi eğitilmediği zaman kafalarına göre davranabilirler. Çok güzel tüyleri olan Akita inuların kuyrukları kıvrıktır. Düzenli olarak tarandığında yumuşacık olan bu tüyleri çok sık yıkamanıza gerek yoktur. Sıcağa ve soğuğa dayanıklı bir tüy yapıları bulunur.

Akita inu çocuklara karşı temkinlidir ama ailedeki çocuklarla arası iyidir. Diğer canlılarla da dost olan bu ırk köpeklerin kısa ama gür tüyleri vardır. Yılda iki kere yenilenen tüylerin bakımı düzenli olarak yapılmalı ve çok gerekmedikçe yıkanmamalıdır. Akitaları beslenme programlarında kuzu etli ve sebzeli bir beslenme tarzı benimsemelidir. Tavuk ve hindi ile beslenen akitaların alerji olabilmeleri söz konusu olabilir. Ayrıca çiğ et ve tatlı gıdalar konusunda ciddi bir tavır takınmalısınız çünkü yemek yemeyi çok seven bu ırk, hiç bir şeye hayır demez.

Akita Apartmanda Beslenir Mi?

Apartman hayatı sürekli gezdirildiği takdirde sorun yaratmaz. Ama yalnız kaldıklarında çok sıkılabilen bu hayvanlar Huskyler gibi yaramazlık yapabilirler. Sessiz ve sakin hayvanlar olmaları uyumlu bir görünüm çizse de, inat ettiklerinde zor durumda kalmaya yol açabilirler.

Akita inu Nereden Satın Alınır?

Veteriner hekimlere danışarak Akita inu satışı yapan yerler ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Bazen evcil hayvanları yavrulayan kişiler veterinere bildirmekte ve yavruları sahiplendirmektedir. Böyle bir yöntemden de yararlanma imkanınız varsa veterineriniz sizi bilgilendirecektir. Ayrıca ülkemizde bir çok köpek üretim çiftlikleri vardır. Bu çiftliklerde safkan yavrular bulabilmeniz mümkün olmaktadır.

Akita Bakımı Zor Bir Hayvan Mı?

Akitaların gür ve kısa tüyleri vardır. Bu nedenle yılda iki kere tüyleri dökülür ve düzenli olarak taranması gerekir. Ayrıca düzenli olarak aşılarının yaptırılması, egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması ve oyun oynanması gerekir. Çocuklar için iyi bir arkadaş olabilecek olan Akitalar, bir çok kişi için tüy dökme sorunları nedeniyle tercih edilmezler.

Akita Fiyatı Ne Kadardır?

Birçok kişi ücretsiz olarak sahiplendirmek için para almadan, iyi bakabilecek olan kişilere yavruları vermektedir. Ancak çiftliklerde ve petshoplarda 500 liradan fiyatlarla satılmaktadır. Çok isterseniz barınakları ziyaret ederek, sokağa terk edilmiş bir Akita da alabilirsiniz. Ancak safkan bir yavru istiyorsanız ve bakabilecekseniz veteriner hekiminize danışabilir ya da köpek üretim tesislerine başvurabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Akita İnu