köpek eğitimi

Satılık Akita İnu

akita inu

Satılık Akita İnu

Bu köpeğin diğer adları Japon Akita ve Japon kurdudur. Bu köpeğin renleri herhangi bir renkte olabilir ve benekli de olabilirler. Akita Inu Japonya’ da çıkmıştır. Bu köpeğin çıkış yılı 1600′ lere kadar dayanmaktadır. Bu köpek Spitz ve Kuzeyli (Avcı) familyasında yer almaktadırlar. Bu köpeğin orijinal işlevi köpek dövüşleri ve büyük oyun avlarıdır. Bu köpeğin günümüzdeki işlevi ise güvenliktir. Bu köpeklerin ortalama olarak ömürleri 10 yıl 12 yıl arası değişim göstermektedir. Erkek olan köpeklerde kilo 39 veya 59 kilo aralığında iken, dişilerde ise kilo 29 veya 50 kg arasında bir değişim göstermektedir. Erkek köpeklerde boy 64 veya 71 cm, dişilerde ise 58 veya 66 cm bir olarak değişim göstermektedir.

Bu köpeğin ırkının kökeni Japonya Honshu adasında bulunmakta olan Akita bölgesidir. Bu köpek ırkının adları buradan gelmektedir. Karakter özellikleri ve genetik olarak saflıkları adadan ayrılmamış olduklarından kaynaklı olarak korunabilmiştir. Bu köpekler Japon İmparatorunun koruma görevini yapmıştır. Ve bu ırk Japonya’ nın sembol hayvanlarından birisi olmaktadır. Bu köpeğin bulunmakta olan küçük heykelleri ise sağlığın sembolü olarak sayılmaktadır. 2. Dünya Savaşı sıralarında bu köpekler ilk olarak Amerika oradan da bütün dünyaya yayılmıştır. Bu köpekler yüzyıllar boyunca dövüş köpeği olarak kullanılmış bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayıdır ki bu köpeklerin soyları neredeyse tükenmeye yüz tutmuş bulunmaktadır. Fakat Japonlar bu ulusal bir hazine niteliğine sahip olan bu köpeğin soyunun tükenmemesi yok olmaması için Japon Hükümeti bu köpeğin kanlı olan gösterilerde kullanılmasını yasaklamış bulunmaktadır. Günümüzde ise kişisel ve mülk güvenliği ile birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’ da insana eşlik etmekte olan köpek olan köpeklerdir.

Bu köpekler ihtiyaç duymuş oldukları egzersizleri karşılanabildikleri sürece apartmanda bile hayatlarını sürdürebilirler. Ev içinde de çok hareketli olsalar bile her zaman egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Vücutları oldukça sağlam kuvvetli bir yapıdadır ve güzel bir görünüme sahiptirler. Bu köpekler bazen hırçın olabilirler. Bu köpekler duygulu olan, dikkatli olan, zeki olan ve genel olaraktan uysal olan köpeklerdir. Kısa tüylere sahiptirler. Ama tüy yapıları kalındır. Bu yüzden dolayı da telli bir fırça ile tüylerinin sık sık fırçalanması gerekmektedir. Bu köpekler gerekli olmadıkça yıkanmamalıdırlar. Bu köpekler için yıkanmak su geçirmeyen tüyleri olduğundan dolayıdır ki köpeğin tüylerine zarar verir. Bu köpekler yıl içerisinde 2 kere tüy değiştirirler. Bu ırkın köpekleri ailelerine karşı oldukça sevecen olan ve dikkatli olan ama bazen de başlarına buyruk olarak davranan köpeklerdir.

Daha yavru döneminde iken eğitilmeliler ve eğitilirken eğitimde köpeğinize ısrarcı olan bir davranış sergilememelisiniz. Bu ırkın köpekleri oldukça iyi koruma içgüdülü yapıya sahip köpeklerdir. Son derecede güvenilir bir arkadaş olurlar. Diğer hayvanlara ve köpekler karşı soğuk davranırlar. Başka hayvanların veya köpeklerin bulunmakta olduğu yerlerde tasmasız olarak dolaştırılmamalıdırlar. Kendi ailesinden olmayan çocuklara karşı çekingen ve dikkatlidirler. Kendi ailesinde bulunmakta olan çocuklara ise oldukça toleranslıdırlar. Bu köpekler yemek konusunda ise bazı durumlarda hırçınlaşabilirler, bu hırçınlığın önüne eğitim ile geçilebilmektedir. Bu köpeklerde itaat eğitimine özen gösterilmelidir. Bu köpekler aileleri ile birlikte vakit geçirmeyi çok severler, ses tonları oldukça farklıdır ama aşırı havlamazlar. Büyük avlarda kullanılmakta olan bu köpekler geçmiş zamanlarda dövüş köpeği olarak kullanılmıştırlar. Günümüzde ise Japon Hükümeti bu köpeklerin dövüştürülmelerini yasaklamışlardır. Artık bu köpekler kişisel olarak bir koruma köpeği olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Akita İnu