köpek eğitimi

Satılık Akbaş

companion

Akbaş cinsi çoban köpeklerinin,  takriben 3000 sene önce,  Orta ve Batı Anadolu bölgesinde yaşayan orta Asya kökenli Karatalar Türkmenleri tarafından üretildiği tahmin edilmektedir.  Büyük ve küçük hayvan sürülerinin güvenliği ve güdülmesi görevlerinde son derece başarılı olan Akbaş,  Macaristan’ın Kuvars köpeğiyle yakın akrabadır.  Genetik bilimcilerin ”Anadolu kurdu” olarak da adlandırdıkları Akbaş’ın anayurdu bu gün için hala Eskişehir ve Kütahya dolaylarıdır.

 

Akbaş köpeğinin fiziksel özellikleri:

Tüyleri düz ve uzundur.  Genel beden rengi beyaz ve krem rengindedir.  Erkekler 65 kilograma kadar çıkabilir.  Dişilerde bu rakam ortalama 40 kilogram civarındadır.  Omuz yüksekliği 70 ila 85 santimetre arası değişebilir.  Kuyruk uzundur ve köpeğin o anki ruh haline bağlı olarak düz aşağıda ya da yukarıya doğru kıvrık olabilir.  Akbaş,  iri cins köpeklerdendir ve ortalama 10 ila 15 yıl arası yaşar.  Soğuk iklime fazlasıyla dayanıklıdır ve hava koşullarına çabuk uyum gösterir.

 

Genel karakter durumu:

Sakin yaradılışlı bu köpek,  sevdiklerine ve korumakla yükümlü olduğu mekan yada sürülere karşı son derece ılıman ve korumacıdır.  Zekası yeni şeyler öğrenmeye müsaittir.  Gerekmedikçe aktivitesi düşük olsa da bir tehdit yada düşman algıladığında azami düzeyde hırçın ve saldırgan olur.  Kurt,  ayı ve çakal gibi yırtıcılara karşı yüzyıllardır tercih edilen bir bekçi ve savunma köpeği olmuştur.

 

Yavrulama:

Akbaş köpeğinin dişisi yılda iki sefer kızgınlık dönemine girer.  Bu dönem ortalama 21 gün sürer.  Bu süre zarfında köpek sahipleri,  erkeklerle kızgın dişileri bir araya getirip çiftleştirir.  Gebelik süresi 58 ila 63 gün arasındadır ve dişi her batında 4-5 yavru dünyaya getirir.  Yavruların cinsiyeti çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir.  Yöresel açıdan çok değerli bir köpek olduğundan safkan Satılık Akbaş bulmak zordur.

 

Beslenme:

Akbaş köken olarak kurt yani karnivordur. Temelde etçildir. Yüzyıllar içinde köpekler ehlileşmiştir ve avlanma yetenekleri körelmiştir. Üreticiler köpeklerini sadece et ile beslemeyi tercih etmezler. Günümüzde hazır büyük paketlerde kuru mama mevcut olsa da sürü sahipleri ve üreticiler son derece besleyici olan bir tarifi de kullanırlar. Çok eskilere dayanan ve adı yal olan bu tarif, et suyu, un, yumurta, kemik tozu ve tuz gibi basit maddelerin bir karışımıdır. Kaynatılarak yoğun kıvama getirilen yal, tüm iri cins köpeklere dayanıklılık ve güç sağlar. Ne var ki hayvancılıkla uğraşmıyorsanız iyi bir markanın kuru mamasını tercih edebilirsiniz. Arada bitkisel destek vermek yani yeme sebze karıştırmak gerçekten faydalıdır.

 

Akbaş köpeğinin eğitimi:

Keskin bir zekâya sahip olan Akbaş,  sorunları çözmeye ve zor durumlardan çıkmaya meyillidir. Her ne kadar kişilerin eğitim metotları farklılık gösterse de temel eğitim daima aynıdır. Köpekten beklediğiniz hizmet doğrultusunda eğitim verilmelidir. Sürü köpekleri çobanlar tarafından daha geleneksel eğitilirler. Evde ya da işyerinde koruma ve bekçi köpeği olabilmesi için verilmesi gereken eğitim ise farklıdır ve profesyonel eğitmenler tarafından verilmelidir. Sadece ev köpeği olarak bakılacak ise temel eğitim yeterlidir. Akbaş iri cins bir köpek olduğundan her iki durumda da eğitmen sertifikasına sahip kişilere danışmakta fayda vardır. Akbaşlar tıpkı birçok köpek gibi belli durumlara aynı tepkiyi verir. Kendisine doğru yapılan ani ve sert hareketlerden hoşlanmaz ve saldırganlık gösterebilir. Unutulmaması gereken en önemli nokta, köpeklerin dünyalarını daha çok kokularla araştırdıklarıdır. Bir tehdit kokusunu çok uzaktan bile rahatlıkla algılayabilirler. Örneğin insanların korktuklarında salgıladıkları adrenalinin kokusunu kolaylıkla alırlar.

 

Sahiplenme:

Neticede sebebi ne olursa olsun bir Akbaş sahibi olmaya karar verdiyseniz, karşınıza çıkan ilk Satılık Akbaş ilanına itibar etmemelisiniz. Anadolu yöresinin en eski miraslarından olan bu mükemmel köpeği, yıllardır sertifikalı üreticilik yapan ve size hayvanın şeceresini gösterebilecek kişilerden almanızda fayda var. Bir çiftliğiniz ya da çok büyük bir bahçeniz var ve iri cins köpekleri seviyorsanız, Akbaş yumuşak huyu ve aileye olan düşkünlüğü ile gayet iyi bir seçim olabilir. Köpeğinize bol vakit ve sevgi ayırmayı da sakın unutmayın.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Satılık Akbaş