köpek eğitimi

Rotweiler Satılık Yavru

c10vnviy08c3b1uyl

Rotweiler Satılık Yavru

Eğer Rotweiler cinsi bir yavru köpek satın almayı düşünüyorsanız öncelikle bu cins köpekle ilgili aşağıdaki bilgileri okumanızı öneririz.

Rotweiler cinsi köpeğin tarihçesi:

Rotweiler köpek cinsi Almanya kökenlidir. Rotweil Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunan ve Stuttgart ilinin 90 km güneyinde bulunan küçük bir ildir ve Rotweiler cinsi köpek adını bu küçük şehirden almıştır. Bu eski tarihi şehrin merkezinde Rotweiler köpeğinin bir de heykeli bulunmaktadır. Rotweiler cinsi köpek ismini ortaçağda almıştır.

Rotweiler köpeğinin kullanım alanları:

Rotweiler cinsi canlılığı, zekası, dayanıklılığı ve sürüyü sürüklemedeki başarı özelliklerinden dolayı tercih edilen bir köpek cinsidir. Ortaçağda salt sürü köpeği olarak kullanılmış olsa da 20. Yy’ın başlarında polis ve orduda da bu Rotweiler cinsi köpekler denenmiş ve polis ve asker köpeği olarak kabul edilmiştir. Ama aile köpeği olarak da sıklıkla rastlanmaktadır.

Rotweiler cinsi köpeğinin ırk özellikleri:

Rotweiler cinsi ırk standartlarına göre bu köpeklerde uzunluk erkek köpeklerde 61-68 cm arasında seyrederken dişi köpeklerde 56-63 cm arasındadır. Yine aynı ırk standartlarına göre ağırlıkları erkek Rotweiler köpeklerde takribi 50 kg’iken dişi Rotweiler köpeklerde ise takribi 42 kg. dır. Rotweiler ağır ve iri yarı bir köpek cinsidir. Ama ırk standartlarına göre Rotweiler kaba ve hantal değildir. Aksine atletik ve adalelidir. Bu cins köpekler oldukça büyük bir kafaya sahiptirler ve alınları yuvarlaktır. Dişler makas ısırışı denilen özellikli şekilde kapanır ve çeneleri oldukça gelişmiş olup son derece güçlüdür. Kulaklar üçgen şeklinde ve düşüktür. Bu cinsin burunları siyah renkte olup geniştir. Rotweilerlerin ağızları siyahtır ağız içleri de koyu renktedir. Bu cinsteki köpeklerin tüyleri parlak, kısa, sert ve de sıktır. Tüylerinin rengi siyah olmakla birlikte köpeğin yanaklarında burun kısmında, patilerde ve bacaklarda sütlü kahve, paslı kahverengi renkler görülmektedir. Bu ırkın en önemli özelliği ise iyi huyluluğun ve sadakati yansıtan adeta konuşan siyah gözleridir. Realitede Rotweiler cinsi köpek asla gelip geçici bir köpek cinsi olmadığı gibi bir efsanede değildir.

Rotweiler cinsi köpeklerin ırksal karakterleri:

Rotweiler cinsi köpekler son derece güvenilir bir karaktere sahiptirler. Bu cins sakin mizaçlı olduğu gibi aynı zamanda son derece cesurdur da. Bu köpeklerin kendilerine güvenleri oldukça yüksektir ve kendilerinden emindirler. Cüsselerine yakışan bir vakar ve ciddiyet sergilerler. Son derece rahat ve zahmetsizce eğitilirler. Acı eşikleri çok yukarıda olduğu için acıya çok iyi dayanırlar. Ancak tüm bu sağlam karakter özellikleri onları güçlü ve saldırgan köpekler haline de getirebilir.

O yüzden dikkatli, disiplinli ve sabırlı bir eğitimden geçmek zorundadırlar. Böylesi bir eğitimden sonra son derece sadık, güvenilir, sevgi dolu bir can yoldaşı olurlar. Bu köpek son derece özgüvenli olduğu için, iri cüssesine rağmen kendisini kontrol edebilen ve boyun eğdiren bir sahibe ihtiyaç duyar. Bu köpek cinsinin vahşileşmemesine son derece dikkat edilmelidir. Eğitimi tamamlandıktan sonra bile dışarıda asla tasmasız dolaştırılmamalıdır, çünkü diğer köpeklerle anlaşamaz. Ancak henüz yavruyken kedilerle ya da diğer ev hayvanlarıyla birlikte olursa onları kabullenebilir. Rotweiler cinsi tutarlı bir biçimde eğitilirse çocuklara da iyi bir oyun arkadaşı olabilir. Eve gelen aile dostları ve akrabalara sevinç gösterileri yaparken yabancılara karşı çok sert olabilir. Bu yüzden bu cins köpek mutlaka sosyalleştirilmelidir ve bebeklikten itibaren çok iyi eğitilmelidir. Aksi takdirde çok saldırgan olabilir ve bu asla unutulmamalıdır. Eğitimleri konusunda titizlikle üstünde durulmalıdır. Bu köpek cinsinin ortalama yaşam süreleri 12 yıldır. Her türlü iklime uyum sağlar, dayanıklıdır. Bahçeli bir ev bu cins köpekler için daha uygundur olacaktır. Bu köpeklerde en sık görülen hastalıklar mide dönmesi, Progresiv Retinal Atrofi, Entropion ve kalça çıkıklığıdır.

Rotweilerlerin bakımı:

Rotweiler cinsi köpeklerin tüyleri kısa, parlak düz ve serttir. Orta dereceli tüy dökümü gözlemlenmiştir. Tüyleri haftada birkaç kez fırçalanmalıdır. Yazın tıraş ve banyo ihtiyacı yoktur. İhtiyaç halinde kuru şampuanlama gayet yeterli olacaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Rotweiler Satılık Yavru