köpek eğitimi

Presa Canario Satılık Yavru

ELPRESSO 2

Presa Canario Satılık Yavru

Kökeni Kanarya Adalarına uzanan üst sınıf bir köpek olan Presa Canario ırkının en belirgin fiziksel özellikleri kısa ve kalın tüyleri vardır. Tüyleri üzerinde beyaz leke noktalar vardır. Bu özellik bu ırk için kabul edilebilir. Güçlü,uzun ve geniş bir başa sahiptir. Güçlü ve kaslı bir yapıya sahiptir. Oldukça korkutucu ve yıldırıcı bir görüntüsü vardır. Kulak kesmenin yasak olmadığı ülkelerde kulaklarına yapılan kesiler ile daha korkutucu ve ürükütücü bir görüntüye sahip olurlar. Omuz yükseklikleri 60-65 cm olan bu ırkın,kilosu 45-60 kg arasında değişmektedir.

  Presa Canario Satılık Yavru ilanlarına bakanların bilmesi gereken en önemli konu bu ırklın eğitiminin oldukça zor olduğudur. Bu nedenle bu ırka sahip olmak isteyenleri köpek eğitimi konusunda oldukça tecrübe sahip olması önerilir. Bu ırka sahip olan kişilerin kesinlikle hakimiyeti kurması gerekmektedir. Eğer hakimiyet elden kaçarsa bakımı ve eğitimi konusunda oldukça büyük sorunlar ile karşılaşılır. Bu ırkın yavrusuna sahip olmak isteyenler öncelikle Presa Canario yavrusunun anne ve babasının temel davranış özelliklerini gözlemlemesi önemlidir. Bu nedenle bu ırkın yavrusuna sahip olmak isteyenler bu ırka sahip olmadan önce bu ırkın yetişkin hallerini canlı olarak görmeli değerlendirmelidirler. Yavru dönemlerinde sosyalleşmelerine önem verilmesi ve ilk aşıları yaptırıldıktan sonra kalabalık ortamlara sokularak yabancı insanlara ve diğer köpeklere uyum sağlaması önemlidir. Sosyalleşmesi sonraki eğitimlerinde başarı göstermesi için oldukça önemli bir konudur. Bu ırkın yavruları çabuk gelişim gösterdikleri için kullanılan mamaların kaliteli olmalarına dikkat edilmelidir.

Bu ırkın eğitimleri konusunda sahipleri ile aralarındaki iletişimin sağlıklı olma derecesine göre değişmektedir. Eğer güçlü ve sağlıklı bir iletişim varsa bu ırkın oldukça zeki bir ırk olduğu hem sahibi tarafından hem de tüm çevre tarafından fark edilecektir. Bu nedenle bu ırkın eğitimi için en önemli özelliği iletişimin güçlü halde olmasıdır. Bu ırk yavru halde alındığında eğitimlerine hemen başlanmalıdır. Temel itaat eğitimleri olan otur kalk gibi komutlarla eğitimlere hemen başlamanız gerekmektedir. Yavru iken gerekli eğitimlerin temelleri atılmadığı takdirde yetişkin dönemde itaat sorunu kaçınılmaz bir sorun olarak ortaya çıkacaktır. Yetişkin döneminde oldukça güçlü bir yapıya sahip olacakları için yavru dönemindeki eğitimlerin başarılı olması yetişkin dönemlerinde sahibine karşı itaatkar ve uysal bir yapıya sahip olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle yavru iken eğitimlerine çok dikkat edilmeli en ufak ayrıntı gözardı edilmemelidir. Yavru döneminde sosyalleşmesi tam anlamı ile gelişmesi gerekmektedir. Eğer ki yavru dönemlerinde sosyalleşmesi tam anlamı ile gelişmeyen ve uzun sürelerde yalnız bırakılırsa yetişkin döneme geldiklerinde saldırgan ve agresif bir yapıya bürüneceklerdir.

Bu nedenle yavru ile temel eğitimlere başlayıp ilk aşıları tamamlandıktan sonra kalabalık ortamlar ve parklara götürülerek yabancı insanlara ve diğer köpeklere alışarak sosyalleşmesi yetişkin döneme ulaşmadan önce yapılacak en önemli yatırım olacaktır. Özellikle yavru döneminde kullanılacak mamalar kaliteli mamalar olması gerekmektedir.

Presa Canario ırkı çok enerjik bir yapıya sahip oldukları için beslenmelerine oldukça dikkat edilmelidir. Özelikle yavru döneminde kullanılan mamalar ile yetişkin döneme geçerken kıllanılacak mamaları bir anda değiştirilmemesi çok önemlidir. Bir süre iki mama karıştırılarak sindirim sisteminin de bu değişime ayak uydurmasını beklemek ve bu konuda zaman vermek bu ırkın yararına olacaktır. Güçlü ve enerjik yapıları olduğu için günlük enerji durumlarına paralel olarak mama miktarı belirlenmelidir. Enerji atımlarının fazla olduğu dönemlerde verilecek mama miktarı eski enerjisi için gerekli olan miktarda olması çok önemlidir.

Sağlıklı ve güçlü olan bu ırkın yaklaşık yaşam ortalaması 8-12 yıldır. En çok görülen hastalığı kalça çıkığıdır. Özellikle yavru döneminde kalça üzerine düşmesi ya da uzun süre ayaklarının üzerinde durması bu hastalığı tetiklemektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Presa Canario Satılık Yavru