köpek eğitimi

Pointer Yavru Satılık

Pointer Av Köpeği

Pointer Yavru Satılık

Avlanma tutkusu olan insanların av sırasında yanında onlara yoldaşlık eden bir av köpeği kesinlikle olmalıdır. Pointer cinsi köpekler bunlara örnek olarak gösterilebilir. Av esnasında yanınızda size arkadaşlık edecek ve yardımcı olabilecek bu köpek cinsi kaslı vücut yapısı ile de bilinir. Av dışında yine her köpeğin yapabileceği gibi günlük hayatınızda da size arkadaşlık edebilir. Pointer yavru satılık ne kadar? Pointer cinsi köpek nasıl eğitilir? Pointer cinsi köpeğe nasıl bakılır? Bu sorularının cevaplarını alabilmek için bu köpek ırkını yakından inceleyelim.

Pointer Irkının Özellikleri

Pointer ırkı, av köpekleri sınıfında yer almaktadır. Pointerler, “İngiliz Pointer” olarak adlandırılmıştır. İyi bir yüz durumu bulunan bu köpeklerin ayrıca sıkı ve kaslı bir vücut yapısı mevcuttur. Ayrıca çocuklarla iyi anlaşabilen köpek cinslerinden biridirler. Aynı zamanda itaatkar oluşları ile de ün salmışlardır. Dudağı tam sarkık şekilde gözükmez ve göz renkleri vücut renklerine göre değişkenlik göstermektedir. Dişleri tam üst üste gelecek şekilde kapanmaktadır ve kuyruğu düzdür. Pointer ırkı köpeklerin sarı, siyah ve koyu kahverengi renkler bulunmaktadır. Pointerler özellikleri sebebi ile oldukça enerjik ve güçlü bir yapıya sahiptirler. Sabırlı, zeki ve hijyeniktirler. Egzersize son ihtiyaç duymaktadırlar. Enerjilerini atabilmeleri ve egzersiz yapabilmeleri için boş bir alana ihtiyaç duymaktadırlar. Pointer ırkından olan köpeklerin av eğilimi fazla olduğu için şüpheli durumlarda havlamaya başlayabilirler. Bu yapısına rağmen bekçi köpeği olarak zor yetiştirilirler. Bir diğer özelliklerinden biri ise çok gelişmiş koku alma yetenekleri vardır. Bu yüzden bıldırcın ve sülün avlamakta genelde bu köpek ırkı kullanılır.

Banyo konusuna gelince pointer cinsi köpeklerin su ile fazla araları yoktur. Bu yüzden çok gerekmedikçe banyo yapmaları tavsiye edilmemektedir. Fakat her av ve egzersizden sonra tırnak aralarının kontrolünü yapılıp temizlenmesi gerekmektedir. Pointer cinsi köpeklerinin tüyleri kısa olduğundan bakımı da kolaydır. Tüylerini düzenli olarak taramak bu cinse yeterli gelmektedir.

Evde bakılma konusuna değinilirse kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Pointer ırkı köpekler özgürlüğüne düşkündürler ve geniş alanlarda daha mutludurlar. Bu şartlar sağlanamadığında huzursuzluk çıkarabilirler ve hatta eşyalara zarar verebilirler.

Ayrıca egzersize sürekli ihtiyaç duyarlar ve bunun için gerekli koşulların kesinlikle sağlanması gerekmektedir. Bu egzersizler için gerekenler ise söylediğimiz gibi geniş alan ve köpeğin özgür hissedeceği yerlerdir.

  Yabancılara karşı oldukça mesafelidirler ve inatçılıkları vardır. Diğer köpeklerle ise iyi anlaşabilirler. Diğer hayvanlara karşıda aynı şekildedir.

Pointer cinsi köpeğin ataları italyan poiter, tilki tazısı, bloodhound, greyhound, newfoundland, setter ve bulldog cinsi köpeklerin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. İsimlerini ise avı işaretlerken yaptıkları sabit duruştan almışlardır. Pointerler 1650 yıllarına kadar çok rehavet gören bir tür değildi. 1700 ve sonrası yıllar içinde daha çok ilgi gören bir tür olmaya başladı Bunun nedeni ise özelliklerinden biri olan avın yerini gösterme yeteneğidir. Su için uygun bir ırk değildir. Yer gösterme konusunda çok yetenekli olsalar da avı getirebilme özellikleri yoktur.

Boy olarak pointerleri ele almak istersek erkekleri 55 – 62 cm iken dişileri 54 – 60 cm’dir. Kiloları ise erkeklerde ve dişilerde 20 – 30 kg arasındadır.

Pointer cinsi köpekler ortalama 13 – 15 yıl aralığında yaşamaktadır.

Pointer Satılık Yavru Ne Kadar?

Pointer ırkından köpeklerin her köpek gibi yavrudan alınmaları tavsiye edilir. Köpek sütten kesildikten sonra alınıp yetiştirilmesi hem sahibine alışması hem de eğitimlerin tamamlaması açısından daha iyi görülmektedir. Pointer cinsi köpeklerin yavruları yaptığımız ilan araştırmalarında 850 – 1,700 TL aralığında yer almaktadır. Daha çok ilanın bulunduğu bölgeler ise Marmara Bölgesi özellikle de Bursa şehrine yakın civarlardadır. Ege bölgesinde de satılık yavru ilanları yaygındır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

  • Ozcan
    2 yıl önce

    Ben iyi bir köpek arıyorum ırkı onemlideyil

    yorum beğen

Sıradaki içerik:

Pointer Yavru Satılık