köpek eğitimi

Newfoundland Satılık Yavru

newfoundland yavru satisi

Newfoundland cinsi köpek son derece iri ve güçlü bir köpek türüdür. Erkeklerde yükseklik 69- 74 cm, dişilerde 63- 69 cm arasındadır. Kilo olarak ise erkeklerde 59- 68 kg arası, dişilerde ise 45- 54 kg arasında değişmektedir. İş köpeği olarak anılmaktadır. Kökeni Kanada’dan gelmektedir. Kızılderili köpeklerinin torunu olduğu biliniyor ancak kesin bir bilgi değildir. Ağırlık çekme, çanta taşım, koruma ve kollama en büyük görevlerindendir. Özelliğine devam edecek olursak zarif ve dayanıklıdırlar. Burunu kare ve kısa bir biçimdedir. Göz rengi genelde kahverengidir ve yine göz özelliği olarak küçük bir göz yapısına sahiptir. Ayakları perdeli olduğundan dolayı çok kolaylıkla yüzebilmektedir. Dış kürkü sık ve yağlı, alt kürkü ise düz ve yağlı olduğundan dolayı suya son derece dayanıklıdır. Alt tüyleri çok sık dökülmektedir. Genel olarak siyah renkte bulunmaktalardır. Fakat bu bronz,siyah beyaz, kahverengi ve gri renkler arasında değişiklik gösterebilir. Peki bu cinsin karakteri nasıldır? Ne tür bir karakteri vardır?

 

Son derece iyi, cesur ve zeki bir köpek türüdür. Misafirleri sahibi kadar olmasa da standartların üzerinde sevmektedir. Misafirlere karşı sahibiyle birlikte adeta bir bütün olmaktadır. Son derece cool, sakin ve güvenilirdir. Saçma sapan havlamaları ve saldırganlıkları yoktur. Sahibine aşırı derecede bağlıdır. Sahibine bağlandığı gibi yaşadığı eve ve ortama çok bağlanırlar. Farklı bir yere adaptasyon süreci oldukça zordur, evlerini özlerler. Başlarda da söylediğim gibi son derece koruyuculardır fakat bu havlayıp saldırganlaşması anlamına gelmiyor. Karşı taraf ile sahibi arasında adeta kalkan görevini yerine getirir. İnsan, hayvan, çocuk yada yaşlı hiçbir koşulda farketmez. Dokunulmadığı sürece karşıdakini hemen sevebilir, sevecen yaklaşır. Fakat istisna olarak erkek cinsi diğer erkek köpeklere karşı saldırganlık gösterebilir. Fakat bu istisnadır. Genel olarak diğer cinslerle veya herhangi bir hayvan türüyle arasını genelde dostluk çerçevesinde tutmaktan yana olur. Dışarıda oyunlar oynayıp dolaşmaktan aşırı derecede zevk ve haz alır. Özellikle suyu çok severler. Tüy yapısının da getirdiği kazanımlar ile yüzmeye bayılırlar genelde. Salyası fazladır. Peki eğitimi nasıl olmalıdır? Eğitim sürecinde nasıl davranmalıyız ona karşı? Eğitimi oldukça zor bir köpek türüdür. Eğitimi sinirli ve kaba yapılmamalıdır.

 

Eğer yapılırsa genelde hiçbir sonuç alınamaz. Çocuk eğitir gibi sakin ve sevecen yaklaşılmalıdır. Ona karşı hep pozitif olunmalıdır. Ses tonuna son derece duyarlı olduklarından dolayı ses tonumuza çok ama çok dikkat etmeliyiz. Köpek oldukça ihtişamlı ve iri olduğundan eğitim sürecinde verdiğiniz komutları hemen yerine getiremezler. Bunun kulağınıza küpe olup ona göre eğitim sürecinde son derece sakin ve sabırlı olunmalıdır. Peki yaşam alanları nasıl olmalıdır? Nasıl hava şartları onlara daha elverişlidir? Serin hava ve bol suyu tercih ederler.

Sıcak havalardan pek hoşlanmazlar. Ev içerisinde fazla hareket etmezler fakat yinede yeterli egzersiz alanı oluşturulmalıdır. Dediğim gibi miskinlikten ve tembellikten çok hoşlanırlar. Pek hareket etmeyi sevmezler fakat sağlıkları açısından yinede egzersize ihtiyaçları vardır. Bu nedenle bahçede beslemek daha iyi olacaktır. Böylelikle egzersiz ihtiyacını o bahçe içerisinde kendisi giderebilir. Bol bol yüzme faaliyeti gösterilmesi onu oldukça mutlu edecektir. Newfoundland Satılık Yavru buldunuz ve satın alıp beslemek isterseniz bakımına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Peki bakımı nasıl yapılmalıdır?

 

Newfoundland Bakımı ;

 

Bakımı çok zor olmayan bir köpek türüdür. Alt tüyler başta olmak üzere günlük bakım yapılması gerekmektedir. Alt tüyleri özellikle yılda 2 yada 3 kere dökülmektedir. Yıkama konusunda çok hassas olunmalıdır. Çok gerekmediği sürece kesinlikle yıkamadan kaçınılmalıdır.

 

 

 

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Newfoundland Satılık Yavru