köpek eğitimi

MANCHESTER TERRİER YAVRUSU

Oyuncak ve standart olmak üzere iki farklı soy grubu olan Manchester Terrier yavrusu sahibini memnun etmek isteyen, yaşam enerjisi yüksek ve eğlenceli bir köpektir. Oyuncak kategorisinde olanlar diğer soy grubuna göre fiziksel olarak biraz daha küçük olmakla birlikte, hem standart hem de oyuncak Terrier’lerin temel amacı sahibini mutlu etmektedir.

GÜVENİLİR VE EĞLENCELİ BİR ARKADAŞ

Manchester Terrier yavrusu, genelde kısa tüylüdür. Sivri burnu, V şeklindeki kulakları, küçük ve koyu renk gözleri temel fiziksel özellikleri arasında yer almaktadır. Kuyruğu ise kısadır ve şekil itibari ile bir kamçıyı andırır. Genel olarak siyah ve ten rengi karşımı bu ırkın genel tüy rengidir. 19. Yüzyılda fare avı amacı ile İngiltere’de üretilen bu ırk, Avrupa’yı kasıp kavuran veba salgınlarından korunmak için geliştirilen en başarılı fare avcısı olarak bilinmektedir. Doberman cinsi köpekleri andıran bir yapısı olmakla birlikte, iki tür arasından doğrudan bir bağlantı yoktur. İtaat etmeyi seven bir karakteri olmakla birlikte diğer evcil hayvanlara ya da çocuklara karşı kıskançlık duyguları olabilir. Doğru bir disiplin eğitimi ile diğer hayvanlarla yaşayabileceği sosyalleşme problemlerini kolayca aşabilir. Özellikle yabancılara karşı sahibini koruma içgüdüsü bağlamında havlama ve ısırma eğilimi gösterebilir. Bahçeli bir ev ya da bir apartman dairesi bu köpek yavruları için idealdir. Egzersizlerinin düzenli ve yeterli sıklıkta yapılması bu ırkın mutluluğu için temel bir şarttır. Günlük olarak yürüyüşe çıkmanın yanında, açık alanlarda koşmak bu köpek türü için yararlı bir fiziksel aktivitedir. Ancak meraklı bir hayvan olduğu için özellikle yavru iken yabancı maddelere karşı korunması gerekir. Kısa tüylü olması sebebi ile günlük olarak taramanız ve fırçalamanız gerekmez. Kulakların haftalık olarak temizlenmesi, aylık banyo ve tırnakların kısaltılması yapmanız gereken temel bakım işlevleridir. Sahibine bağlı hayvanlar olan bu ırkın köpeklerinin sevildiğini hissetmesi gerekmektedir. Devamlı olarak ilgi istemedikleri gibi uzun süre yalnız kalmak psikolojileri üzerinde olumsuz bir etki yapabilir. Yavru sahiplenme aşamasında “standart” mı yoksa “oyuncak” özellikli bir köpek tercih edileceği bakım alanı ve yetiştirme amacı ile doğrudan bağlantılıdır.

Manchester Terrier yavrusu derin bir sevgi ve şefkatle size bağlı olacaktır. Gerek bekçi köpeği, gerekse süs köpeği olarak tercih edebileceğiniz bu ırka mensup köpekler zaman içerisinde en iyi dostunuz haline gelecektir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

MANCHESTER TERRİER YAVRUSU