köpek eğitimi

Malamut Satılık Yavru

Malamut

Malamut cinsi köpekler, iş köpekleri diye adlandırılan ve görünüş itibariyle Sibirya Kurtlarını çok fazla andıran bir köpek cinsidir. Kalın ve sık tüylerinin yanı sıra, çok fazla güçlü ve iri bir köpek olma özelliğine sahiptir. Malamut cinsi köpeklerin, iş köpekleri olarak adlandırılmasının sebebi de budur. Görünüş itibariyle iri ve güçlü yapıdadırlar. Özellikle ayak kısmında yoğun tüyler vardır ve ayak tabanları da vücudu gibi oldukça kalındır. Koyu renk gözlere sahip olan bu cins köpekler, oldukça iyi duyabilmek gibi bir özelliğe sahiptirler. En ufak bir sesi bile rahatlıkla algılayabilirler. Sibirya Kurtlarına benzer dediğimiz Malamut cinsi köpekler, göz rengi bakımından Sibirya Kurtlarından ayırt edilebilir. Malamut cinsi köpeklerin gözleri hiçbir zaman mavi olmamaktadır. Bacak kısmı ile burnunun uç kısmı beyaz renktedirler.

 

Malamut cinsi köpekler özellikle sahibiyle iletişim halinde olmayı ve sahibinin dediklerine kayıtsız şartsız uyması nedeniyle, evde bakılmaya müsait köpeklerdir. Bu tip özelliklerinden dolayı Türkiye’de de özellikle bu köpeklerin sayısı artmıştır. Evde veya bahçede, uyumlu olabilecek bir köpek sahibi olmak isteyenler için Malamut cinsi köpekler ideal olmaktadır. Malamut satılık yavru köpekleri ya da daha yetişkin olanlarını birçok yerde bulabilirsiniz. Bu cins köpekler iri ve güçlü bir yapıda olduğu için satın alan insanlar bekçi olarak kullanmak da istemektedirler. Ancak bu Malamut cinsi köpekler hakkında bilinen en büyük yanlışlardan birisidir. Malamut’lar iri ve güçlü olmasının yanı sıra, çok fazla dost canlısıdırlar. Bu nedenle bekçi olarak bu köpekleri kullanmak yanlıştır.

 

Çok aşırı olmasa da, sahibinden belli oranda ilgi beklemektedir. İlgi olmadığı zaman bu durum köpekte bazı sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle evde beslenme konusunda, eğitime yatkın oldukları söylenebilir. Verilen tüm talimatları rahatlıkla yerine getirebilecek seviyede bir eğitime her zaman yatkın olan bir köpek ırkı olmuşlardır. Diğer birçok ırka göre eğitim konusunda daha aşağı seviyede olsa da, başarılı bir eğitimle sahibinin tüm talimatlarını yerine getirebilir. Bu türün erkekleri dişilerine göre daha dominant karakterlidirler. Bu sebepten dolayı da Malamut köpek satın almak isterseniz, birinci önceliğiniz erkek olanları olabilir.

 

Malamut cinsi köpeklerin evde beslenmesi ile ilgili tek problem, zaman zaman rahatsız olduğu durumlarda ulumasıdır. Genellikle havlamazlar, çıkardıkları ses uluma şeklinde olur. Başka hayvanlar onun her zaman dikkatini çeker ve özellikle diğer köpek cinsleri ile pek iyi anlaşamaz. Zaman zaman farklı cins köpeklerle bazı kavgalar edebilir. Bu konuda da özellikle sahibinin daha dikkatli davranması gerekir. Malamut cinsi köpekler evde ve bahçede beslenebilmekle birlikte, daha çok bahçede bakılması uygundur.

Çünkü yapısal özellikleri gereği çok fazla aktiftirler ve geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Bahçeli bir evde bakılmaları ev doğru bakım şekli olacaktır. Bahçenizin de uzun çitlerle çevrili olması gerekmektedir. Malamut köpeklerin kazma yetenekleri çok fazladır. Bu nedenle bahçede bakımın esnasında da dikkatli olunması gerekir. Yerini tamamıyla benimsediği andan itibaren ise bu sorunlar gittikçe azalacaktır.

 

Malamut cinsi köpekleri satın almak isteyenlerin bilmesi gereken bir diğer önemli nokta da, Malamut’ların çok fazla tüy dökmesidir. Sık ve uzun tüylere sahip oldukları için haftada en az 2-3 kere fırçalanmaları gerekir. Bu köpek cinsi yılda 2 defa alt tüylerini değiştirdiği için, tüy dökülmesi olmaktadır. Yıkanması kesinlikle tavsiye edilmeyen bir köpek ırkıdır. Genel olarak kendisini kirletmeyen bir köpek cinsi olarak bilinir. Ancak gerek duyulursa kuru şampuanla yıkanabilir. Çevresine hiçbir şekilde kötü koku yaymayan bir köpek ırkıdır.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Malamut Satılık Yavru