köpek eğitimi

Husky Satılık Yavru

husky

Husky olarak da geçen Sibirya Kurtları yüzyıllar boyunca bekçilik için, kızak çekmek için ve geyik çobanlığı yapmak için kullanılmışlardır. Bu köpekler Alaska kökenlidir ve bu nedenle tarih boyunca zorlu hava şartlarına gayet dayanıklıdırlar. Oldukça heybetli görünümleriyle insanları etkilemeyi başarırlar ve çok hareketlidirler. İnsanlarla aralarında sıkı ve duygusal bir bağ kurabilirler. İnsanlarla zorlanmadan kolayca arkadaşlık kurarlar fakat kötü bir yönleri vardır ki fazla inatçıdırlar ve diğer köpek cinslerine göre daha maymun iştahlıdırlar ve çabuk sıkılırlar. Kiloları onların kızak çekebilmelerini ve hızlı koşabilmelerini sağlar. Daha çok mavi gözlüdürler fakat kahverengi gözlü olanları da vardır. Husky satılık yavru almayı düşünüyorsanız iyi bir seçim yaptığınız söylenebilir çünkü haylaz olmalarına rağmen oldukça nazik ve neşeli hayvanlardır. Özellikle de çocuklarla iyi anlaşırlar ve onlara karşı sabırlı davranırlar. Herkesi sevebilirler bu yönden sıcakkanlıdırlar. Sıcak havayı hiç sevmezler. Soğuk havalarda güzel bir koşu arkadaşı olup size eşlik edebilirler.

 

Husky Eğitimi

 

Sibirya kurtlarının eğitilmesi kolaydır fakat tuvalet eğitiminde sıkıntı çıkarabilirler. Evde beslemenin bir diğer olumsuz yanı da Huskylerin etrafı kemiriyor olmalarıdır. Küçük yaşlardan itibaren başka köpeklerle birlikte büyütüldülerse diğer köpeklerle de sorun çıkarmadan anlaşabilirler. Genelde başıboş gezen bir köpek cinsidir. Sosyal bir cins oldukları için yalnız kalmaktan pek haz etmezler. Ayrıca ulumaya bayılırlar. Eğer Husky satılık yavru arıyorsanız komşularınız çıkacak seslerden pek memnun kalmayabilirler. Daire hayatına uygun değildirler. Kürklerinin sık olmasından dolayı sıcak havalara uyum sağlayamazlar ve kalp krizi geçirebilirler. Soğuk ve serin havalarda oynamayı, koşmayı ve dolanmayı çok severler. Bu hareketliliğinden dolayı ev hayvanı olması pek de mümkün değildir. Genelde sürü halinde yaşamayı severler. Egzersiz ihtiyaçları çok fazladır fakat sıcak havalarda çok fazla egzersiz yaptırılmamalıdır. Sibirya kurtları bakım yönünden ise zorluk çıkartmazlar. Senede iki kez tüy dökme mevsimleri olduğu için çok fazla bakım gerekmez. Tüylerini düzenli taramanız yeterli olacaktır.

 

            Husky satılık yavru arayanlar bilmelidirler ki bahçeli bir evleri olmaları şarttır. Zira kapalı alanda uzun süre yaşamaya tahammül edemezler. Çok ender olarak onların kızdığına rastlarsınız. Tanımadığı insanlara karşı çok sıcak davranırlar. Diğer köpek cinsleri gibi sahiplerinin üstlerine atlayıp onlara sevgi göstermezler. Daha küçük ve basit hareketlerle bunları belli ederler ama bu durum onların nankör olduğu anlamına gelmez.

Bu durum yapıları gereği gerçekleşen bir durumdur. İnsanlara karşı sıcakkanlı davranmalarına rağmen kendilerini tehlikede hissettiklerinde ve endişeli olduklarında saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Gayet zeki hayvanlardır. Fakat fırsatçı oldukları için bazı konularda aptala yatabilirler. Ayrıca eğitimlerine küçük yaşlardan başlanması gerekir ve ciddi ve disiplinli bir eğitim ister. Eğitebilmek için çok sabırlı olmak gerekebilir. Duygularını ve hissettiklerini yüzlerine yansıtabilirler. Mimik olarak çok iyidirler. Husky satılık yavru satın almak istiyorsanız bu cins köpeklerin enerjilerini atabilmeleri için onlarla çok aktif olarak ilgilenmeniz ve çoğu zaman sizin gözetiminizde tutmanız gerekir. Maalesef bazı insanlar hala onların doğalarını ve yaşayış şekillerini kabul etmemekte ve onları küçük apartman dairelerinde büyütmeye çalışmaktadırlar köpeklerin ne kadar mutsuz olduklarını umursamadan.

 

Bu yüzden Sibirya kurtları için en güzel yuva bahçeli bir ev olabilir. Bahçeli evi olmayanlar, apartman veya site tarzı küçük yerlerde yaşayanlar bu ırktan köpekleri satın almamalı veya sahip edinmemeli. Onun dışında kış mevsiminde Husky’nizle gerçekten güzel anlar geçirebilirsiniz. Karı görünce çok mutlu olurlar ve doyasıya oynar, koşar ve eğlenirler. Bunun sebebi ise elbette ki Eskimo köpekleri olmalarıdır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Husky Satılık Yavru