köpek eğitimi

Great Dane Satılık Yavru

great dane

Great Dane özellikle sabırlı ve sevgi dolu bir ırk olarak bilinmektedir. Özellikle çocuklara karşı çok iyi ve sabırlıdır. Saldırgan bir ırk değildir ve çok havlamaz. Erken yaşta eğitilmesi gereken bir ırktır ve sosyalleştirilmelidirler. İyi bir bekçi köpeğidirler, aynı zaman da sadık, güvenilirdirler. Great Dane Satılık Yavru almak isteyen kişiler eğitimi konusunda sabırlı olmalı ve eğitimlerine düzenli bir şekilde devam etmelidir. Eğitimi biraz zor olabilmektedir ancak sabırlı olunduğu taktirde isteklerinizi yerine getirecektir. Irk özellikle diğer köpeklere ve hayvanlara karşı baskın olabilmektedir.

 

Egzersiz İhtiyacı

 

Irkın yüksekliği 86 cm’i geçebilmektedir. Kilosu ise 72 kg civarı olabilmektedir.Bu nedenle Great Dane Satılık Yavru almak isteyen kişilerin özelliklerine dikkat etmesi gerekmekte, uzun, güçlü ve kaslı bir vücut yapısına sahip olduğunu ve dev ırklar arasında yer aldığını unutmamaları gerekmektedir. Gün içerisinde yeterli miktarda egzersiz yaptırılırsa apartman dairesinde yaşayabilmektedirler. Ancak bahçeli bir ev daha uygun olacaktır. Özellikle uzun yürüyüşlere ve enerji harcayabilecek aktivitelere ve oyunlara ihtiyaç duymaktadırlar.

 

Bakımı

 

Kısa tüylere sahip oldukları için bakımları çok kolaydır. Orta derecede tüy döken bir ırktır ve bu nedenle günlük kalın bir fırça ile tüylerinin taranması yeterli olmaktadır. Great Dane Satılık Yavru almayı düşünen kişiler ırkın 9 ile 12 yıl arasında yaşayabildiklerini unutmamalıdır. En belirgin sağlık sorunları ise kalça çıkığı ve mide problemleridir. Kalça çıkığı tüm büyük ırklarda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığa yakalanmaması için özellikle çocukluk döneminde kalçasının üzerine sert düşmemesine dikkat edilmelidir. Kaygan zeminlerde çok oynamamalı ve çok fazla merdiven çıkmamasına dikkat edilmelidir.

 

Beslenmeleri

 

Beslenmelerinde ise dev ırklar için hazırlanmış mamaların kullanılması gerekmektedir. Büyük ve dev ırklar özellikle oranları daha yüksek olan mamalara ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle mama seçimi çok önemlidir. Kuru mamaya ek takviyeler yapılabilir.

En iyi mama takviyesi yaş mamadır, haftanın bir veya iki günü kullanılmalıdır. Ancak yapılan ek takviyelerin mama ile orantılı olması gerekmektedir. Tüm büyük ırklarda olduğu gibi günlük verilmesi gereken miktarın iki veya üçe orantılı bir şekilde ayrılması gerekmektedir. Bu şekilde köpeğin mide sorunları en az seviyeye indirilecektir.

 

Köpek alacak olan kişinin özellikle köpeğin belirli bir ortama yada kişiler veya aile ortamında uyum sağlayabileceğine bakılmalıdır. Köpek sahibinin ayırabileceği zaman, egzersiz veya beslenme düzeni gibi birçok faktör yavru seçimini etkilemektedir. 3 veya 4 aylık bir yavru köpeğin alınması daha dorudur. Ancak 6 yada 8 aylık bir köpek alınacaksa aşılarının tam olmasına dikkat edilmelidir.

 

            Great Dane Satılık Yavru almak isteyen kişilerin öncelikle saygın ve bilinen bir üreticiden alması gerekmektedir. Bu tür cins köpeklerde üreticiden kaynaklı genetik sorunlar olabilmektedir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Yavrunun görüldükten sonra alınmalı ve veteriner kontrolünden geçirilmelidir. Özellikle internet üzerinden alınmak istenilen yavrularda çok dikkatli olunması gerekmekte. Yavrunun yerinde, gerekirse anne, babasıyla birlikte gidip görülmelidir. Özellikle köpeğin kaydının olması çok önemlidir.

 

Dünyanın özellikle en uzun ırklarının arasında yer almaktadır. M.Ö 36 yıllarında yunan paraları üzerinde ırka çok benzeyen köpek resimleri yer almaktadır. 407 yılında ise Almanya’nın Gaul bölgesinin işgali sırasında Asyalı kavimin yanında benzer köpekler yer almaktadır.

 

Özellikle Almanlar tarafından kendilerine ait olduğu iddia edilmiştir ve Almanya’da yaban domuzu ve ayı avında kullanılmaktadırlar. Sonraki tarihlerde ise cinsleştirme süreci başlamıştır ve İrlanda tazılarıyla çiftleştirilmişlerdir. Bu çiftleştirmelerin ardından Great Dane ırkı ortaya çıkmıştır. Kendi aralarında ise benekli, kumral ve alacalı olmak üzere birkaç cinse ayrılmışlardır.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Great Dane Satılık Yavru