köpek eğitimi

English Setter Satılık Yavru

English Setter

English Setter  cinsi köpeğin tarihçesi:

 

  1. yy.’da bile tanınan English Setter cinsi köpek köken olarak İspanyol Perdiguerosa ve uzun tüylü Spaniele dayanmaktadır. 17. Yy.’da bu ırk sabitleşip istikrara ulaşmıştır ve böylece tüm İngiltere’ye dağılmıştır. Bu ırkın farklı çeşitleri daha sonra üretilmiştir. 1825 yılında Edward Laverack 40 yıllık bir üretim sayesinde bugünkü English Setteri üretmiştir. 1874 yılında da ilk kez Amerika’ya ihraç edilmiştir. Bu türün bir diğer adı da Laverack Setter’dir.

 

English Setter köpeğinin kullanım alanları:

 

            English Setter cinsi köpeği harika bir iz sürücü ve avcı köpeğidir. Can yoldaşı olarak da uygun bir köpek olmakla birlikte usta bir köpek bakıcısının elinde olması daha uygundur. Çünkü çok uzun yürüyüşlere ve serbest koşmaya ihtiyaç duyar ve gezintilerde fazla tek başlarına bırakıldıklarında kendi kendilerine avcılığa başlarlar. Ev köpeği olarak çok sevilen ve tercih edilen bir cinstir. Özellikle Amerika, İtalya, Fransa ve İskandinav ülkelerinde çok rağbet edilmektedir.

 

English Setter cinsi köpeğinin ırk özellikleri:

 

            English Setter cinsi ırkstandartlarına göre erkeklerde 65-68 cm dişilerinde 61-65 cm. uzunluk tespit edilmiştir. Bu cinsin kiloları kesin olarak tanımlanmamıştır çünkü fazla çeşitlilik göstermektedir. Genellikle bu köpeklerde tüyler beyaz temel renk olmakla birlikte, çift renk bazen de 3 renk görülmektedir. Örneğin beyaz – siyah, beyaz – kahverengi, beyaz – turuncu, beyaz – sarı gibi. Karışık renklilerde pas rengi tüylere de rastlanılmaktadır. Renklerin şekilleri ya puantiye ya da çizgi şeklinde olmaktadır. Şekiller yoğun ya da seyrek olabilmektedir. Tüyler ipeksi, yumuşak ve genelde dalgalıdır. Bu köpeklerin uzun, güzel ve çok zarif başları vardır. Bakışları yumuşak ve dikkatlidir genelde ela yada kahverengidir. English Setter cinsinden 11-12 yıl yaşamaları beklenmektedir. 13-15 yıl yaşam süresi de yaygındır. İngiliz köpek üretim derneği olan Kennel Kulübünün bir araştırmasına göre bu köpeklerde 10 yılın sonunda sıklıkla kanser gözlenmektedir. Genellikle bu ırkın ölüm sebebi kanserden olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu köpeklerde genetik bir problem olarak sıklıkla sağırlığa ve kalça çıkıklığına rastlanmaktadır. Deri hastalıkları ve belirli besinlere alerjiler de görülmesi olasıdır.

 

English Setter cinsi köpeklerin ırksal karakterleri:

 

            English Setter  cinsi genellikle sakin yaradılışlı köpekler olmalarına rağmen inatçı ve dik başlı da olabilmektedirler. İnsanlarla yoğun etkileşimde olan bu köpekler aile köpeği olarak çok uygundur ancak çok ilgi isterler. Aktif köpekler oldukları için bu köpeklere avcılık olarak görev verilmeli ya da yeterli hareket edebilmeleri sağlanmalıdır. Hareket olarak günde en az 2 saat tavsiye edilmektedir. Evde bu köpekleri uzanırken ya da okşanmak ve şımartılmak için sahiplerinin yanında görebilirsiniz. Bu ırk çok arkadaş canlısı, iyi niyetli çocuk ve misafir dostu olarak tanımlanmaktadır. English Setterlar çok zekidirler ve bir çok alanda eğitilebilirler. Bu köpeklerin duygusal yapıları gereği pozitif yönde ödüle ve takdire dayalı eğitim tarzıyla eğitilmeleri gerekmektedir. Havlamaya eğilimleri erken yaşta eğitilerek bastırılmalıdır. English Settarlar çok yönlü karakterleriyle sahiplerini hiç sıkmazlar. Bir bakarsınız dengeli, sakin, yumuşak ve sevecen bir bakarsınız oyuncu ve hareketli. Bu neşeli ve hayat dolu köpekler, sahip oldukları ailelerin sempatik üyeleri haline gelmektedir. Ancak bu cins köpeği ev köpeği olarak edinecek olanların mutlaka daha önce köpekler konusunda tecrübe sahibi olması gerekmektedir. Çocuk ve köpek dostu olan bu köpekler koşmaya ve değişikliğe büyük ihtiyaç duyarlar. Kalabalık ailelerin köpeğidir. Hareketli bir ev ortamına ihtiyaç duyarlar aksi takdirde çok sıkılırlar. Serbest koşma eğilimlerinden ötürü bahçeli evlerde daha mutlu olacaklardır.

 

English Setterların bakımı:

 

            English Setter cinsi köpekler tüylerinin sık sık taranması gerekmektedir. Tırnak bakımları yapılmalıdır, uzadıklarında kesilip kısa tutulmalıdır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

English Setter Satılık Yavru