köpek eğitimi

Çoban Köpeği Fiyatları

coban kopegi

Köpek ırkları bir takım sınıflara ayrılmışlardır. Bu sınıflandırma köpeklerin özellik ve yeteneklerine göre yapılmaktadır ve her sınıftaki köpek yetenekleri sahip oldukları yetenekleri doğrultusunda bir işi yapması amacıyla yetiştirilmektedir. Sınıf isimleri ise yaptıkları iş adlarını almaktadır. Çoban köpeği, av köpeği, süs köpeği, bekçi köpeği, süs köpeği, show köpeği köpek sınıflarına verilebilecek örneklerdir. Bezen bir köpek iki sınıf içerisinde yer alabilmektedir. Örneğin bir çoban köpeği adından da anlaşılacağı gibi sürüleri gütmek, yönlendirmek ve korumak gibi işleri yapması için yetiştirilmiştir. Bazı çoban köpeklerinden yetenekleri bakımından aynı zamanda bekçi köpeği olarak da değerlendirilebilmektedir.

 

Yukarıda biraz bahsettiğimiz gibi çoban köpekleri yetenekleri bakımından bir sürünün sevk ve idaresinde rol alarak sahibine yardımcı olabilen köpek ırklarıdır. Çoban köpekleri dünya çapında en çok bakılan köpek ırkları arasında üst sıralarda yer almaktadır. Bir çoban köpeğinden beklenen en önemli özelliği çevik olmalarıdır. Bu sayede sürüye gelebilecek herhangi bir tehlike karşısında çok çabuk tepki verebilecek durumdadır. Çoban köpekleri aynı zamanda çok hızlı koşabilmelerinin yanında çok çabuk hızlanabilirler. Bu özelliği ise dağılan bir sürüyü toplayabilme yeteneklerini göstermektedir. Çevik ve hızlı olmalarından dolayı küçük ırkları da dahil olmak üzere tüm ırkların kasları çok güçlenmiştir.

 

Herhangi bir özellik istemeden her türlü arazi şartlarında görev yapabilmektedirler. Çoban köpekleri eğitilerek uzak mesafelerden bile sahiplerinin el ve ses ile verdiği komutları anlayıp hemen uygularlar. Çoban köpekleri küçük ve büyük baş havları kolaylıkla güdebilirler. Sürüleri gütmek için havlayarak ya da üstlerine doğru zıplayarak hayvanları korkutmaya çalışırlar. Hızlı bir şekilde sürünün etrafında koşarak dolaşır ve bu sürüyü toplu bir şekilde tutmasını sağlar. Sorun çıkaran hayvanların ayaklarını hafifçe ısırmak suretiyle kontrolü altına alır. Bazen ise bir çoban köpeği güdülmeye ihtiyacı olmayan tavuk, kaz gibi kümes ve çiftlik hayvanlarını koruması için görevlendirilmiştir.

 

Çoban köpeklerinin zeki ve çevik yapısı sayesinde koruma köpeği olarak yetiştirildiği durumlar da olmaktadır. Bu amaçla yetiştirilen köpekler polisler ve askerler tarafından kullanılmaktadır. Çoban köpeklerinin insanlarla olan ilişkisi diğer ırklara göre biraz daha iyidir. Çoban köpekleri yavruluğundan itibaren iyi yetiştirildiği takdirde çok iyi bir çoban ya da koruma köpeği olabilirler. Herkesin bildiği en zor ve en uzun bir köpek eğitim sistemi olan K9 eğitimi almak için yeterli fiziki güce, zekaya ve kapasiteye sahiptirler.

 

Bir çoban köpeği alırken iyi araştırmak gerekir ve çoban köpekleri yavruyken eğitilmeye başlandığı için anne sütünden kesilir kesilmez alınmalıdır. İyi bir çoban köpeğinin özelliklerinden yukarıda bahsettik. Bir çoban köpeğinin bu özelliklere sahip bir çoban köpeği ancak saf bir ırk olabilir. Bu nedenle atalarının ne olduğu bilinmeyen her köpek çoban köpeği diye satın alınmamalıdır. Saf Çoban Köpeği Fiyatları çok ucuz değildir. Bu nedenle köpek alacağınız çiftlik ya da şahıs çok yakından tanıdığınız biri değilse kesinlikle araştırmadan satın almayın. Özel olarak çoban köpeği yetiştiren profesyonel çiftlikler bulunmaktadır.

 

Bu çiftlikler daha güvenilir olmaktadır. Çoban köpeği fiyatları 200 ile 2.000 TL arasında değişmektedir. Eğer köpek ırklarından anlıyorsanız barınaklardan ücretsiz olarak şansınıza ücretsiz olarak bir çoban köpeği de bulabilirsiniz. Ya da eşiniz ya da dostunuz bir çoban köpeğine sahipse ve yavrulamışsa bu yolla da bir çoban köpeği edinebilirsiniz. Ancak bir çoban köpeği satın almak istediğinizde iyi bir çoban köpeğininiz fiyatı 200,00 TL altında olmamaktadır. Bu nedenle bu fiyatın altında çoban köpeği satışı yapanlara itibar etmeyin.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Çoban Köpeği Fiyatları