köpek eğitimi

Bull Mastif Satılık Yavru

bullmastif yavru

Bu ırk 19. Yüzyılda Mastif ve Buldog ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır. Faydalanıldıkları en önemli özellikleri toprak sahiplerinin topraklarını kaçakçılara karşı korumak ve tehdit durumunda bulunduğu alanı koruyarak kaçakçıları yakalamaktır. Sahipleri tarafından kaçak avcıları yakaladıklarında ısırmamaları öğretilmiştir. Sert ve korku verici bir yapıları vardır. Ancak sahiplerine karşı bir o kadar sevecen ve uysaldır. İhtişamlı görüntülerinin yanı sıra güçlü ve kuvvetli yapıları vardır. Sevecen ve itaatkar olan bu ırk oldukça enerjik ve hareketlidir. Bu nedenle sahiplerinin de en az bu ırk kadar enerjik ve hareketli olması gerekmektedir. Çok fazla hareketli oldukları için egzersiz ihtiyaçları her daim giderilmelidir. Eğer egzersiz ihtiyaçları giderilirse apartman hayatına uyum sağlayabilirler. Ancak bahçeli ev onlar için oldukça uygundur. Evin bahçesinde ve doğal yaşam alanına benzer olması nedeni ile içten gelen tüm hareketli olma güdüsünü fazlası ile törpüleyecektir. Özellikle sıcak yaz aylarında su tüketimi konusunda dikkat edilmelidir. Sıcağı çok fazla sevmezler. Bekçi köpek özelliğinde olması nedeni ile koruma ve kollama güdüsü oldukça büyümüştür. Görüntüsü itibari ile inanılmaz bir caydırıcı etki yaratmaktadır. Tüyleri sert ve kısa olup, tüylerini haftalık fırçalamak yeterlidir.

 

Bu ırk, düzenli egzersiz yaptırılması gereken bir ırktır. Eğer egzersizleri düzenli yapılmazsa oldukça tembelleşmeye meyilli yapıları vardır. Egzersiz eksikliği kiloları konusunda da sıkıntı yaratabilir. Fazla kilo aldıklarında genel karakteristik özelliklerinden oldukça uzaklaşmalarını sağlamaktadır. Bu nedenle bu ırka sahip olmak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli şey egzersizin belli bir plan ve program dahilinde yapılması gerektiğidir.

 

Bu ırkın en belirgin özelliği sakin bir yapısı olmasıdır. Sakin ve uysal bir yapısı vardır ancak kışkırtıldığı takdirde tanınamayacak kadar saldırgan olabilir. Kendisini kışkırtanı yere yatırabilir. Kışkırtma durumu olmadığı sürece oldukça uysal ve dost canlısı bir ırktır. Çocuklar ile uyumu ve onları koruma kollama özelliği de bu ırkın en belirgin özelliğidir.

 

Bull Mastif Satılık Yavru ilanı gördüğünüzde ve böyle bir ırka sahip olmak istediğinizde bilmeniz gereken en önemli nokta bu ırkın ilgiyi çok sevdikleri ve ilgisiz ortamda gerçek özelliklerini kaybettikleridir. Sıkı bir itaat eğitimi gerekmektedir. Sosyalleşme konusunda da dikkat edilmelidir. Diğer insanlar ve hayvanlar ile sosyalleşerek onları yadırgamamaları gerekmektedir. Zor yanları yoktur, uysal ve anlayışlı bir yapısı vardır. Ancak otoriter ve disiplinli sahiplere ihtiyaçları vardır. İyi eğitilmiş, itaat ve sosyalleşmesini yerinde tamamlamış, otoriter ve disiplinli bir sahibi olan bu ırkların tutum ve davranışları ile bir dost oldukları bilinen bir gerçektir.

 

Genellikle yabancı kişilere karşı oldukça seviyeli ve uzak dururlar. Yabancılara karşı ön yargılıdır. Koruma ve kollama güdüleri güçlü oldukları için yabancıların bu ırkın yanındaki davranışları önemlidir. Normalde zarar vermezler ama kışkırtma anında sahibinin bile tanıyamayacağı bir saldırganlığa bürünebilirler.

 

Eğitimlerde oldukça iyi bir şekilde söz dinlerler. Komutları harifeyen yerine getirirler. Özellikle ödüller iyi seçilmeli. Motivasyonu yükseltme ve eğitimin diğer aşamaları için bu oldukça önemli bir yöntemdir. Eğitimler belli bir sistem dahilinde yapılmalıdır. Belli bir süre sonra eğitimlerin hayatın genel akışı olduğu algısına sahip olacaklardır.

 

Fiziksel özelliklerine baktığımızda kırışık bir yüz ve basık bir burun genel görüntü özelliğidir. Ağırlıkları 45 ve 60 kg arasında değişmektedir. Ancak yetersiz egzersiz nedeni ile kilosu 60 kg’ın üzerine çıkmaktadır. Siyah ve iri bir burnu yanı sıra kulakları düşük ve koyu renktedir. Ev ortamında yaşamaya yatkındırlar ancak uyumak için mutlaka yumuşak bir zemin ararlar. Horlama ve salyalama özellikleri vardır. Ev ortamında hareketsiz bir yapıları olmasına karşın doğal yaşamda ya da bahçe ortamında çok hareketlidirler. Onların hareketli olması kilo kontrolü için oldukça önemlidir.

 

Yakalanabilecekleri hastalıklar kalça diplazisi, göz ile ilgili hastalıklar, mide dönmesi ve dudak uçukları gibi hastalıklardır. Bunlar için düzenli bakımları ihmal edilmemelidir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bull Mastif Satılık Yavru