köpek eğitimi

Boxer Satılık Yavru

boxer kopek

Boxer cinsi köpekler dünyada en çok tercih edilen ırklardan olup dayanıklılıkları ve sadakatleri ile bilinirler. Türkiye’nin iklimine uygun olmaları ve rahatça bulunabilmeleri sebebi ile ülkemizde de oldukça tercih edilen bir ırktır. Uysal, enerjik ve oyuncu yapısı ile çocuklar ile iletişimleri oldukça kuvvetlidir. Boxer cinsi köpekler ılıman iklimlerde daha huzurlu olur ve büyük bir bakım alanı isterler. Bakım alanları geniş bir ev olabilir ancak bahçe onlar için çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

 

Tüyleri kısadır. Tek tabakalı, düz, parlak ve sıkıdır. Haftada bir yapılacak olan fırçalama yeterli olacaktır. Traş ihtiyacı yoktur. İsteğe bağlı olarak yıkanabilir. Orta derecede tüy dökerler ve beyaz lekeli kahverengi, çizgili ve kızıl tonlarını tüylerinde barındırırlar.

 

Boyutları ve kiloları şu şekildedir:

 

  • Yükseklik Erkek de 56 – 63 cm
  • Yükseklik Dişide 53 – 61 cm
  • Kilo Erkek de 27 – 32 Kg
  • Kilo Dişide 24 – 29 Kg

 

Yetenekli olduğu görevler şunlardır:

– Arama

– Kurtarma

– Asker

– Polis

– Bekçi

Yaşam süreleri ortalama 11-14 yıl arasında değişmektedir. Genetik hastalıkları ise şu şekilde sıralanabilir : Sub-aortic Stenosis, Cardiomyopathy, Kalp Hastalıkları, Kalça displazisi, Omurga Sorunları, Alerjiler, İleri yaşlarda kanser riski.

 

Boxer cinsi köpeklerin kökeni Almanya olup; uysal, enerjik ve oyuncu oldukları gibi aynı zamanda da iş köpeğidirler. İlk defa köpek besleyecek olan kişiler için pek uygun bir köpek cinsi olmadığını belirtmek gerekir iyi bir köpek eğitmenine emanet edildiği vakit güzel sonuçlar alınabilir. Boxer bu köpeğin ataları olan Mastif tipi iki köpeğin çaprazlanması sonrası elde edilmiştir. Gerekli eğitimler ile başarıyla alan koruması, şahıs koruması yapabilirler.

 

Kötü huyları arasında ise aşırı salya ve horlamayı yazabiliriz.

 

Boxer Satılık Yavru satın alırken onun için gerekli ortamı sağladığınıza emin olmalısınız. Yavruyken fazlası ile alan ihtiyacı duymayabilirler ancak büyüdüklerinde enerjileri azalmayacağı gibi alan ihtiyaçları artacaktır.

 

Boxer Cinsi Köpek Evde Beslenebilir mi ?

 

Köpeğin enerjisini atmasını sağladığınız sürece ve evin genişliği yeterli düzeydeyse Boxer cinsi köpekler evde beslemek için uygundur. Ancak evin bir bahçesi olması onları fazlasıyla mutlu edecektir.

 

 Bahçede Boxer Cinsi Köpek Beslenirken Nelere Dikkat Edilmeli ?

 

Boxer cinsi köpekler aşırı sıcak ve aşırı soğuklara karşı dayanıksızdırlar. Eğer bahçede bakılacaklarsa buna dikkat edilmelidir.

 

 Boxer Cinsi’nin Kökeni

 

Boxer Cinsi köpeğin ilk olarak 1850’de Almanya Münih’te bir Mastiff ile bir Bulldog’un çiftleştirilmesi ile meydana geldiği bilinmektedir.

İlk meydana gelen köpekler ayı avlarında ve boğa dövüşlerinde kullanılmıştır. Atalarından aldıkları vahşi içgüdülerin bu geçmişten geldiği düşünülmektedir. Almanya’da 19. Yüzyılda bu sporların yasa dışı hale gelmesi ile Boxer cinsi köpekler polis tarafından kullanılmıştır. Cinsin vücut hatları ve kusursuzluğu 1896’da tanımlanmış ve ilk Boxer kulübü bu yılda kurulmuştur.

 

 Boxerları şu şekilde ikiye ayırmak mümkündür

 

Çizgili Boxer: Temel renkleri aynı olsa da kaburgaları boyunca köpeği çevreleyen çizgiler mevcuttur. Kişiliği ve diğer özellikleri farksızdır, hiçbir fark yoktur.

 

Kumral Boxer: Kumral Boxer Boxer ile Çizgili Boxer’ın çiftleştirilmesiyle elde edilmiştir. Yüzünde bir siyahlık vardır ancak bu siyahlık yalnızca burnunu örtmelidir. Aksi takdirde bu Boxer’a korkutucu bir görünüm verir. Kişiliği ve diğer özelliklerinde herhangi bir fark yoktur.

 

Bu yazımızda size Boxer cinsi köpeklerin bakım olanaklarını, genetik özelliklerini, türlerini, yakalanabilecekleri hastalıkları, hangi alanda kullanıldıklarını ve eğitim şekillerini kısa tarihi ile beraber aktarmaya çalıştık. Boxer Satılık Yavru arayanlar barınaklara yahut köpek çiftliklerine başvurabilirler.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Boxer Satılık Yavru