köpek eğitimi

Border Collie Özellikler

Dünyanın en akıllı köpekleridir. Türkiye’de üretimi yapılmamaktadır. Sadece bazı Border Collie severleri tarafından özel çiftliklerde bulunabilir. Avustralya Çoban köpeğine görünüş olarak çok benzerler. Bir çok insan bu iki cins arasındaki farkları ayırt edemez. Enerjisi yüksek, yerinde durmayan oyuncu köpeklerdir. Boyu uzundur. Kafası vücuduna göre büyük ve geniştir. Ağız kısmı siyah renktedir. Kulakları yarı dik ve uzundur. Göz renkleri tüy renklerine göre değişkenlik gösterir. Genel olarak göz renkleri koyu renktedir. Kuyrukları normal köpeklere göre daha uzundur. İki ayrı türü vardır. İki tür arasındaki fark tüy uzunluğudur. Türün birisi kısa tüylü iken diğeri uzun tüylüdür. Tüy renkleri kızıl beyaz, gri siyah ve siyah beyaz şekilde olabilir. Yüzü ve kulağı arasındaki tüyler kısadır. Dış görünüşleri de farklılık gösterebilir. Bu köpekler zeka ve çalışma amacı ile yetiştirilir. O nedenle dış görünüşleri her yetişimde farklılık gösterebilir.

 

 Border Collie Karakteri

 

Eğitime çabuk cevap veren ve zekilikleri ile ön planda olan köpeklerdir. İtaat eğitiminde başarılar gösterirler. Sahibine sadıktırlar ve sözünden çıkmazlar. Agility ve frizbi oyunlarında oldukça başarılıdırlar. Enerjileri oldukça fazladır. İyi bir eğitim verildiğinde diğer köpekler ve insanlarla iyi bir iletişim içerisinde olabilirler. Border Collie Satılık Yavru alımında, yavru ilk geldiğinde içine kapanık ve çekingen tavırlar sergiler. Eğitim ile bu durum aşılabilir. Fazlaca ilgi isterler. Eğitim alanında olmayı ve sürekli eğitim görmeyi severler. Görev verildiğinde sevinirler. Köpek yarışmalarına katılmak için en uygun köpeklerdir. Çobanlar sürülerini korumak için Border Collie cinsi köpeği tercih edebilirler. Sahibine hizmet etmek için gece gündüz emre hazırdır. İlgi gösterecek kadar zamanınız yoksa bu köpek size uygun değildir. Bu köpek sahibinin tüm ilgisini üzerinde ister. İlgi gösterilmediğinde mutsuz olur. Gün boyu hiç bir şey yapmadan oturan köpekler gibi değillerdir. Sürekli macera ve hareket isterler. Sürekli otursun ve hareketsiz kalsın, ilgiyi çok istemesin diyorsanız Avustralya Çoban köpeği sizler için uygundur.

 

Siz ilgi göstermediğinizde ve günlük egzersizini yapmadığında kendi başına işler yapmaya kalkışacak ve bu işlerin sonucu hoşunuza gitmeyecektir. İlgisiz kaldıklarında ve sıkıldıklarında etrafa zarar vermeye dikkat çekmeye çalışırlar. Uzun süre ilgisiz ve yalnız kalan köpeklerde kötü huylar ortaya çıkacaktır. Köpeğine uzun zaman ayırabilecek ve ilgi gösterebilecek insanlar için uygundurlar. Bazı dönemlerde sahiplerine itaat göstermez ve asi tavırlar sergileyebilirler. Bu durumlardan dolayı da ev veya aile köpeği olması oldukça zorludur. Apartman ortamlarında beslenmek için uygun değildir.

Oldukça hareketli olduğundan dolayı ev ortamında rahat edemezler, bahçe ortamları onlar için uygun olacaktır. Bahçeye bir kulübe yapıp bu köpeği bağlayıp orada bırakamazsınız. Hareketsiz kalmayı sevmezler. Onlar için özgürlük ve hareket alanı önemlidir.

 

Günlük egzersiz ihtiyaçları sadece fiziksel değildir. Zihinsel de egzersiz yapmak isterler. Bedenini kullanırken aklını da kullanmak isterler. Bu köpekler yorulmak bilmez ve bitmeyen bir enerjiye sahiptirler. Tüylerinin bakımı için düzenli olarak fırçalanmak isterler. Kirlendiğini farkettiğinizde yıkayabilir ya da kuru şampuanlar yardımıyla temizleyebilirsiniz. Kenelerden korunmak için kulaklarının içini ve tüylerini sık sık kontrol etmelisiniz. Tüy dökümü orta derecededir.

 

 Border Collie Tarihi

 

İlk üretimi İngiltere’nin sınırında bulunan Northumberland’da yapılmıştır. Eskilerde İngilizlerin sürü gütme köpeği olarak yetiştirdiği köpeklerin kökeninden gelirler. Sürü gütme olarak mükemmel gelişmiş genlere sahiptirler. Bir söylentiye göre sığır hayvanları gözleri ile hipnotize edebilir. Hayvanlarla göz teması kurar ve yoğun bakışları ile birlikte hayvanları sersemletir. İlk yetiştirildiği zamanlardan bu yana polislik ve bomba köpekliği olarak yetiştirilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Border Collie Özellikler