köpek eğitimi

Bobtail Satılık Yavru

bobtail kopek sahiplen

Bobtail canlı ve hareketli, herkesin sahip olmak isteyeceği mükemmel bir ırktır. Yürüyüşü esnek, tıknaz ve kaslı bir köpektir. Gövdesi kaslı ve dengelidir. Yüksekliği ortalama 56 cm’dir. Ağırlığı 30 kg ‘ a kadar olabilir. Gözleri siyah, mavi, kahverengi olabilir. Kulakları küçük, başın iki yanına yapışık gibidir. Tüyleri kalın, lekeli veya lekesiz olabilir. Tüylerinin rengi gri, boz ya da mavinin çeşitli tonlarındadır. Sırt seviyesi omuzdan geriye doğru yükselen eğime sahiptir. Diğer ırklarda görülmeyen bu eğim bu ırkın özelliğidir. Kuyruğu kesiktir. Bobtail kesik kuyruk demektir. Eski dönemlerde hayvan tüccarlarının köpekleri vergiden muaf tutuluyordu. Bu nedenle yaptıkları işi belirtmek için bu hayvanların kuyrukları kesiliyordu. Bazı yavrular kuyruksuz doğar, Kuyruklu doğanların ise kuyrukları hemen kesilirdi. Ayı yürüyüşüne benzeyen farklı bir yürüyüş şekli vardır. Bu cinsin yüksek, çınlayan bir havlaması vardır. Sizi ve çevrenizi rahatsız etmez.

 

Çok eskiden, Bobtail asabi ve güvenilmez bir köpek cinsi görülürdü. Fakat zamanla davranışları ortadan kalkmıştır. Bu cins nazik, sevecen ve iyi bir arkadaştır. Zeki, sadık ve koruyucudur. Ailesini, özellikle küçük çocukları korumaya çalışabilir. Ailesine bağlıdır ve oyun oynamayı sever. Bu cins başarılı bir çoban köpeği, bekçi köpeği veya insana arkadaşlık eden bir köpektir. Çocuklarla iletişimi iyidir. Bazıları inatçı olabilir, bu nedenle sıkı bir eğitim gerekebilir. Dik başlıdır, sahibinin emirlerini yerine getirmek yerine kendi düşündüklerini uygulayabilir, bağımsız kararlar alabilir. Bu nedenle iyi bir eğitim gerekebilir. Alacağınız yavruyu kendinize göre eğitebilir ve yetiştirebilirsiniz.

 

Kökenine bakacak olursak:

 

Bobtail cinsi köpeklerin kökeni bilinmemektedir. Bu konuda üç ayrı görüş vardır, Birinci görüş, bu köpek Baltık bölgesinden gemiyle Büyük Britanya’ya getirilen sık tüylü bir Rus köpeğinden türemiştir. İkinci görüşe göre, bu cins Briard ve Bergamasco ile yakın akrabadır. Üçüncü bir görüşe göre ise, bu cins barbone vedeer hound ile akrabadır.

 

Hangi ortam ve evlerde yaşayabilirler. Yaşam ortamı nasıldır?

 

Yeterli derecede egzersiz yaptırıldığı takdirde bir apartman dairesinde yaşayabilir. Eğer apartman dairesinde bakacaksanız düzenli olarak dışarı çıkartarak egzersiz yaptırmalısınız ve yürütmelisiniz. Ev içinde orta derecede hareketli bir ırktır. Orta boy bir bahçeye gereksinim duyar.

Zor işleri başarmak üzere yetiştirildiği için enerjisi yüksektir. Koşmayı sever. Bahçeli bir eviniz varsa bu cins tam size göredir. Bobtail satılık yavru alabilirsiniz. Evinizi ve sizi bekleyerek sizi tehlikeli durumlardan koruyabilir.

 

Bu cinsin bakımı nasıl olmalıdır?

 

Uzun ve kaba tüylere ve kürke sahip olduğu için iyi bir bakım gerektirir. Tüylerinin ve kürkünün iyi durumda tutulabilmesi için fırçalamak gerekir. Haftada en az üç kez alttaki yumuşak tabaka dahil olacak şekilde derinliğine taranması lazımdır. Yoksa tüyler düğümlenerek deri problemlerinin oluşumuna neden olabilir. Oluşan düğümlerin açılması sırasında çok dikkatli davranılmalıdır. Tüylerinde düğümlenmeyi önlemek için sık fırçalamak gerekir. Her iki ayda bir tüyler kısaltılabilir. Bobtail, eskiden çoban köpeği olarak kullanıldığı zamanlarda koyunlarla birlikte kırpılırdı. Göz çevresi ve anal bölgedeki tüyler küt uçlu bir makasla kısaltılmalıdır. İlk baharda özellikle Nisan ve Mayıs aylarında çok tüy dökerler. Düzenli olarak veterinere götürerek bu işlemleri yaptırabilirsiniz. Veterinerler de tüylerin yıkanması , kesilmesi gibi işlemler uygun ortam ve fiyatlarla yapılmaktadır.

 

Bu özellikleri inceledikten , bu yazıyı okuduktan sonra bobtail cinsi hakkında bilgi sahibi oldunuz. Sizde artık bobtail satılık yavru alarak evinizde bir bekçi, sizin ve çocuğunuz için güvenilir eğlenceli bir arkadaş satın almış olursunuz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bobtail Satılık Yavru