köpek eğitimi

BelgianMalinois Satılık Yavru

minyatur pincher 2

BelgianMalinois köpekleri köken itibariyle Belçika’ lı bir çoban köpeği türüdür. Bu ırk köpekler çoğu zaman insanlar tarafından Alman kurtları ile karıştırılıyor olsa da aradaki bariz farklılıkları köpekler ile içli dışlı olan insanlar rahatlıkla görebilirler. BelgianMalinois’ler kısa tüylü bir kürk yapısına sahiptir. Çevik ve hareketli bir köpek ırkıdır. Bir köpek sahibi olmak isteyenlerin tercihlerini belgianmalinois satılık yavru almaktan yana kullanması, tercih sahibini pişman etmeyecektir. Bu köpeğin ortalama yaşam süresi iyi bakıldığında 12 ile 14 yıl arasındadır. Bu da insan yaşı ile kıyaslandığında bu köpeğin yaşı insana göre 75-80 yaşa eşdeğerdir. BelgianMalinois’ler bekçi köpeği içgüdülerine sahip bir köpek ırkıdır. Bundan dolayı da koruma içgüdüleri yüksektir. İyi eğitildiği takdirde çok sadık ve söz dinleyen bir dost olması işten bile değildir.

BelgianMalinois’lerin Genel Özellikleri Nedir?

BelgianMalinois köpekleri yetişkinliklerinde erkekleri 60-66 cm, dişileri ise 55-61 cm kadar uzayabilirler. Genel itibariyle dengeli bir en boy oranına sahiptirler. Ayrıca anatomisinden dolayı da çevik ve kaslı bir yapıya sahiptirler. Bu köpek ırkının kürkünün renkleri açık kahverengi ve koyu kızıl olmaktadır. Kulaklarının ve burunlarının uçları ise siyah renkte görülürler ve kulakları dik, sivri bir formda bulunmaktadırlar. Ağırlıkları ise dişi ve erkek köpeklerde pek fazla farklılık göstermemektedir. Ortalama 25 ile 30 kg arasında bir yetişkinlik kilosuna sahip olurlar. Belgianmalinois satılık yavruırkı köpekler iyi eğitim verildiği takdirde sahiplerine itaatkâr olarak davranış gösterirler. Yabancılara karşı aynı tavrı göstermediklerini belirtmeye gerek bile yok.

kopus1 190

BelgianMalinois’lere Nasıl Eğitim Verilmelidir?

İnatçı, dost canlısı, kendinden emin olan ve korkusuz bu köpek ırkı eğitim açısından en uygun köpek cinsleri arasındadır. Yavruluk zamanından itibaren eğitimi başlatılan bu köpekler iyi bir eğitim aldıkları takdirde dostlarına karşı aşırı korumacı ve sadık, tanımadığı insanlara karşı ise bir hayli saldırgan yapıya sahip olurlar. Özellikle çevik ve kaslı vücudundan dolayı bir hayli gayret sarf etmeye meyilli olan bu köpekler, tabiri caizse yorulmak nedir bilmezler. Eğitim aşamasında BelgianMalinois’lere karşı tatlı sert bir tavır sergilemek lazımdır. Sosyal açıdan küçük yaşta insanlar ile içli dışlı olan BelgianMalinois’ler ilerleyen yaşlarda pek saldırgan olamazlar. Bu da onların utangaç bir yapıya sahip olmasına sebebiyet verir. Belgianmalinois satılık yavru sahibi olunduğu zaman mümkün mertebe insanlarla sosyalleşmeden eğitimlerine başlanmalıdır.

BelgianMalinois Köpeklerin Bakımları Nasıl Yapılır?

Bu köpekler kısa tüylü bir ırk olduğu için tüylerinin belli aralıklar ile fırçalanması kürkünün canlılığını koruması açısından önem arz eder. Bunun dışında çok gerekmedikçe BelgianMalinois’leri yıkamaktan çekinmek lazımdır. Çünkü bu ırk köpeklerin kürklerinde derinin ıslanmasına engel olan ve su geçirmeyen özel bir yağ mevcuttur. Yıkamak bu yağın azalmasına ve kürkünün zamanla zarar görmesine sebep olacaktır. Bakımları esnasında aksatılmaması gereken en önemli unsur ise bu köpeklerin çevik ve kaslı vücutlarının formunu koruyabilmesi, içindeki enerjisini atabilmesi için koşturulmasıdır. Zira bu tip egzersizleri yaptırılmayan Malinois’ler kilo almaya ve hantallaşmaya başlarlar. Belgianmalinois satılık yavru sahibi olmayı düşünen insanların imkânları varsa eğer bu köpekleri geniş bahçeli bir evde büyütmeleri tavsiye edilir. Evde de yetiştirilebilir tabii, köpek için ılık bir ortam sağlandığı takdirde kendisi köşesinde rahatlıkla yaşayacaktır.

BelgianMalinois Köpekler Nasıl Beslenmelidir?

Bu köpekler de diğer köpeklerle aynı beslenme düzenine sahiptirler. Malinois’ler yavru iken günde 3 kez düzenli öğün şeklinde beslenmelidirler. Eğer belgianmalinois satılık yavru annesinden erken bir vakitte ayrılmışsa sütle beslenmeye devam edilmelidir. Yalnız unutulmaması gereken şey yavru köpeğe verilen süre bir miktar su katılmalıdır. Zira saf süt yavru köpeğin ishal olmasına sebep olur. Anne sütünü yeterli alamayan ya da sütle beslenmesi eksik olan köpeklerin yetişkinliklerinde bacaklarının çarpık olması durumuyla karşılaşılır. Bu yüzden sütle beslenme önem araz eder. Bunların dışında yetişkin bir Malinois yine düzenli bir şekilde ev yemeği ya da kuru mama ile beslenmelidir. Köpeğin enerjik ve kaslı yapısı göz önünde bulundurularak iyi bir beslenme öğünü oluşturulmalıdır. Ve buna bağlı olarak kilo almaması için egzersizleri aksatılmamalıdır.

 

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

BelgianMalinois Satılık Yavru